Burgan Bank Iban Sorgulama

Yeni Dünya ve gelişen teknoloji ile her kurum ve kuruluş kendi içlerinde belli değişikliklere giderler. Bu değişiklikler kimi zaman bireylerin aklını karıştırırken kimi zaman da kolaylık sağlar. Her kurum ve kuruluşta olan bu değişiklikler tabii ki bankalarda da olmuştur. Türkiye Bankalar Birliği kararı ile 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren ülkemizdeki tüm bankalar IBAN yani Uluslararası Banka Hesap Numarası sistemine geçmiştir.

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) Nedir?

Para transferlerinin yanlış hesaplara gönderilmesini önlemek amacıyla yapılmış ve ilk önce Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmış bir sistemdir. Uluslararası banka hesap numarası yani IBAN’ın açılımından da anlaşılacağı üzere tüm dünya üzerinde kullanılabilecek bir standart haline gelir. Orijinal açılımı International Bank Account Number ‘dır. Bugün gideceğiniz 30’dan fazla Avrupa ülkesinde IBAN kullanılmaktadır. Avrupa Birliği için 34 karakterlik bir standardı olan IBAN numarası, ülkemizde 26 karakterden oluşmaktadır. IBAN her ülkede farklı standartlarda olabilir ancak en çok 34 karakterden oluşmaktadır. IBAN’lar kartlar üzerinde güvenlik sebebi ile yer almaz. Az önce de belirttiğimiz gibi IBAN ülkemizde 26 karakterden oluşmaktadır. Bu 26 karakterde ilk iki karakter ülke kodunu yani ülkemizde TR’yi belirtmektedir. Sonraki iki karakterde kontrol basamakları vardır. Bu kontrol basamakları IBAN’ın doğrulanmasında kullanılan karakterlerdir. Sıradaki beş karakter banka kodunu belirtmektedir. Son on altı karakter ise banka kartınızda da bulunan banka hesap numarasının kendisidir. Sadece 26 karakterden oluşan bir numaradır ama para transferi yaparkenki güvenliği ve hızlı oluşu çok büyük etkiye sahiptir. IBAN’ı gerek bankamatiklerde gerekse şubelerde para transfer işlemi yapacağınız zaman kullanmanız mümkündür.

Burgan Bank IBAN Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Öncelikle Burgan Bank kimdir diyecek olursak 1989 yılında Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş. adıyla kurulmuş bir bankadır. 2001 yılına kadar tek şube ile hizmet vermiş olan banka, 2001 yılından itibaren hızla büyüyerek, aynı yıl ticari bir banka olan Bank Ekspresi de bünyesine katarak iyice adını duyurmaya başlamıştır. 2006 yılında da değişikliğe ve büyümeye giden banka, Eurobank EFG ile anlaşmış ve banka Eurobank Tekfen olarak isim değiştirmiştir. 21 Aralık 2012 tarihinde ise Burgan Bank Grubu, bankanın Eurobank ve Tekfen Holdinge ait olan hisselerini satın almıştır. 28 Ocak 2013 tarihinden itibaren banka tamamen Burgan Bank A.Ş. adını almıştır.

Burgan Bank çoğumuzun bilmemesine rağmen tabii ki de her banka ile aynı işlevi görmekte, her bankanın sahip olduğu özelliklere sahip olmaktadır. Kredinin çekilebildiği Burgan Bank’ta, mevduat hesabı da açabilirsiniz. Kısaca bir bankada olan her şey Burgan Bank’ta da mevcuttur.

Şimdi asıl konumuz olan Burgan Bank IBAN sorgulamaya gelelim. Tabii ki Burgan Bank da IBAN’ı aynı amaçla yani para transferinde hızlı ve güvenli işlem yapmak için kullanmaktadır. IBAN’ı Burgan Bank şubelerine gidip öğrenebileceğiniz seçeneğinin yanında bir de internet üzerinden Burgan Bank resmi internet sayfasından da girip öğrenebilirsiniz. Vaktiniz yok ise, şubeye gidecek kadar önemli görmüyorsanız internet üzerinden kolayca ve çok kısa süre içinde IBAN sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Burgan Bank internet sitesi içinde yer alan ayrıca bir IBAN sorgulama sayfası vardır. Orada bulunan açıklamaları takip ederek sorgulamanızı yapmanız çok kolay ve hızlı bir hale gelecektir. Burgan Bank IBAN doğrulama sayfasında bulunan yazıda IBAN’ın ISO 13616 numaralı standartlara göre uygun formatta oluşturulup oluşturulmadığını kontrol eden bir uygulama olduğu yazmaktadır. Bizim de yazımızın başlarında bahsettiğimiz bilgileri para transferinin bir başka ülkeye ya da yurt içi bir bankaya yapılırkenki işlemi kolaylaştırdığından bahsetmektedir. ”Bir başka ülkeye ya da bankaya para transferi yapmak isteyen bir müşteri, alıcının IBAN’ını gönderici bankaya verdiğinde, transfer yapılmadan önce alıcının IBAN’ı gönderici banka tarafından kontrol edilir. IBAN’ı yanlış ise para karşı bankaya gönderilmez ve yanlış işlem engellenir. Para transferinden önce yapılan IBAN doğrulaması sadece geçerli bir IBAN kullanıldığını göstermekte, kişi ile hesap numarasını eşleştirmemektedir.” ibaresi Burgan Bank’ın IBAN doğrulama sayfasında bulunmaktadır.

Burgan Bank resmi internet sayfasında IBAN kodu sorgulama işlemini yaparken üç bilgiye ihtiyaç vardır. Bilgilerden biri şube kodu, bilgilerden diğeri hesap numarasıdır. Son bilgi de hesap ek numarasıdır. Yazdığınız bilgiler eksiksiz olduğu takdirde bu işlem oldukça kısa bir süre içinde gerçekleşir. Yazdığınız bilgilerin yanlış olması durumunda sorumluluk tamamen size aittir. Ancak doğru bilgiler girdiyseniz Burgan Bank IBAN sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu yazımızda da sizlerin işine yarayacak olan Burgan Bank IBAN sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlattık. Görüldüğü üzere işlem çok basit bir işlem ve şubelere gitmenize değmeyecek kadar kısa süren bir işlem. Siz de bir Burgan Bank kullanıcısı iseniz aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak IBAN sorgulamanızı yapabilir, yurt dışı ve yurt içi para transferlerinizi IBAN’ınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Burgan Bank IBAN Sorgulaması Yapmak için TIKLAYINIZ.

Scroll to Top