Taşıt Kredisi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?

Taşıt Kredisi

Günümüzün şartları gereği ya da kişilerin çeşitli araçlara duydukları ilgiden dolayı birçok kişi taşıt almak istemektedir. Taşıt alımları için yeterli bütçeyi bulamayan kişiler ise bu bütçeye bankaların sağlamış olduğu kredi imkanlarıyla ulaşabileceklerini düşünmektedirler. Zaten daha fazla müşteri kazanmak için birbirleriyle yarış halinde olan bankalar ise taşıt kredisine başvurmak isteyen bireyleri çeşitli avantajlarla şubelerine çekmek isterler. İşte bu bankalar her ne kadar tüketicilerin talep etmiş olduğu taşıt kredisini vermek isteseler de çeşitli sebeplerle tüketicilerin taşıt kredisi başvurusu reddedilebilmektedir. Taşıt kredisi başvurusu reddedilen bireylerin ise bu durum karşısında merak ettikleri soru ”Taşıt Kredisi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalı?” olmaktadır. Bu yazımızda merak edilen bu sorunun yanıtını bulabileceğiniz gibi bu konu hakkında genel olarak bilmeniz gereken şeylere de cevap alacaksınız.

Taşıt Kredisi Nedir?

Eski aracınızdan sıkılmış ve bu aracı yenilemek istiyorsanız ya da daha önce hiç aracınız olmadıysa ve artık bir araca sahip olmak istiyorsanız bir çok bankanın 0 ve 2. el araçlar için sağlamış olduğu taşıt kredisi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Taşıt kredisi neredeyse bütün bankalar tarafından genellikle 48 ay vade imkanları ve çeşitli faiz oranları ile birlikte verilir. Ayrıca taşıt kredisi alan her bireye hayat sigortası ve kasko sigortası yaptırtılmaktadır. Bunlar dışında bu krediyi alırken bankaların çeşitli şartları bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi Başvurularında Bankaların Talep Edebilecekleri Şeyler

Bankaların kişilere göre talepleri bulunabilmektedir. Bankalar bazı kişilerden duruma göre kefil talep edebileceği gibi bazı kişilerden böyle bir talepte bulunmaz. Ayrıca bankalar taşıt kredisi başvurularında özellikle 0 araçlar için kredi verecekleri için araç ipoteğini teminat olarak gerçekleştirirler, bu rehni gerçekleştirme sebepleri kredinin herhangi bir sebeple ödenememesi durumunda miktarın araç ile karşılanarak bankanın mağduriyetinin önlenmesidir. Banka tarafından gerekli görülmesi halinde araç ipoteği ve kefalete ek olarak; gayrimenkul ipoteği ya da nakit, mevduat, döviz rehni de talep edilebilmektedir.

Taşıt Kredisi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Öncelikli olarak bütün kredilere başvurularda gerektiği gibi taşıt kredilerine başvuru yapabilmek için de 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Eğer 18 yaşınızı henüz doldurmamışsanız taşıt kredisine başvuru talebinde bulunamazsınız.

Aracınızı yenilemek istiyorsunuz ya da bir araç sahibi olmak istiyorsunuz ve bütçeniz yeterli olmadığı için taşıt kredisine başvurmak isterken öncesinde hangi sebeplerden dolayı taşıt kredisi başvurunuzun reddedilebileceğini öğrenmek istiyorsanız bu sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bankalar taşıt kredisi verirken araçların 0 mı 2. el mi ve bu araçların kaç yaşında olduğuna önem verirler. Çoğu banka araçların beş yaşını aşmamış olmasını talep ederken bazı bankalar da araçların üç yaşından daha yaşlı olmamasını talep etmektedirler. Eğer almak istediğiniz araç bankanın politikasında bulunan yaş sınırını geçiyor ise banka tarafından taşıt kredisi talebiniz reddedilecektir. Yani aracın yaş şartının sağlanamıyor olması taşıt kredinizin reddedilme sebeplerinden birisidir.
  • Eğer taşıt kredisi almak istiyorsanız ve bankalar için kara listede iseniz öncelikli olarak kara listeden çıkma sürenizi beklemeniz gerekmekte ve kara listeden çıkmanın yollarını öğrenmelisiniz çünkü kara listede olduğunuz süreç boyunca hiç bir bankadan taşıt kredisi alamayacağınız gibi başka bir krediyi almanız da mümkün olmayacaktır. Taşıt kredisi almak için talepte bulunan kişinin kara listede bulunması kredi talebinin reddedilmesine sebep olmaktadır.
  • Kredi talebinde bulunan kişinin kredi notu düşük ise taşıt kredisi talebi reddedilecektir. Bu sebeple ilk olarak kredi notunuzu öğrenip eğer düşük ise kredi notunuzu yükseltmeli ve sonrasında taşıt kredisi talebinde bulunmalısınız.
  • Taşıt kredisi talep eden kişinin her ay düzenli olarak ödenen belirli ve banka tarafından belirtilen standartların üzerinde bir gelire sahip olması gerekmektedir. Eğer düzenli bir gelire sahip değilseniz kredi talebiniz reddedilecektir.

