DenizBank Swift Kodu Sorgulama

12hp12ph1hp e1495008114648

Swift kelime anlamı olarak Society for Worldwide İnterbank Financial Telecominication (Dünya Bankalararası Mali Telekomünikasyon Kurumu)’ın baş harflerinin kısaltılmasıdır. Uluslararası ticaretin gelişmesi için ISO 9362 dünyadaki tüm bankalar arasında elektronik olarak fon transferi standardı sağlayan bir kod sistemidir. Bu kod sayesinde dünyada aynı ismi taşıyan iki banka dahi tekillik kazanmıştır. Bu sistemin geçmişi baya eskiye dayanıyor. 1973 yılında sistemin temelleri atılıyor, 1977′ de resmi olarak çalışmaya başlamasından bu yana uluslararası ticarette BIC (Bank Identifier Codes) Kodu bankaları tanımlayan kod ile çalışmaktadır. Bu kod 8 ila 11 haneli olabilir. Bütün dünyada bankacılık sistemlerinde Swift Kodları standart kabul edilmiştir. Değişiklik göstermez. Bu kodlar sayesinde  bankalar arasında fon transferi sağlanır. DenizBank’ ta müşterilerine yurt dışı hesaplarına yapılacak eft işlemlerini şubelerden ve Açıkdeniz internet bankacılığından hızlıca yapma imkanı ile birlikte dünyanın her yerindeki bankalardan DenizBank’ a döviz havalesi yapabilme imkanı sağlamaktadır. BIC/ SWİFT kodunun temel yapısı ikiye ayrılmaktadır. Birincisi banka merkez ofislerinin BIC numarasıdır. İkincisi ise banka şubelerinin BIC numarasıdır. Dünya da 40.000 üzerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kullanılmayan yani aktif olmayan 50.000 ‘ in üzerinde  pasif katılımcılara ait kodlarda vardır. BIC çoğunlukla resmi kurumlarda uluslar arası yapılan işlemlerde kullanılır. SWİFT ise borsa ve ticaret alanında normal şahısların bildiği isimdir.

DenizBank’ ın Swift Kodu Nedir?

DenizBank’ ın Swift Kodu/ BIC Kodu ”DENITRIS” tir. Peki bu kod ne anlama gelmektedir? Şimdi de bunun cevabını verelim. Kodun ilk 4 karakteri yani DENI – DenzBank’ a verilen banka kodudur. Ardından gelen 2 karakter TR – Türkiye’ ye verilen ülke kodudur. Sonraki 2 karakter IS – yerel kodu belirtir. Sonunda bulunan 3 karakter de şube kodunu belirtir. Merkez şube için ”XXX” kullanılır.

Bu işlemleri yapmanız halinde belirlediğiniz kriterlere uygun olan ve swift sistemine tanımlı olan banka şubeleri listelenmiş olarak karşımıza gelecektir. Sonraki işlem transfer istediğiniz bankayı seçmek olacak. Eğer transfer yapmak istediğiniz banka listede yok ise işleminizi bankaya giderek yapmanız gerekecek.

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Banka müşterisinin eft işlemini gerçekleştirebilmesi için para transferinin yapılacağı kişinin adı ve soyadı, banka swift numarası, hesap numarası veya ıban numarası gibi bilgileri bilmesi gerekir. DenizBank hesabına yapılabilecek döviz transferleri için de bu bilgileri gönderen kişiye ulaştırılarak bu bilgiler ile bankaya talimat verilir. Standart olarak belirlenmiş swift uygulaması, ıban gerektiren uygulamada olduğu gibi standart bir kod sistemi üzerinden yola çıkarak işlevsellik açısından bakıldığında çok daha yüksek olduğu görülür. Oluşabilecek hata payıda bir o kadar düşüktür. Bankaların müşterilerine özel swift kodu yoktur. Bunun yerine sadece banka swift kodu vardır. Ayrıca Swift kodu içerisinde Türkçe karakter bulunmaz ve tamamı büyük harflerden oluşmaktadır. Bu yüzden cep telefonunuzdan bu kodu yazarken harflerin tamamının büyük olmasına dikkat edin.

Swift İşlemini Gerçekleştirmek için Bilmeniz Gerekenler

Swift işlemi yapmak istediğiniz banka hesabınızı, işlem ücreti alınacak olan hesabınızı, transferi gerçekleştireceğiniz bankanın bulunduğu ülke ile bu bankanın ilk harfini, transfer yapmak istediğiniz bankanın yahut şubenin bulunduğu şehrin ilk üç harfini bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme girmeniz gerekecektir.

Bu bilgileri girmek yerine daha kolay yoldan işlem yapmak için para transferi yapacağınız bankanın Swift kodunu biliyorsanız işiniz çok daha kolay. Swift kodları 11 haneden oluşmaktadır. Eğer swift kodu 11 haneden az ise o durumda sonuna ”X” harfini ekleyerek kodu 11 haneye tamamlamanız yeterlidir.

Swift Transfer Süresi Ne Kadardır? Para Hesaba Ne Zaman Yatar?

Swift işleminde para karşı hesaba işleminizi 17.00′ dan önce yapmanız halinde 2 iş günü içinde 17.00′ dan sonra yaparsanız 3 iş günü içinde karşı hesaba aktarılır. Denizbank’ a transfer yapmak istediğinizde swift işlemlerinde kullanacağınız bilgiler ise şöyle Swift Kodu olarak ”DENITRIS” girmelisiniz. Banka Kodu olarak ise 01234 girmelisiniz. DenizBank’ a yurt dışından Swift işlemi gerçekleştirmek için ”ESBKATW” kodunu girmelisiniz. Türkiye’ de yurt içi döviz transferlerinde ilk 8 hane yeterlidir. Çünkü ülkemizde iban kullanılması mecburi olduğundan sistemler otomatik olarak ilgili hesaba geçiş yapmaktadır.

Swift Kodu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Swift / BIC kodu sisteminin kurulması ve kullanılmasıyla birlikte ticarette gelişme sağlanmıştır. Yapılan ithalat / ihracat bedellerinin ödenmesi için süre konusunda ki sıkıntılar ortadan kalkmıştır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve buna benzer teknolojik sistemlerin geliştirdiği uygulamalar sayesinde yorulmadan hızlı ve kolayca birkaç tuşla işlemler çok rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. Swift kodu sayesinde bütün dünyada işlemler kolaylaşmıştır. Türkiye de dünya bankaları arasında yer alabilmekle birlikte dünya standardına ayak uydurmuştur. Her bankanın kendine ait swift kodu ile yapılan işlemler de paranın gideceği yer net olarak belirlenmiştir. Bu özellik ticari firmaların işlerinin aksamaması açısından önem arz etmektedir. Her banka için ayrı kod kullanılması işlemleri hem hızlı hem de güvenilir kılmaktadır.

DenizBank’ ın geniş, yaygınlaşmış ağı sayesinde üstün elektronik ödeme sistemi ile swift işlemlerinizi şubeden ve açıkdeniz bankacılığı arayıcılığıyla da kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Şubeden işlem yapmak için TIKLAYINIZ!

Açıkdeniz bankacılığından işlem yapmak için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top