Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır? Bu sorunun cevabını vermeden önce gelin bloke teminatlı kredi kartı ne demek olduğunu açıklayalım. Bloke teminatlı kredi kartı, kredi kartı borcunu ödeyemeyip idari ve yasal sürece giren kişilere ve özellikle de kurumlara verilen bir kredi kartıdır. En az talep edilen kredi kartı limiti kadar bir tutarın, müşteriye açılacak olan hesapta rehin tutulması/bloke edilmesi anlamı taşımaktadır. Mevcut kredi kartı borçlarını taksitlendirerek ödemeye başlayan kurumsal ve bireysel banka müşterilerinin kredi kartı ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalar bloke teminatlı kredi kartı vermektedirler. Bloke teminatlı kredi kartının standart prosedürü bire-bir on(1.10%) marjlı olmasıdır. Örneğin 2.000 TL limiti olan kredi kartı için müşterinin hesabında 2.100 TL tutarın bloke edilmesi anlamına gelmektedir.

Bloke teminatlı kredi kartı kullanımı için bankaların müşterilerden uygulamasını istediği en önemli kriter, banka nezdinden bir vadeli hesap açarak o hesaba bir miktar para yatırmaları ve 12 ay boyunca o paraya hiç dokunmamalarıdır. Çünkü bu hesabın vadesi genelde uzun tutulmaktadır ve müşterinin müdahale etmesini engellemek için bloke konulmaktadır. Bloke işlemleri tamamlandıktan sonra yatırılan tutarın altındaki bir tutarda limit tanımlanıp bloke teminatlı kredi kartı kişilerin tarafına teslim edilir. Bloke teminatlı kredi kartını veren bankalar müşterilerine 1.000 TL ve 10.000 TL arasında limite sahip olan kredi kartı sunmaktadır.

Çalıştığınız banka dışında farklı olan herhangi bir bankadan almış olduğunuz bloke teminatlı kredi kartı ile paranızı vadeli mevduat hesabında değerlendirmiş olursunuz. Aynı zamanda hiç beklemeden kısıtlaması olmayan normal bir kredi kartı sahibi olmuş oluyorsunuz. Bloke teminatlı kredi kartına ait ödemeleri aksatmadığınız takdirde de herhangi bir sorun yaşanmaz.

Bloke Teminatı Olan Kredi Kartı Nasıl Alınır?

  • İlk olarak bloke teminatlı kredi kartı kullanabilmemiz için an itibari ile hiçbir bankadan yasal takibimizin olmaması gerekmektedir. Daha önce yasal takibe girmiş olmamız, kredi notumuzun sıfır olması ya da düşük olması hiçbir önem teşkil etmez. Tek önemli olan nokta an itibari ile hiçbir yasal takipte olmamamızdır. Eğer yasal takibimiz var ise kapanmış olması gerekmektedir.
  • Yasal takibimizin kapanıp kapanmadığını kontrol etmek için Findeks üzerinden risk raporu alıp yasal takipteki borcumuzun bulunduğu yerdeki kapanma tarihinin girilmiş olup olmadığına bakabiliriz.
  • Borçlarımızı ödedik lakin yasal takibimizde hala kapatma tarihi yok ise mevcut bankaya gidip ödeme yaptığımız evrak ile borç kapatma tarihimizin sisteme girilmediğini, bunun acil olarak girilmesi gerektiğini bildirmeliyiz. Eğer sözlü olarak yaptığımız başvuruda sorun yaşar isek dilekçe ile başvuru yapmalıyız. Böylece en geç 30 gün içerisinde kanuni zorunluluk gereği işlemimizi yapmak zorunda kalacaklardır.
  • Artık yasal takibimiz yok, kredi notumuz sıfır ya da çok düşük hale geldi. Şimdi sıra en yakın Türkiye Ekonomi Bankası’nın şubesine gitmekte. Saat 11:00 ve civarında yapacağımız başvurular aynı gün, 12:30’dan sonraki başvurularımız bir sonraki güne sarkar. Bu nedenle başvurumuzu sabah erken saatlerde yaparsak aynı gün hem kredi kartımızı alır hem de işlemlerimizi bitirebiliriz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde bütün özel kamu ve vakıf bankaları ile beraber katılım bankaları da dahil müşterileri için bloke teminatlı kredi kartı vermektedir. Bununla birlikte Türkiye genelinde bloke teminatlı kredi kartı kullanan müşterilerin sayısı 16600 civarındadır. Bu sayıda listenin başında Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve ING Bank gelmektedir. Denizbank ve Şekerbank gibi bankalarda ise bloke teminatlı kredi kullanan müşteri sayısı oldukça azdır. Eğer müşteri eski yapılandırılan kredi kartı borcunun ödemesini bitirip banka kredi notunu hoş görülür yüksek değerlere çıkarırsa bloke teminatı kalkacaktır. Ayrıca son zamanlarda Kuveyt Türk bankası da bloke teminatlı kredi kartı konusunda müşterilerine yardımcı olarak çeşitli atılımlar yapmaya başlamıştır.

Bloke teminatı kredi kartı almak isteyince bankanın bize sunacağı bloke şartını yerine getirmemiz kartın hemen çıkmasını sağlayacaktır. Eğer bu kartın ödemelerini düzenli bir şekilde yaparsak bu bizim sicilimize olumlu bir şekilde yansıyacak ve yararlı olacaktır. Belirli bir süre sonrasında bloke tutarının üstündeki yüksek limitlere ulaşma imkanımız da olabilir. Ayrıca nakit blokeli kredi kartı başvurusu yapacaksak bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Başvuruyu yapmadan önce herhangi bir takip ya da icralık durumumuzun olup olmadığını incelemeliyiz. Eğer böyle bir durumda isek başvurumuz reddedilecektir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz