En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

konutkredisi

Belirli bir birikiminiz yoksa yeni bir ev almak zor bir alternatif gibi görünebilir. Fakat bankaların kişilere sunduğu fırsatlar ile artık yeni ev almanın zorluğu oldukça azaldı. Bir ev sahibi olmak istiyorsunuz fakat birikime sahip değilseniz bankalar bu konuda güzel uygulamalar sunuyor. Ev kirası öder gibi konut kredisi çekip, ev sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise iyi bir banka araştırması yapmak. En uygun konut kredisi veren bankaları incelemek ve bunlar arasından sizin için en uygun şartları sunan bankayı seçmeniz gerekmektedir. En uygun konut kredisi veren bankalar yazımızda yer almaktadır. Öncelikle konut kredisinin ne olduğunu ve ne şartlarda alabileceğinizi kısa bir şekilde açıklayalım.

Konut Kredisi

Bankalar günümüzde birçok kredi hizmeti vermektedir. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kredileri en uygun şartlar ile bankalarda bulabiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de konut kredisidir. Konut kredisi ile almak istediğiniz ev öncelikle teminat olarak alınır ve bu koşul ile banka size kredi sağlar. Kredinin ödenmesiyle ilgili yaşanabilecek problemlerde ise teminat olarak eve banka tarafından el konulur. Konut kredisi almak için özellikle belirli şartlar bulunur. Her evi konut kredisi başvurusu yaparak almak mümkün değildir. Ek olarak konut kredisinde kefil istenmemektedir. Kefil istenmemesinin sebebi ise konut kredisinde almak istediğiniz ev ipotek yapılır. Bu sebeple bankalar kefile ihtiyaç duymazlar çünkü evi garantileri olarak belirlerler. Konut kredisinde belirlenen ekspertiz değerinin yaklaşık %75’i banka tarafından ödenir. Kalan miktar ise krediyi çekecek olan kişi tarafından ödenmek zorundadır. Bu bankalar tarafından koyulmuş bir kural değil, yasa gereği uygulanmaktadır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Eğer konut kredisi başvurusunda bulunduysanız ilk olarak banka tarafından ön onay aşamasını geçersiniz. Ön onay alındıktan sonra banka sizden bir takım belgeler talep eder. Bu belgeler ile de kredi işlemleriniz devam eder. Bankalar temel olarak belirli belgeler ister. Bu belgeler aşağıda listelenmiştir.

  1. Nüfus Cüzdanı
  2. İkametgah Beyanı
  3. Gelir Beyanı

Genel olarak bankalar tarafından bu üç temel belge istenmektedir. Bankalar farklı kurumsal yapılardan oluştukları için farklı belgeler isteyen bankalar da bulunmaktadır. Bu belgeleri de bankanızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisinin Kullanılamayacağı En Önemli 5 Durum

1. Ev sahibi olmak için bankadan alacağınız konut kredisi için alacağınız evin bir akrabanızın olmaması gerekmektedir. Çünkü satış aşamasında problem yaşanmaktadır. Bankaların bu durumlara karşın bir takım alternatifleri vardır. Bu alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

2. Alacağınız konutun kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma belgesi olması gerekmektedir. Bu belgelerin eksikliği durumunda konut kredisi kullanamazsınız.

3. Konut kredisiyle alınacak olan konutun tapuda mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde konut kredisi kullanmanızın imkanı yoktur. Bu konuya dikkat etmelisiniz.

4. Konut kredisi kullanabilmeniz için alınacak konutun en az %80 bitmelidir. %80 olarak belirtilen kısım yapı olarak tamamlanmayı ifade eder.

5. Son olarak daha önceden bankalardan bir kredi aldıysanız ve bu krediyi ödemediyseniz yüksek ihtimalle konut kredisi kullanamazsınız. Farklı banka olsa dahi adınız kara listeye alınmıştır. Konut kredisi ve başka türlerdeki kredilerden faydalanamazsınız.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi almadan önce ilk olarak verebileceğiniz peşinat miktarını hesaplayınız. Peşinatın hesaplanması önemli bir noktadır. Çünkü çekilecek miktar ona göre hesaplanır. Alacağınızın konut ile ilgili tüm yasal durumları kontrol ediniz. Evi üzerinize aldıktan sonra herhangi bir problem yaşamamak için bu önemli bir adımdır. Krediyi almadan önce faiz oranlarını, vadelere ve dosya masraflarını iyi inceleyin. Gözünüzden kaçabilecek ufak bir durumda canınızı sıkabilecek miktarlarda ödemeler yapabilirsiniz. Bu sebeple bu incelemeler önemlidir.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Yeni gelen düzenlemeler ile konut kredisi faizleri oldukça uygun hale gelmiştir. Bu durum ev sahibi olmak isteyenler için adeta müjde niteliği taşımaktadır. Düzenlemelerin de güncellendiği “En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar” listesini sizler için hazırladık. İstediğiniz krediyle ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki bankaların internet sitelerinden veya şubelerini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Konut Kredisi

Yapı Kredi konut kredisi faiz oranı %0,90’dır. Vade olarak da en az 3 en fazla 120 aya kadar vade imkanınız bulunmaktadır. Kredinin toplam maliyeti ise 165.137 TL’dir.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Garanti Bankası’nın da faiz oranı %0,90’dır. Fakat Garanti Bankasında vade daha uzun süre yapılabilmektedir. Minimum 3, maksimum 240 ay vade yapabilirsiniz. Garanti Bankası konut kredisinin toplam maliyeti 169.129 TL’dir.

DenizBank Konut Kredisi

DenizBank konut kredisi faiz oranı %0,91, vade ise 3 ile 300 ay arasında değişmektedir.

VakıfBank Konut Kredisi

Vakıfbank SarıPanjur “Halden Anlayan Konut Kredisi” faiz oranı %0,80 vade en az 3 en fazla 120 ay olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası “Çalışanın Artısı Konut Kredisi” kapsamında faiz oranı %0,80, vade oranları ise 3 ile 120 arası değişmektedir.

Halkbank Konut Kredisi

Halkbank “Hesaplı Evim Kredisi” en az 5.000 TL en fazla 100.000 TL kredi tutarı vermektedir. Vadeler ise 3 ile 120 ay arası değişkenlik gösterir.

QNB Finansbank Konut Kredisi

Mevcut olarak “QNB Finansbank Konut Kredisi Kampanyası” bulunmaktadır. Değerlendirmek isteyen kişiler için QNB Finansbank 125.000 TL’ye kadar kredi miktarı vermektedir. 1 ay vadeden 120 ay vadeye kadar da vade aralığı bulunur.

Scroll to Top