Bankalar Engelliye Kredi Veriyor Mu?

Engelliye Kredi Veriliyor Mu?

Birçok alanda kişiye yardımcı olan bankalar toplumumuzda önemli bir yere sahip engellileri de unutmamakta ve ihtiyaçlarını karşılayabilsinler diye kredi paketleri sunmaktadır. İlk olarak 2008 yılında engelli vatandaşlara kredi vermeye başlayan Yapı Kredi bankasının başlattığı bu hizmet, hızla yayılmış ve birçok banka tarafından bu hizmet verilmeye başlanmıştır. Yapı Kredi Bankasından sonra hızla gelişen bu alanda yapılan çalışma ve iyileşmelerin ardından Garanti Bankası da bu konuya el atmıştır. Bu konuda daha geniş kapsamlı bir çalışma yapıp engelli kişilerin banka hizmetlerinden daha fazla yararlanması yönünde harekete geçmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte ortaklaşa bir çalışma yürüterek iş kurmak isteyen engelli kişilere girişimcilik kredisi projesini başlatmıştır. İşe Katıl Hayata Katıl adlı bu proje, dünya çapında bir sosyal sorumluluk projesi niteliğindedir.

Engelli vatandaşlarımızın aldığı 2022 aylığı yani engelli maaşı diye bilinen aylık karşılığında kredi çekmeleri mümkün olmaktadır. Bankalar gelir belgesini ispatlayan herkese kredi verirler. Engelli kredisi adı altında bankaların verdiği bu paralar engellilerin gelirleri, banka kredi notları, yaptıkları harcamalar ve gelir düzeylerine etki eden taşınmazlara ve borçlarına göre belirlenir. Birkaç yıl önce engelli vatandaşlarımızın kredi çekmesi çok zor iken günümüzde rahatlıkla kredi alabiliyorlar.

“Bankalar engelliye kredi veriyor mu?” sorusundan sonra merak edilen diğer bir soru da bu bankaların hangileri olduğu sorusudur. Engellilere kredi veren bankalardan bir diğeri de Finansbank’tır. Finansbank, devlet tarafından engelli kişilere yönelik araç alımlarında ÖTV vergisi indirimi kullanarak bir kredi paketi sunmaktadır. Engelli kişilere kredi veren başka bir diğer banka ise devlet destekli olan Halkbankası’dır. Bu banka da girişimci ruha sahip olan engelli müşterilerine ihtiyaç duydukları teçhizatı ve malzemeyi temin edebilmelerini sağlamak için kredi vermektedir. İlgili bakanlıkların ortak olarak protokol imzalamasıyla hayata geçirilen Girişimcilik Engel Tanımaz projesi bulunmaktadır. Bu kapsamda bir çok engelli vatandaşımız kredi kullanarak kendi işlerini kurma imkanına sahip olmaktadır.

Engelli bireylere kredi veren diğer bankalar listesinde İş Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Ekonomi Bankası ve Vakıfbank’ı da eklemek mümkündür.

Engelli Kredisi Şartları

Engelli bir birey olmak bankacıların nezdinde bir sorun olmamaktadır. En uygun süre ve faiz oranları belirlenme sürecinde bu kişilere daha hassas davranılmaktadır. Hatta sabit gelir sahibi olan engelliler bankalar için özel müşterilerdir ve onlara ayrı bir özen gösterilir. Çünkü gelirleri hiç bir zaman kesilmez. Ayrıca devlet garantisi altındadırlar.

Her ne kadar engelli bireylere özel bir müşteri olarak davranılıyor olsa da kredi almak için onların da bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Sigortaları en az 6 ay boyunca yatmış olmalıdır, beyan edebilir bir iş tanımı ve belgelenebilir bir gelirlerinin olması oldukça önemlidir. Ayrıca banka kredi notlarının yüksek olması, maaşlarında haciz veya icra olmaması, engel durumunun fiziki olması önemli faktörlerdir. Zihinsel engelli bireyler ve özellikle ölüm süreci rapor ile belgelenmiş engellilere kredi verilmesi son derece olanaksız bir durumdur. Bankalar her ne kadar bu durumda olan şahıslara oldukça özen gösterse de verdikleri parayı geri alabilmek onların asıl amacıdır.

Engelli Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli kredisi başvuruları bireylerin internet, telefon veya banka şubelerinden birinden yapabileceği bir olay gibi görünebilir. Ama kredinin ön onaydan geçmesi halinde kredi talep eden engelli kişiler, engel durumlarını gösteren rapor, sigorta durumlarını gösteren belge, belirlenebilir gelir beyanı, maaş bordosu ve ikametgah adreslerini gösterir belge ile başvurmaları gerekmektedir. Engelli kredi başvuruları ile bankalar bu belgeleri inceleyecektir. Tüm bu belgeler önemli olup özellikle gelir durumu, engel sebebi ve banka kredi notu son derece önemli olmaktadır.

Scroll to Top