Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

İnsanlar doğar ve büyür. Bu büyümenin bir evresinde  okulunu bitirmiş eline mesleğini almış kişiler artık bir yuva kurma hayali ile yanıp tutuşurlar. Bu hayali gerçekleştirmek için ise girişimlerde bulunulur. Eninde sonunda uygun birileri bulunur ve bir yuva kurmak için faaliyetlerde bulunulur. Bu süreç zor ve yorucu bir süreçtir. Bir evliliği baştan aşağı inşa etmek evin içini döşemek düğün masrafları derken ciddi paralar harcanmaktadır. Bazı çiftlerin birikimlerimi vardır. Bazılarının aileleri yardım eder. Bazılarının ise maddi durumu oldukça iyidir. Hiçbir yardım olmadan hayatlarını sürdürürler. Tabi bu durum 10 çiftten ancak bir ya da ikisi için geçerlidir. Geriye kalan büyük kısım evlilik sürecinde bankaların yolunu tutar. Bankalardan evlilik için ihtiyaç kredileri almak için her yıl binlerce başvuru alınmaktadır. Çeyiz parası, evlenme parası veya evlenme kredisi adlarında bankaları evlenmek isteye kişilere uygun olarak verdikleri krediler sonucunda kişiler evlilikleri için yeterli para miktarını elde ederler. Bankalar genel olarak verdikleri kredilerde kişilerin kredi notlarını inceleyerek değerlendirirler. Bu kredi notları yüksek ise bankalar kredi vermeye daha eğilimlidirler. Eğer kredi notu düşük ise bu durumda da krediler i vermek için bazı koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Biraz bu koşullardan bahsedelim.

Banka Kredi Notu

Bankalar genel olarak kredi notu 1500 ve 1900 arasında bulunan kişilere kredi vermeye gönüllüdürler. Kredi notları 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Eğer 1500 ve üzerinde kredi notuna sahipseniz bu durumda bankalar size zorluk çıkarmadan kredi verecektir. Eğer kredi notunuz 1000 ile 1500 arasında ise bu durumda da bankalar kredi başvuru talebinizi değerlendirmeye alacaktır. Genelde bu grupta olan kişilerin de kredi talepleri kabul edilir. Fakat bu biraz uzayan bir süreçtir. Kredi notu 1000 altında olan kişiler için ise durum biraz daha zordur. Çünkü bankalar bu düşük kredi notu durumu göz önüne alarak karar verirler. Genelde düşük kredi notuna sahip olan kişilerden bazı şartlar istenir. Bu şartlardan ilki düzenli ve yüksek gelire sahip olmaktır. Bu sayede kişinin kredilerinin taksitlerini düzenli olarak ödeyeceğine emin olmak istemektedirler. İkinci şart ise kişinin bir hayat sigortasına sahip olmasıdır. Bu durumda kişi sahip olduğu hayat sigortası ile eğer başına bir durum gelir de kredi taksitlerini ödeyemez ise bu durumda hayat sigortası aylıkları krediyi ödemesi yönünde değiştirilir. Bankalar kredili kişinin ödeyemediği kredi taksitlerini hayat sigortası ile ödenmesi için tahsil eder. Diğer bir durum ise kişinin bir ev, arsa, araç veya bir miktar parayı ipotek etmesi olayıdır. Bu durumda eğer kredi almak isteyen kişi bu saydıklarımızdan birini ipotek altına alır ise bu durumda banka kişi krediyi ödeyemezse, ipotekli mülke el koyar. Gerekirse icra yolu ile gerekirse de mülkün satışını sağlayarak kredinin miktarını tahsil etmeye çalışır. Bu satış veya icradan elde edilen para ile kredi kapanır ve geri kalan para kişiye verilir. Son durum ise kefil gösterilmesidir. Biz bir kredi başvurusu yaparken eğer bir kefil gösterirsek bu durumda kredi alabiliriz. Bu kefil bize verilecek olan miktara kefil olur ve eğer biz bu krediyi ödeyemezsek bu durumda kredi ondan tahsil edilmesi yönünde işlem yapılır. Daha önce yazımızı başladığımızda bahsettiğimiz durumda eğer evlenecek olan bir çift kredi çekmek isterse haliyle çiftlerden birinin diğerine kefil olması beklenir. Bu sayede kredi daha kolay alınır. Eğer eşlerden her ikisi de çalışıyor ise bu durumda kredi alınması oldukça kolay olacaktır.

