Altın Teminatlı İhtiyaç Kredisi

1447747249381

İhtiyaç kredisi, bankaların bireysel kredi kapsamında verdiği, kredi alanların kişisel ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik kredi türüdür. Kişisel ihtiyaçlara örnek olarak evlilik ve tatili verebiliriz. İhtiyaç kredileri diğer kredi türlerine göre daha az evrak gerektirir. Bununla beraber ihtiyaç kredisinin başvuru ve sonuçlanma süreci kısa sürmektedir. İhtiyaç kredileri bankalar için önemli bir yer alır. Bu sebeple bankalar ihtiyaç kredisi konusunda sürekli yeni uygulamalara imza atar. Örneğin; bankalar diğer kredi türlerinden ayrı olarak ihtiyaç kredilerinde kişilere kefilsiz kredi çekme seçeneği sunmaktadır. Ayrıca internet üzerinden ve cep telefonundan SMS ile kolaylıkla ihtiyaç kredisi başvurusu avantajları da bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda altın teminatlı ihtiyaç kredisini anlatacağız.

İhtiyaç kredisi vermeden önce bankalar birçok faktöre dikkat etmektedir. Öncelikle sizin gelir ve giderleriniz dikkate alınmaktadır. Gelir ve giderleriniz ilk olarak dikkat edilen noktadır. Burada yaşanacak bir sıkıntı kredi almanıza sebep olabilmektedir. İkinci dikkat edilen faktör geçmiş ödediğiniz ve ödemediğiniz borçlarınızdır. Bu konuda bankalar çok hassas davranır. Eğer borcunuz varsa düzenli ödüyor musunuz, geçmiş borçlarınızdan ödemediğiniz var mı? Borcunuzu düzenli ödemiyorsanız banka tarafından bu faktör göz önünde bulundurulup, yeni bir ihtiyaç kredisi size verilmeyebilir. Ödemelerinizde sıkıntı yoksa düzenli olarak borçlarınızı ödüyorsanız bu durumdan etkilenmezsiniz. Başka kredi çekme işlemlerinde kefil olduysanız bankalar bunu da dikkate almaktadır. Bankalar tarafından kefil olduğunuz kredilerdeki ödemelerin düzenli olarak yatırılmış olması şartı aranır. Bunlara bağlı olarak kredi notunuzun da yüksek olması önemli bir faktördür. Kredi notu da geçmiş kredilerinize ve ödemelerinize bağlıdır.

Altın Teminatlı İhtiyaç Kredisi Nedir?

Altın teminatlı ihtiyaç kredisi, verilen isimden de anlaşılacağı gibi kişilerin kredi çekmek için bankaya altın beyan ettiği kredi türüdür. Normal ihtiyaç kredisinden farkı ve avantajları bulunmasından dolayı altın teminatlı ihtiyaç kredisi tercih edilmektedir. İhtiyaç kredisinde kişilerin kredi notlarının kesinlikle yüksek olması gerekmektedir. Fakat altın teminatlı ihtiyaç kredisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bankaya yapılacak olan altın teminatlı ihtiyaç kredisinin reddedilme gibi bir durumu yoktur. Altın teminatlı krediyi tercih ederseniz, krediniz kesinlikle çıkacaktır. Altın teminatlı ihtiyaç kredisinin kredi notu haricinde de avantajları bulunmaktadır. Altın birikimi olan ve nakit ihtiyacı olan kişiler bulunmaktadır. Bu noktada kişiler birikim yaptıkları altınları bozdurmak istemeyebilirler. Altın teminatlı ihtiyaç kredisi ile bu mümkün hale geliyor. Altın birikimine sahipseniz bu altınları bankaya teminat olarak gösterip, nakit para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem birikiminiz olan altınları bozdurmamış hem de nakit para ihtiyacınıza çözüm bulmuş olursunuz. Altın teminatlı ihtiyaç kredisinde bazı bankalar diğer kredi türlerine göre daha düşük faiz oranları belirlemiştir. Faiz oranları düşük olan bankaları belirlemek için krediyi almadan önce geniş bir araştırma yapabilirsiniz. Araştırmayı tamamladıktan sonra en düşük faiz oranını belirleyebilirsiniz. Altın teminatlı ihtiyaç kredisinin avantajlarından az önce bahsettik. Ek olarak altın teminatlı ihtiyaç kredisi diğer ihtiyaç kredileri gibi zamanınızı harcamadan nakit ihtiyacınızı karşılamanız için büyük bir avantajdır. İhtiyaç kredisinde belirli şartları ve evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bunları tamamladıktan sonra da işiniz bitmiyor. Bunları bankaya sunduktan sonra başvurunun sonucunu da en az 3 iş günü bekliyorsunuz. Bu durum farklı uygulamalar ile bazen değişiklik gösterse dahi altın teminatlı ihtiyaç kredisi daha avantajlı olarak görülmektedir. Kredi notuna takılma gibi bir probleme takılmadan rahatça kredinizi çekebilirsiniz. Hem yastık altındaki altınınızı bozdurmadan değerlendirir hem de kredinizi çekersiniz.

