Bireysel Kredi Nasıl Kullanılır?

Bireysel Kredi Kullanma Yöntemleri

Birikim yapmak günümüzde çok zor hale gelmiştir. Bu nedenle çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlerin imdadına bireysel krediler yetişmektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi özellikle araba, ev, tatil, eğitim ve borç ödeme gibi ihtiyaçlar halinde başvurulan kredidir. Diğer bir tanımı da gerçek kişilerin, bireysel amaçlı mal ve hizmet alımlarının finansmanına yönelik olarak, yapılan sözleşmelerde belirlenen şartlara göre kullandırılan kredilerdir. Faiz oranları takip edilip diğer banka ve finans kuruluşları ile karşılaştırılarak en uygun kredi veren bankalar belirlenirse gerçekten karlı bir iş olabilir.

Bireysel kredilerde vade ile tutar limitleri tek seferlik olmak üzere tanımlanır. Vadenin sonunda limit yeniden kullandırılamaz. Bireysel kredilere dair kurallar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenmiştir ve bu kurallara uygun bir şekilde kullandırılması gerekmektedir.

Bireysel kredi nasıl kullanılır? Bireysel kredi kullanmak için birden fazla yol izlenebilir. Buna geçmeden önce temelde bireysel kredilerin kaç türü olduğunu açıklayalım.Bireysel krediler 4 ana kredi türünden oluşmaktadır.

Bireysel Kredi Çeşitleri

  • İhtiyaç Kredisi: Gerçek kişilerin, bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı kredilerdir. Beyaz eşya kredisi, eğitim kredisi, ev yenileme kredisi, tatil kredisi ve altın kredisi vb. kredilerin tümü bireysel ihtiyaç kredilerine girer. 2016 Eylül ayında yapılan düzenlemeler ile 48 ay vade ile sınırlandırılmıştır. İhtiyaç kredileri çoğunlukla teminatsız verilen kredilerdir. Kredi geri ödemesinde başvuranın kredi notu veya durumu dikkate alınarak 3. kişilerden kefillik istenebilir. Banka için risk daha yüksektir. Bu yüzden faiz oranı olarak diğer kredi türlerine göre daha yüksek olmaktadır. Kredi tutarları ortalama 20.000 – 30.000 TL civarlarındadır.
  • Taşıt Kredisi: Hafif ticari ya da binek nitelikte olan 1. ve 2. el taşıt alımlarının finanse edilmesi amacı taşıyan ve sadece gerçek kişilere kullandırılan kredilerdir. Kredi teminatı için taşıtlar rehin alınmaktadır. Kredi tutarı, taşıt bedeli 50.000 TL’ye kadar olursa taşıtın bedelinin %70’i, taşıt bedeli 50.000 TL üstü ise taşıtın bedelinin %50’si ile sınırlandırılır. Araçların değerlerinin belirlenmesi için sıfır araçlarda satış bedeli, 2. el araçlarda ise kasko bedeli ele alınır. Vade de maksimum 48 aydır. Kaskonun yapılması bankalar tarafından zorunlu kılınmaktadır.
  • Konut Kredisi: Gerçek kişilere, kullanılmış konut ya da yeni alımlarının finanse edilmesi amacı ile, satın alınacak konutun ipoteği yapılır. Veyahut satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörle/iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir. Teminatlı kredi olmasından dolayı vade uzatılmış ve 120 ay ile sınırlandırılmıştır. Borç ödendikten hemen sonra vade sonunda banka lehine konmuş olan ipotek kaldırılır. Ayrıca Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve BSMV’den muaf olmaktadır. Bu nedenle maliyeti daha uygundur. Kredi tutarı da teminat olarak verilen konutun belirlenen değerinin %75’si ile sınırlıdır.
  • İpotekli İhtiyaç Kredisi: Gerçek olan kişilerin, ticari amaçlı olmayan ihtiyaçlarını karşılamak için, tapu cinsi kat mülkiyetli olan ve kendi üzerine kayıtlı konutunun ipotek alınması sureti ile Mortgage Yasası kapsamında kullandırılan kredilere denir. Teminatlı kredi çeşidi olmasına karşın ihtiyaç kredisi olması sebebi ile 48 ay vadeyle sınırlandırılmıştır. Borcun ödenmesinin hemen ardından vade sonunda banka lehine konmuş olan ipotek kaldırılır. Faiz oranı da ihtiyaç kredisine oranla daha uygundur. Ayrıca Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)’nden muaf olmaktadır, bu sebeple maliyeti daha uygundur. Kredi tutarıysa teminat olarak gösterilen konutun belirlenen değerinin %50’si ile sınırlı olmaktadır.

Bireysel kredi türlerini açıkladıktan sonra sıra bireysel kredi nasıl kullanılır? Sorusunun cevaplarını aramaya geldi. Aşağıdaki başlıklarla size açıklamaya çalışalım.

Banka Şubesi Aracılığıyla Bireysel Kredi Başvurusu

Bireysel kredi başvurusunu eğer direk banka şubesine gidip yapmak istiyorsak yanımıza nüfus cüzdanımızı, maaş bordromuzu veya gelir durumumuzu gösteren belgemizi almalıyız. Bireysel müşteri temsilcisi ile yapacağımız görüşmede bu belgeleri veririz. Bireysel müşteri temsilcisi ile görüştükten sonra durum değerlendirmesi yapılarak yapılarak kredi çekme işlemi gerçekleşmiş olur.

İnternet Aracılığıyla Bireysel Kredi Başvurusu

Günümüz koşullarında kredi talebimizi en hızlı şekilde bankaya iletmenin yollarından biri de internet başvurusudur. İnternetten ihtiyacımız olan krediyi ve vade sürelerini araştırıp da seçtiğimiz bankanın sanal formunu doldurmak yeterli olmaktadır. Bu formda kişisel bilgilerimiz, ne kadar kredi istediğimiz ve kaç ayda ödeyeceğimiz gibi bazı bilgiler yer almaktadır. Bu işlemi yaptıktan sonra yani formu doldurduktan sonra banka bize geri dönüş yapacaktır.

Sms ile Bireysel Kredi Başvurusu

Bankaların en yaygın olarak kullandığı SMS yönteminde TC kimlik numarasını kısa mesaj ile göndermemiz gerekir. Bazı bankalar TC kimlik numarasının ardından ne kadar kredi istediğimizi ve kaç ay vadeli istediğimizi görmek ister. Mesajımız incelendikten sonra geri dönüş yapılarak kredi başvurusunun ön onayı hakkında bilgi verilir. Başvurumuzun onaylandığına dair bilgi mesajı bir ön onaydır. Bizden bazı belgeler ile bankaya gitmemiz istenir ve bunlarla bir değerlendirme yapılır. Kredi başvurumuzun onaylanıp onaylanmadığını öğrenmiş oluruz.

Her ne şekilde olursa olsun kredi başvurusunda en önemli şey TC kimlik numarasıdır. Bankalar TC kimlik numarasının sayesinde Kredi Kayıt Büro’sunda mevcut bireysel kredi notumuzu görebilmektedir. Bütün bankaların ortak bir havuz gibi kullandığı KKB’de görülen kredi puanı, kısaca başvuruda bulunan kimsenin bankalarla olan ilişki notunu ifade eder. Bu not ele alınarak kredi verilir ya da reddedilir.

Scroll to Top