Ertelemeli Kredi Nedir?

ertelemeli kredi

21. yüzyılın gerektirdiği şartlar doğrultusunda oluşan erteleme hastalığı kredilerimize de yansımış durumda. En çok da acil kredi ihtiyacı duyan insanların kısa süreli rahatlama ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan bu sistemin bazı negatif sonuçları da var ama acil istenilen krediler sonucu bunlar göz önüne getirilmemektedir. Genellikle ertelemeli konut kredisi, ertelemeli, taşıt kredisi ve ertelemeli ihtiyaç kredilerinde kullanılır.

Ertelemeli kredi alınan kredinin ödeme sisteminin hemen başladığı bir ödeme sistemine sahip olan bir kredi sistemidir. Ertelemeli kredi asıl olarak ilk taksitin ertelenmesi ile başlar. En fazla ertelenme süresi ise 3 aydır yani sonuç olarak 1 Ocak’da aldığınız krediyi en erken erteleme süresi ile 1 Şubat’ta, en geç erteleme süresi ile 1 Nisan’da ödemeye başlarsınız. Eğer erteleme süresini geciktirirseniz bankalar yeni bir faiz düzenlemesi yaparlar bunun sonucunda ertelenen ve ödenmesi gereken bedel erteleme sonrası zamana dağıtılır. Bu yeni faiz düzenlemesi ise bankaların olağan durumlarını daha kabaca bir tabirle çıkarlarını korumak amacı ile yaptıkları bir muhafaza yöntemidir. Fakat bu müşteri için ekstra bir maliyet gerektirir ve aynı zamanda tüketici kredilerinin vadesini kısaltan bir süreçtir. Bu demek oluyor ki 3 ay ertelemeli kredi aldığınızda ve ödeme başladığında maksimum 36 ay olabilecek olan vade düzeyi 33 aya düşecektir. Ödeme yapmadığınız aylar aynı ödeme yapmışsınız gibi yansıtıldığından tekrardan 36 aylık bir dönemin tekrar etmesi mümkün değildir. Çünkü 3 aylık erteleme ile beraber tüketici kredisinin vadesi 39 ay olacaktır ve bu banka yönetmeliği dahil müşteri sözleşmelerinde bulunmamaktadır. Ancak tüketici kredilerindeki maksimum vade 36 aydır.

En başta dediğimiz gibi müşteri için mali bakımdan negatif sonuçlarda doğurmaktadır. Bunlardan biri bu kredi türlerine daha fazla faiz oranlarının uygulanmasıdır. Örnek vermek gerekirse ihtiyaç kredisi faiz oranı kredi başvurularında 1.35 olarak uygulanıyorsa ertelemeli ihtiyaç kredileri başvurularında bu oran 1.40 seviyesine kadar yükselebilmektedir. Bu nedenle finansçılar ihtiyaç duyulmadığı sürece daha fazla kredi ve faiz oranı ödememek adına ve yahut acil bir durum söz konusu değilse bu kredi tiplerinin kullanılmaması taraftarı olduklarını daha fazla kredi ve faiz oranı ödememek adına belirtirler.

Ertelemeli Krediye Başvuru Şartları

Bankalar hem kendilerini hem de müşterilerini güvence altına almak için birkaç basit şartta bulunurlar. Bunun sebebi ise kime kredi verdiklerini, ne için kredi verdiklerini ve krediyi ödeyecek olan kişinin ödemelerini zamanında yapmaya elverişli bir maaş bordrosuna sahip olup olmadığını öğrenmek için isterler. Bu şartları istemelerinin sebeplerinden bir diğeri ise sizi yarı yolda bırakmamak, mağdur olmamanızı sağlamak ve size yetebilecek olan krediyi verebilmek içindir. Maaş bordrosunu istemesindeki sebeplerden bir diğeri ise aylık gelirinizi öğrenerek size en uygun krediyi verebilmektir. Bu şekilde öderken zorlanmazsınız veya zorlanırsanız belli bir faiz oranında yeniden erteleyebilirsiniz.

Ertelemeli Kredi Alabilmek İçin Gereken Belgeler

-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

-Gelir Belgesi

-Elektrik, su, doğal gaz gibi müşteri adına düzenlenmiş bir fatura
ve bunlarla beraber şirketlerin özel, kamu kurum ve kuruluşlarıyla imzalanması gereken hususi evraklar

3 Aylık Erteleme Süresini Aşan Bankalar

Kendilerine müşteri kazandırmak isteyen bankaların uygulamış olduğu strateji ise teminat altına aldıkları erteleme sürelerini uzatmaktır. Bu şekilde müşterileri ile aralarındaki bağı faiz oranlarıyla canlandırırlar. Bu erteleme süreci birkaç bankada görülmektedir ve erteleme süreleri 12 aya kadar faiz oranları ile birlikte çıkmaktadır. 12 ay erteleme süreci gösteren bankalara ise şunlar örnek gösterilebilir Akbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi. Fakat bu 12 ay uzatma sürecinin de müşteriye bir maliyeti vardır. Bu maliyet faiz oranları ile birlikte müşteriye yansır.

Scroll to Top