Başkasının Adına Kredi Çekilebilir mi?

Başkasının Adına Kredi Çekebilir Miyim?

Genel anlamda ekonomik sorunlar yaşıyor ve bunun için de kredi çekmek istiyor, fakat kredi çekmek için gerekli koşulları yerine getiremiyorsanız, aklınıza gelecek olan soru “Başkasının adına kredi çekilebilir mi?” olacaktır. Hastalık, yurt dışında olma gibi sebeplerden dolayı bu soruyu sormanız da ayrıca mümkündür. Gelin birlikte “Başkasının Adına Kredi Çekilebilir mi?” sorusuna cevap verelim.

Başkasının adına yasal olmadan kredi çekmemiz mümkün değildir. Başkasının adına kredi çekebilmemiz için belli kriterleri yerine getirmemiz gerekir. Kredi çekmemizi sağlayacak olan resmi belgeleri yetkililere sunmazsak bu konu ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşayabiliriz.

Günümüzde genel anlamda dolandırıcılık vakalarının artış göstermesi ve bir çok kişinin de bu konuda büyük sorunlar yaşaması sebebi ile vekalet ile başkasının adına kredi çekmemiz mümkündür.

Vekaletle Kredi Nasıl Çekilir?

İnsanlar istek ve ihtiyaçlarının çoğalması ile birlikte kredi çekmek için bankalara yönelmektedir. Kredi alma prosedürüne uymak için yol arayan kişiler vekâlet ile kredi alınıp alınamayacağını merak etmektedirler. Genelde ülke dışında olan kişiler Türkiye’deki banka işlemlerini vekilleri yardımı ile gerçekleştirmektedir.

Vekalet ile kredi çekebilmemiz için anlaşma sağladığımız kişi ile noter huzuruna çıkmamız ve noter huzurunda vekalet almamız gerekir. Kişiden söz konusu olan vekaleti aldıktan sonra ancak kredi çekebilir ve ardından rahat bir şekilde başvurumuzu yapabiliriz.

Çalıştığımız banka vekalet sistemi ile kredi vermiyor ise bizi zor durumda bırakabilir. Günümüzde her banka vekalet sistemi ile kredi vermemektedir. Bu yüzden kişiler mağdur olabilir ve paraya ihtiyaçları olduğu zaman kredi çekemeyebilir. Bu sebeple özellikle vekalet ile kredi çekmek zorunda kalan kişilerin bu anlamda kredi veren bankaları da iyi araştırması ve kredi verip vermediklerini öğrenmesi gerekir. Genel anlamda araştırmaların yapılması ile beraber vekalet ile kredi veren bankalar ile anlaşmaların yapılması gerekmektedir. Bu sayede kendi adımıza daha kolay bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilir ve genel olarak rahatça kredi çekebiliriz. Fakat vekalet ile kredi çektiğimizde ödemelerimizi düzgün yapmamız gerekir. Yoksa adına kredi çektiğimiz kişiyi zor durumda bırakabiliriz. Bu sebeple kişinin kredi puanı düşebilir. Bu yüzden kredi çekmek için genel ekonomik durumumuzu iyi ayarlamalıyız.

Bankacılık prosedürleri ile kredi çekme prosedürleri birbirinden farklıdır.Fakat kredi çekecek kişi Türkiye vatandaşı ise internet üzerinden online olarak kredi başvurusunda da bulunabilmektedir. Bir hayli basit olan bu başvuru işlemi ile internet yardımı ile rahatça çekebileceğimiz kredi cebimizde olacaktır. Türkiye’de vekil olarak kabul ettiği için bireyin kişisel ve iletişim bilgilerini vererek kredi ile ilgili gerekli bilgileri vekili yardımı ile de çekebilmektedir.

Yalnız krediye onay verildikten sonra belirtilen gelirin ispat edilmesi ve kredi çekme aşamasında prosedürleri krediyi çeken kişinin yerine getirmesi gerekmektedir. Vekil olarak kabul edilen kişi kredi çekecek kişinin yerine prosedürleri yerine getirme yetkisine sahip değildir.

Kısaca vekil tayin edilerek kredi çekmek için bankaya başvurabiliriz. Bankalar bu vekâlet ile kredi çekme olayını birtakım işlemler ile halletmektedir. Elbette vekâlet ile kredi alma prosedürünün size göre ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış olduğunun kararını sizden başka kimse veremez. İyice düşünüp taşınarak bu yola girmenizi öneririz.

Scroll to Top