Bankalardan İcralık Olanlar Kredi Alabilir Mi?

İcralık Olanlar Kredi Alabilir Mi?

“Bu yazımızda bankalardan icralık olanlar kredi alabilir mi?” Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Öncelikle icralık olmak durumunu açıklamakta fayda vardır. İcralık olma, icra takibi ifadesiyle bütünleşmiş bir durumdur. İcra takibi ise alacaklının borçlu kişiden alacağını alabilmesi için İcra Müdürlüğü’ne başvurması ve hukuki işlemleri başlatması olarak ifade edilmektedir. Bu kapsamda tanımlanması gereken diğer bir ifade de hacizdir. Haciz borçlunun mal ve haklarına İcra Müdürlüğü tarafından el konulması durumuna verilen isimdir. Haciz, icra takibi işlemlerinin bir parçasıdır.

Gelelim “İcralık olana bankalar kredi verir mi?” sorusunu cevaplandırmaya. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumlardan dolayı bankaların çoğu ödemelerini günü gününe aksatmadan yapan müşterileri tercih etmektedir. Buna bağlı olarak geçmiş dönemlerde bankalara kredi ve kredi kartı ödemelerini yapmayan ya da yapamayan kimseler kara listelere girerek bankalarla büyük sorunlar yaşatmaktadır. Yasal sürecin sonunda ödemesini yapmayan ve icralık olan kişilerin tekrar bankalarla çalışması çok zor hale gelmektedir. İcralık olanlara bankaların kredi verme ihtimali çok düşüktür. Çünkü aynı zamanda bu kişiler Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara listeye girenler en az 5 yıl boyunca bankalarla çalışamamaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kredi borçlarını düzenli ödemek ve icralık olma gibi durumlara düşmemeye çalışmalısınız.

İcralık Olanlar Bankalardan Kredi Alabilir Mi?

Her durumda bir ihtimal olduğu gibi icralık olanların kredi alması konusunda da ufak da olsa ihtimaller doğabilir. Ancak bu durumlarda da bankalar verilen kredinin geri ödenmesi için müşteriden bazı şartları yerine getirmesini talep edecektir. Örneğin kefil ile ya da ipotek göstererek kredi alabileceklerini bankaya sunabilirler.

Bu konuda yapılabilecek diğer bir işlem de ilgili banka ile görüşülüp eski borcun yapılanmasını talep etmektir. Bu talep sonucunda banka borcunuzu daha fazla uzun vadeye bölebilir. Tabii bunu da bir bedeli olacaktır. Bunun bedeli size banka tarafından uygulanan faiz oranlarının arttırılması olarak geri dönebilir. Yani kara listede olanlara, kırmızı kalem çekilenlere, sicili bozuk olanlara ve bu nedenle de kredi notu düşük kimselere bazı kuruluşlar tarafından yüksek faiz oranları ile bu şekilde kredi verilebilmektedir.

Aynı zamanda bu tür bankalardan kredi alamayan kişiler için kredi vereceğini söyleyip dolandıran ve giriş aidatı adı altında para alan birçok dolandırıcı da bulunmaktadır. Bu kişilerin bu dolandırıcılara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu dolandırıcılar krizleri fırsata çevirmek isteyen kişilerdir. Yüksek faizlerle, belirli komisyonlar alıp senet veya başka yöntemlerle kredi verirler. Diğer bir deyişle tefecilik yapmaktadırlar. Bu tefecilerden uzak durmalı ve işimizi olabildiğince hukuki yollardan bankalarla halletmeye çalışmalıyız.

İcralık durumda olan bir birey başka bir bankaya kredi başvurusu yaptığında, büyük bir ihtimalle, kredi başvurusu red ile sonuçlanmaktadır. Eğer icralık durumdaysanız ve krediye ihtiyacınız varsa, yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri aynı zamanda bir öneri olarak da görebilirsiniz.

1. Bankanızla Görüşün

Banka kredisi ya da kredi kartından dolayı icralık bir durumunuz varsa, ilk yapmanız gereken şey, borcunuzu ödeyemediğiniz banka şubesi ile görüşüp borç yapılandırma talebinde bulunmaktır. Bankaya olan borcunuzu böylece daha uzun vadelere yayarak belirli faiz oranlar ile taksitlendirebilirler. Bu gerçekten en iyi kurtuluş yoludur. Böyle bir şey söz konusu olur ise banka tarafından icralık durumundan kurtulup, belirli bir süre kara listeden de çıkartılma imkanına sahip olabilirsiniz.Bu sebeple ilk yapmanız gereken bankanız ile görüşüp borcunuzu taksitlendirmelerini istemenizdir.

2. Borç Kapatma Kredileri Kullanın

İlk yöntem borcun olduğu bankayla görüşmekti. İkinci yöntem ise bankanız ile görüşmenize rağmen borcunuzu yapılandıramadığınız durumlarda kullanabileceğiniz bir yoldur. Tüm borcunuzu tek bir bankada birleştirerek, uzun vadelerde kredi kullanarak krediyi belirli taksitlerde ödemek icralık durumdan çıkabilmenin ikinci yoludur. Tabi ki bankalar kredi verebilmek için güvence istemektedir. Bu güvenceler güvenilir bir ya da iki kefil, taşınmaz ipoteği gibi şartlardır. Eğer üzerinize kayıtlı tarla, ev veya başka bir gayrimenkul bulunuyorsa bu mallarınızı ipoteğe alarak bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer böyle bir durum kabul edilirse bir çok bankaya başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için tüm banka şubelerine gidip müşteri temsilcisine kredi başvurusu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden kara listede olan bireylere kredi sağlayan bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Scroll to Top