Taşıt Kredisi Başvurusu Reddedildiğine Yapılacak Şeyler

Taşıt kredisine başvurdunuz ve bu talebiniz reddedildiyse ilk olarak yapılması gereken şey kredi talebinizin neden reddedilmiş olduğunu öğrenmeniz olacaktır. Çünkü taşıt kredisi talebinizin reddedilme sebebini bilmeden bu duruma çözüm üretebilmeniz mümkün olmayacaktır. “Taşıt kredisi başvurusu reddedilirse ne yapılmalı?” sorusunun cevabı için aşağıda bulunan maddelere göz atmanız yeterli olacaktır.

  • Kredi notunuzun düşük olmasından dolayı kredi talebiniz reddedilmiş ise ilk olarak kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için ise öncelikle daha önceden almış olduğunuz bir kredi varsa borçlarını günü gününe ödemelisiniz ayrıca kredi kartı borçlarınızı da zamanında ödemeniz gerekmektedir. Bunlar dışında su, elektrik, doğalgaz vb. adınıza kayıtlı bütün faturaları zamanında ödemeli son ödeme tarihlerini kaçırmamalısınız. Zamanında yapılmayan her ödeme kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca vergi dairelerine borcunuzun olmadığından emin olmalısınız. Eğer borcunuz varsa en kısa sürede bu borcu ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi talepleri olumsuz olarak sonuçlanacağından farklı bankalara taşıt kredisi talebinde bulunmanızın hiç bir anlamı olmayacaktır Bu sebeple çeşitli bankalardan kredi talebinde bulunmak yerine öncelikli olarak kredi notunuzu yükseltecek adımları atmanız gerekmektedir. Çünkü kredi taleplerinizin sürekli olarak reddedilmesi de kredi notunuzu düşüren bir durumdur.
  • Eğer bankalar tarafından kara listeye alınmısanız taşıt kredisi başvurunuz reddedileceğinden kara listeye alınmanız üzerinden beş yıl geçtikten sonra taşıt kredisine başvurmalısınız. Kara listeden çıkmayı beklemekten başka seçeneğiniz sadece kara listeden çıkmak için af beklemek olacaktır.
  • Eğer taşıt kredisi alabilmek için gelir durumunuz banka tarafından yetersiz görüldüğü için kredi talebiniz reddedildiyse hane gelirini ortak olarak gösterebilir ya da iş vereninizden 3-4 ay zam isteyebilir gelirinizi yüksek gösterebilirsiniz. İş vereniniz dilerse bu 3-4 ay sonunda gelirinizi eski durumuna çevirebilir.
  • Almak istediğiniz aracın yaşı uygun değilse yapabileceğiniz tek şey uygun yaş grubuna ait olan bir aracı seçmek olacaktır.

Taşıt kredisi talebinde bulunmadan önce kredi notunuzu ya da kredi risk raporunuzun durumunu öğrenmek sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu şekilde kredi verilemeyecek derecede riskli gruptaysanız, boşu boşuna kredi talebinde bulunmayarak kredi notunuzun daha da fazla düşmesini engellemiş olursunuz.

Scroll to Top