2. El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Araç sahibi olmak günümüzde herkes için bir gereklilik haline geldi. Segmenti fark etmeksizin kişiler araç sahibi olmak için çaba gösteriyor. Araçların fiyatları belirli bir seviyede ilerlediği için araç almak o kadar da kolay bir iş değil. Öncelikle araç sahibi olmak için bir miktar nakit paraya ihtiyacınız var. Nakit parası olmayan kişiler ise bankaların vermiş olduğu araç kredilerine başvurarak yeni bir araç sahibi olabiliyorlar. Her bankanın kredi hizmeti farklı olup, hepsinin farklı koşulları bulunmaktadır. Her istediğiniz arabayı satın almak için kredi kullanamazsınız bankalar buna bir sınırlama getirmektedir. Sıfır araçlarda böyle bir problem söz konusu değildir. Fakat ikinci el araç alımlarında bankalar yaş sınırı getirmektedirler. Sıfır araçlar günümüzde oldukça yüksek fiyatları bulabiliyor. Durum böyle olunca da kişiler ikinci el araçlara yöneliyorlar. Çünkü sıfır araç almak için herkesin maddi durumu yeterli olmayabiliyor. Sıfır araçlara maddi durumu yeterli olmayan kişiler ise ikinci el araçlara yöneliyorlar. İkinci el araç almak için de çoğu kişi bankaya başvuruda bulunuyor. Belirttiğimiz gibi bu noktada bankalar sınırlandırmalar getiriyor. Araç kredisiyle sıfır araç alımında sıkıntı olmasa da ikinci el araç alımında sınırlandırmalar meydana geliyor. 2. el araç kredisi alınırken en çok karşılaşılan sınırlandırma ise araç kredisinin belirli bir yaşa kadar verilmesidir. “2. El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?” diyorsanız yazımızın devamını okuyun!

Araç Kredisi

Araç kredisi, bankaların taşıt sahibi olmak isteyen kişilere sunmuş olduğu hizmetidir. Sıfır kilometre araçlarda araç teminat olarak alınır. İkinci el araç alımlarında ise banka kefil olmadan araç kredisi vermez. Araç kredisi her bankada farklı koşullar ile yer alır. Faiz oranları, dosya masrafları vb. birçok koşul her bankada farklıdır. Araç kredisi almadan önce ödeyebileceğiniz kredi miktarını hesaplamalısınız. İlerleyen süreçlerde sıkıntı yaşamamanız adına bu önemli bir adımdır. Araç kredisi aldığınız bankanın masraflarını krediyi çekmeden önce doğru bir şekilde öğrenin. Bankaların size sunmuş olduğu vade ve faiz oranları farklılık gösterebilir. Vade ve faiz oranlarını incelemeden kesinlikle araç kredisi almayınız. Araç kredisini aldıktan sonra vade ve faiz oranlarını değiştiremezsiniz ve sizin için çok geç olmuş olabilir.

Araç Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler

  • Gelir Belgesi, çalışma şekline göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi kredi alacağınız banka tarafından verilmektedir.
  • Araç Ruhsatı (İkinci el araçlar için)
  • Proforma Fatura (Sıfır araçlar için)
  • Nüfus Cüzdanı

Bankalardan araç kredisi almak için gereken temel belgeler yukarıda listelediğimiz gibidir. Bankalar kredi işlemlerinde farklılaşmaktadırlar. Bu sebeple bankaya göre fazladan belge istenme durumu meydana gelebilir. Tercih ettiğiniz banka size bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi verecektir.

İkinci El Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Bankalar 2. el araç kredisi almak isteyen kişilere belirli bir yaş sınırı koymaktadır. Yaş sınırı bankalar tarafından daha önce 5 yaş olarak belirlenmişti. 5 yaşa kadar olan araçlar için araç kredisi almanın hiçbir sakıncası yoktu. Fakat son yapılan düzenlemeler ile kurallar değişti. Bankaların çoğu artık 10 yaşa kadar 2. el araç kredisi veriyor. Bu ikinci el araç alacaklar için önemli bir haber! Araç tercih ederken artık daha fazla arabayı inceleyip ona göre karar verme fırsatı doğdu. Sınırlama 5 yaşa kadar olduğu zamanlarda araç almak isteyen kişilerin bakacakları arabalar ister istemez sınırlanıyordu. Düşük modelli arabaları almak istedikleri zaman önlerine yaş sınırı çıkıyordu. Bu sebeple ya araç almaktan vazgeçiyor ya da mecburen daha yüksek maliyetli araçlara yöneliyorlardı. 2. el araç kredisinin 10 yaşa kadar verilmesi ile artık bu tarz problemler ortadan kalktı. 10 yaşa kadar dilediğiniz arabayı tercih edip bunun için bankaya araç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Scroll to Top