Banka Kredisi Çekme Yaş Sınırı Kaçtır?

Banka kredileri günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki hemen hemen her gün binlerce insan banka kredisi almak için başvuru yapmaktadır. Günümüzde kredi çekmek bir zorunluluk olmuştur diyebiliriz. Zira ülkemizin ekonomik durumu düşünüldüğünde işçinin, memurun veya emeklinin maaşı çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Yaşam şartlarının pahalı ve zor olduğu dünyada nakit para ihtiyacı ve bunun sonucu olarak da banka kredilerine olan talep artmaktadır. Bankaların kredi başvurusu yapan müşterilerinden istedikleri şartlar bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Bankadan bankaya değişen bu şartlardan biri de kredi çekmedeki yaş sınırıdır. En düşük yaş sınırı hemen hemen aynıdır ancak üst sınır değişiklik gösterebilir. Bu konuyu ele alarak yazımıza devam edelim.

Banka Kredisi Çekme Yaş Sınırı

Bankalardan kredi çekme alt sınırı 18’dir. Fakat bu 18 yaşında olan herkesin krediyi çekebileceği anlamına gelmez. Krediye başvuru yapan kişi erkek ise askerliğini yapmış olması gerekmektedir. Hem kadın hem erkekler için geçerli olan diğer bir şart ise düzenli bir işi ve / veya sigortası olması gerekmektedir. Bu saydığımız uygun koşullar sağlandığı takdirde ancak 18 yaşındaki ihtiyaç sahipleri banka kredilerine başvurabilir.

Peki kredi çekmede üst yaş sınırı nedir? Bankadan bankaya değişmekte olan kredi çekme üst yaş sınırı, bazı bankalarda 60, bazı bankalarda 70 ve hatta 80 bile olabiliyor. Birkaç banka da yaş sınırını geçmiş olan müşteriler için ayrıca bir kredi planı oluşturmuşlardır. Tabi ki bu krediyi çekebilmek içinde bir sigortanızın bulunması, düzenli bir gelirinizin olması veya üstünüze kayıtlı tapu, mal varlığı gibi şartların olması gerekmektedir. Kredi çekmede üst yaş sınırı konusunda bir örnek verecek olursak 58 yaşında biri kredi çekmek istediğinde gitmiş olduğu bankanın üst yaş sınırı 65 ise çekecek olduğu kredi maksimum 7 sene vadeli olabilmektedir. Genel olarak bankaların kredi çekmek için üst yaş sınırına bakacak olursak farklı kampanyalar ile bu sınır değişebilir.

Bankalara Göre Banka Kredisi Üst Yaş Sınırı

Vakıfbank’tan emekliler için taksitli ihtiyaç kredisi PTT ile anlaşmalı şekilde verilmektedir. Emekli maaşlarını PTT’den çeken emekliler 80 yaşına kadar Vakıfbank’tan kredilerini alabiliyorlar.

Ingbank ise 15.000 TL’lik ihtiyaç kredisini 70 yaş üzeri müşterilerine sunmaktadır.

Verdiğimiz bu iki örnekte de görüldüğü gibi İş Bankası ve Garanti Bankası da dahil olmak üzere hemen hemen her bankanın emekliler için ödeme planı uygun olan kredileri vardır.

Neden kredi çekmede yaş sınırının konulduğu söylenecek olursa, bireyin kişi hak ve özgürlüklerine uygun yaşa gelmesi ve reşit olma yaşı 18 olduğu için bankaların kredi çekmede alt yaş sınırı 18’dir. Üst yaş sınırına gelecek olursak, bu tamamen sigorta firmalarını korumak için yapılan bir durumdur. Yaş ilerledikçe ölüm olasılığı artmaktadır. Bu yüzden de emekliler sabit gelirlerine güvenerek kredi çekerler. Bazı bankalar ileri yaş müşterilerine kredi çekerken hayat sigortası yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Peki hayat sigortası ne işe yarar? Hayat sigortası, kredinin çekilmesinden sonra krediyi çeken kişinin vefat etmesi durumunda kredi borçlarının silinmesine yarar. Borç aileden birine aktarılmaz. Böylelikle aile bireylerini zor duruma sokmak söz konusu değildir. Bu sigorta ücretsiz olmasa da ödenecek olan kredi borcunun yanında çok cüzi bir miktardır. Ailenizi ve kendinizi garantiye almak adına yapılması gereken bir sigortadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz