Emekliler Konut Kredisi Çekebilir mi?

emeklikonut

Çalışma hayatları boyunca emekliliklerinde yapacaklarını hayal eden insanların planlarının en başında gelen konulardan biri de ev sahibi olmak. Emekli olduktan sonra ise iş hayatından sınırsız bir izne ayrılarak yıllarca çalışmış olmanın geri getirisi olan maaşlarını her ay alarak keyifli bir hayat sürmeye çalışmaktadırlar. Her ne kadar uzun yıllar çalışmış ve kenara üç beş bir şeyler atmış olsalar da yeni bir ev almak için kenara ayırdıkları bütçe onlara yetmeyebilir. Bütçenin eksik kalan kısmını bankalar aracılığı ile karşılamak isteyen emekliler konut kredisi çekebilir mi ile alakalı tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Öncelikle herkesin bildiği gibi bankalar vatandaşlara belirli bir kredi sunarken belirli koşulları göz önüne almaktadırlar. Emekliler için de konut kredisi imkanı sunan bankalar bazı koşulları değerlendirerek bu imkanı sunmaktadırlar. Bu koşulları ele almak gerekirse yaş değerlendirmesiyle başlayabiliriz.

  • Yaş: Bankalar genel olarak 65-70 arasında yer alan emekli vatandaşlara konut kredisi imkanı sunuyor. Bir çoğu banka kendilerini risk altına almamak için 70 yaşını geçmiş emeklilerin dilekçelerini reddedebiliyor. Fakat bu 70 yaşını geçmiş emeklilerin konut kredisi ihtiyaçlarını karşılayamayacağı anlamına gelmiyor.
  • Kredi Notu ve Sicil: Yaş değerlendirmesinden ayrı olarak bankaların konut kredisi vermeden önce dikkat ettikleri hususlardan biri de başvuru yapan müşterilerinin kredi notlarının ve sicillerinin düzgün olmasıdır. Daha önceden bankalar üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerden dolayı bankalar nazarında sicili ve notu iyi olan emeklilerin başvuruları diğer başvurulara göre daha hızlı onaylanmaktadır.
  • Geri Ödeme Gücü: Bu değerlendirmelerin dışında dikkat ettikleri noktalardan biri de çekilen kredi miktarını başvuran emeklinin geri ödeyip ödeyemeyeceği ile alakalıdır. Bu değerlendirme örnek olarak; 2.500 Türk Lirası aylık kredi taksiti olan birinin gelirinin 5.000 lira olması şeklinde işlemektedir. Banka ekspertizinin sunduğu rapora göre bu değerlendirmeden olumlu ya da olumsuz dönüşler yapılıyor.

Eğer kredi için bankanızdan olumlu bir dönüş alırsanız yapmanız gereken maaşınızı kredi çektiğiniz bankaya yönlendirmek olacaktır. Bu şekilde kredi taksidiniz otomatik olarak maaş hesabınızdan çekilecek ve yorulmadan ödemenizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Ayrıca bankanız sizden çektiğiniz kredinin belirli bir kısmını peşinat olarak yatırmanızı isteyebilir. Bu miktar bankadan bankaya değişiklikler gösterebilir. Bunların yanında emekli maaşını 3 ayda 1 olarak alan emekliler için bankalar ödeme esnekliği sağlayarak onlara özel ödeme planları oluşturmaktadır. Son olarak değinmek istediğimiz konulardan biri de emekli olmadan konut sahibi olabileceğiniz ve ödemesini emekliliğinizde yapabiliyor olmanız. Emekliliğine 2-3 yıl gibi kısa bir süre kaldığında bankalara emeklilik için konut kredisi çekmek istediğinizi söyleyebilir ve ödeme planını emekli maaşıyla birlikte düzenlenmesini istediğiniz belirtebilirsiniz. Bu şekilde hem emeklilik tazminatından aldığı para ile mevcut kredinizi azaltabilir hem de ev hayaline bir kaç yıl erkenden kavuşmuş olabilirsiniz.

Emekli olmaya yakın ve emekli olan vatandaşlarımız için bankaların sağladığı imkanlardan ve bu imkanları kullanmak isteyen emekliler için gereken koşulları sizinle paylaştık.

Bankalar ve krediler ile alakalı olarak bir çok bilgiyi elde etmek için yazımızın sonunda verdiğimiz link üzerinden merak ettiklerinizi araştırabilir ve aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kredi hesaplamaları hakkındaki bilgiler için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top