Ne Kadar Altın Teminat Göstermek Gerekiyor?

Altın teminatlı ihtiyaç kredisi konusunda ne kadar teminat göstermeniz gerektiği sorusu tamamen ucu açık olan bir sorudur. Kişisel bir kredi türü olduğu için bu soruyu cevaplamak zordur. Kredi türünün kişisel olmasının haricinde farklı bankalar olduğu için bankalar farklı teminat isteklerinde bulunabilmektedir. İstediğiniz kredinin miktarı, vereceğiniz teminat altın bu faktörlerin hepsi bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı ne kadar altın teminat göstermek gerektiği sorusunun yanıtı zorlaşmaktadır. Ne kadar altın teminatı göstermeniz gerektiğini öğrenmek için krediyi alacağınız bankanın en yakın şubesine giderek altın teminatlı ihtiyaç kredisiyle ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Altın Teminatlı İhtiyaç Kredisini Kimler Alabilir?

Altın teminatlı ihtiyaç kredisini, yasal olarak 18 yaşını doldurmuş tüm bireyler alabilir. Fakat bankalar genel olarak ihtiyaç kredilerini 20 yaş ve üzeri bireylere vermektedir. Öncelikle yaş kriterini yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Yaş kriterini yerine getirdikten sonra teminat olarak vereceğiniz bir miktar altınınız olması gerekir. Bu şartları yerine getiren herkes başvuru yaparak altın teminatlı ihtiyaç kredisi alabilir. Altın teminatlı ihtiyaç kredisi almanıza engel olabilecek tek durum bankaların kara listesinde bulunmanızdır. Eğer ki kara listeye eklendiyseniz kesinlikle krediyi alamazsınız.

Altın Teminatlı İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Altın teminatlı ihtiyaç kredisi başvuru yapmak için öncelikle teminat olarak göstereceğiniz altınlar ile kredi alacağınız bankanın altın teminatlı kredi veren şubesine gitmeniz gerekiyor. Bankaya gittikten sonra altınlarınız eksper tarafından incelenmeye alınıyor. İnceleme sonucunda ne kadar kredi çekebileceğiniz ile ilgili rakamlar size sunuluyor. Kredi miktarını belirledikten sonra banka tarafından size bir altın hesabı açılıyor ve bu altınlar o hesaba yatırılıyor. Teminat olarak bankaya götürdüğünüz altınların gramı göz önünde bulunduruluyor. Altın üzerinde olan işçilik benzeri paylar burada dikkate alınmaz. Sadece götürdüğünüz altınların gramı ölçülür ve ona göre size kredi teklifi sunulur. Bu gramaj doğrultusunda kredinin miktarı belirlenir. Ardından altınlar hesaba yatırıldıktan sonra krediniz size teslim ediliyor. Bu sayede bir köşede bekleyen altınlarınız işe yaramış oluyor ve altınlar bankanın güvenli hesabında saklanmış oluyor. En önemlisi de altınlarınızı bozdurmadan nakit paraya sahip oluyorsunuz.

Scroll to Top