Bazı durumlarda alınan krediler birtakım aksiliklerden dolayı kolayca ödenmemektedir. Daha sonra bu krediler ödenmediği için yasal işlem başlatılır. Çiftlerden biri krediyi aldığı için bu sürece maruz kalır. Peki krediyi ödeyemeyen eşe kefil olan ya da olmayan eş bu borçtan ve borcun yaptırımına maruz kalır mı? Eminim bu sorunun cevabını hepinizi merak ediyorsunuz. Bu soruya cevap olması amacı ile sizlere “Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?” yazısını derledik. Aşağıdaki içerikte cevapları bulabilirsiniz.

Eşinizin Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Hayat müşterek oluşundan dolayı çiftler aldıkları kredilerden dolayı da riskleri paylaşırlar. Bu riskler hayatın her alanında olduğu gibi bu konuda da mevcuttur. Bu yüzden size bu durumu biraz anlatalım. Bu konu bir örnekle açıklanmak istenirse; Evlenmek üzere alınan bir kredide erkeğin krediyi alan, kadının ise krediye kefil olan kişi olduğunu varsayalım. Bu durumda kredi alınır ve taksitler her ay çiftten erkek olandan istenir. 1 yıl sonunda maddi sorunlar sonucunda kredi taksitleri ödenemez hale geldiğinde kefil olan kadından kredileri düzenli bir şekilde ödemesi için banka tarafından bildirim verilir. Banka ulaştığı kefil olan kadından bu ücreti tahsil edemezse bu durumda kredili kişi hakkında yasal süreç başlatılır. Bu kişi mahkemeye verilir. Bu mahkemede kişi hakkında icra takibi veya mal varlığına haciz gibi durumlar yaşanabilir. İcra takibi veya haciz işlemleri sonucunda kişilerin ev ve eşyaları haciz edilebilir. Bu durumda çiftlerden ikisi de etkilenir. Bu durum maddi ve manevi olarak etkilerken kefil olan kadının da siciline bu durum yansımaktadır. Haliyle kredi notu olumsuz olarak etkilenecektir. Bu durum bir eş diğerine kefil olması durumunda gerçekleşir. Bazı evliliklerde çiftler aralarında ”evlilik sözleşmesi” yapmaktadırlar. Bu sözleşmeler dahilinde eğer eşlerden biri kredisini ödeyemediği için icra takibine başlatılsa ya da haciz işlemi uygulansa bu durum diğer eşi bağlamaz. Diğer eş bu durumdan etkilenmeyecektir. Elbette son yıllarda oluşan birtakım sorunlar yüzünden bankalar artık kredi vermek için eşlerin arasından bir mutabakat sağlanması durumunda kredi vermektedir. Bu konuyu sizlere aşağıda açıkladık.

Kredi Alırken Eş Onayı Gerekir Mi?

Son yıllarda çiftlerin aldığı krediler ödenmediği durumunda ortaya çıkan problemlere bir çözüm olması amacı ile bankalar artık kredi çekerken eş imzası şartı koşmaktadırlar. Eşlerden her ikisi de bankaya giderek kredinin alındığına dair haberinin olduğu ve buna onay verdiğine dair bir imza atar. Bu durumda kişiler oluşabilecek olan bütün sıkıntılı durumlara karşı sorumluluğu paylaşacaklardır. Haliyle bir icra takibi ya da mahkeme sürecinde her iki kişi de bu durumdan mesul olacaklardır. Artık her banka eş onayı istemektedir. Eş onayı olmadan bir kredi verilmesi çok zordur. Bu yüzden eşlerden birinin krediyi ödeme sürecinde yapacağı her yanlış hareket kredi notunu düşürecektir ve bu kişinin mali siciline yansıyacaktır. Bu durumda ona onay veren diğer eş de tüm bu durumlardan etkilenecektir. Hali ile onun da kredi notu bu oranda düşecektir. Bu oran kefil olduğunuz veya kredi onayı verdiğiniz kişiye göre değişim göstermek ile beraber belirlenen rakam %10’dur. %10 oranında kredi notunuz düşecektir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz