Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Evde Bakım Parası Alan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Evde bakım parası Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engellilere sunulmuş bir hizmettir. Maddi gelir durumu belirli bir eşiğin altında olan vatandaşlar bu hizmetten faydalanabilir. Evde bakım parası için sadece gelir durumu kriteri de söz konusu değildir. Vatandaşla ilgili farklı kriterler de göz önünde bulundurulur. Yazımızda “Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?” Sorusunu yanıtlayacağız. Fakat bu konu üzerinde durmadan önce bakım parasıyla ilgili detayları sizlere aktaralım.

Evde Bakım Parası Nedir?

Belirttiğimiz gibi evde bakım parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli bakıma muhtaç kişilere verilen bir hizmettir. Evde bakım parası alacak olan kişinin hanesine gelen gelirin hanedeki kişi sayısına bölündüğünde hanedeki kişi başına düşen miktar kişinin aylığını belirler. Eğer bu tutar asgari ücretin 2/3’ünden az ise hanede engelli bakıma muhtaç kişinin vasisine verilen paraya, evde bakım parası denir. Ücret evde engelli kişiye verildiği zaman ise evde bakım maaşı olarak adlandırılmaktadır.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım parasını hanede bulunan bakıma muhtaç engellinin birinci dereceden tüm yakınları alabilmektedir. Bunun tek koşulu ise bakıma muhtaç kişinin bakımını yapmasıdır. Bakıma muhtaç olan kişinin; eşi, çocukları, gelinleri, annesi, babası, teyzesi, teyze çocukları ve birçok yakını alabilmektedir. Bakımı üstlendikten sonra alabilecek kişi yelpazesi genişler.

Evde Bakım Parası Almak İçin Gereken Şartlar

Evde bakım parasını tabii ki de isteyen her vatandaş alamamaktadır. Evde bakım parası almak için gereken ana şartlar şunlardır;

  • Engelini teyit eden sağlık raporu,
  • Bakıma muhtaç olma kriterlerine uygunluk,
  • Belirlenen gelir kriterlerinde olması,

Bu noktada belirtmiş olduğumuz şartları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

  1. Tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak gerekiyor. Bu alınan normal sağlık raporlarıyla aynı olmamaktadır. Raporda engel oranının en az %50 olması gerekir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli parafı ise evet olarak belirlenmelidir. Çocuklarda bu durum değişmektedir. Çocuklar için bu sağlık raporunu almak bu denli kolay olmaz. Bunun sebebi ise çocukların zaten yardıma muhtaç olmalarıdır. Bu sebeple çocuklar için verilen raporlar belirli süreler ile sınırlandırılır.
  1. Engellinin bulunduğu evdeki kişi başı gelir miktarı 2/3 oranını geçmemelidir. Burada ekstra bir durum söz konusudur. Eğer hanede bulunan engelli kişiye bakmakla yükümlü olmamasına rağmen bakıyorsa tüm hane geliri göz önünde bulundurulmaz. Durum böyleyse sadece engellinin kendisine ait gelirlerin 2/3 oranını geçmemesi dikkate alınmaktadır.
  1. Evde bakım ücreti almak için hanede bulunan kişinin bakıma muhtaç olması gerekir. Bakıma muhtaçlıktan kasıt; yeme, içme, tuvalet ve banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamama diyebiliriz. Kısacası hayatını sürdürmek için yardıma ihtiyacı olan kişilerdir.

Bahsettiğimiz bu şartlar özellikle ana şartlar yerine getirilmeden evde bakım parası almak neredeyse imkansızdır. Evde bakım parasına başvuruda bulunacaksanız, bu şartları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Evde Bakım Parası Alan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Evde bakım parası alan vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayamadıkları durumlarda kredi çekme ihtiyacı duyabilir. Bilindiği üzere bankalar kredi verirken birden çok şart sunar. Normal şartlarda bile kredi çekmek için vatandaşlar zorlanabilmektedir. Peki, Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Devlet tarafından evde bakım parası alanların kredi çekmelerinin önünü açan bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak bankalar kredi verirlerken gelir durumu belirten bir belge talep ederler. Buna ek olarak bir de maaş alınan bankadan kredi çekmek daha kolay olabilmektedir. Evde bakım parası alanlar kişilerin bu şartları karşılaması halinde kredi almaları mümkün olabilir. Fakat maalesef bankalar genel olarak evde bakım parası alan kişilere kredi vermeye yanaşmamaktadır. Bunu her banka için söylemek ise mümkün değil.

Evde bakım parası alan kişi krediye ihtiyaç duyduğu zaman gerekli şartları yerine getirip bankaya başvuruda bulunabilir. Yüksek miktarda olmadan düşük ücretli ihtiyaç kredilerini alma ihtimalleri yüksektir. Konuyla ilgili bankalar ve devlet tarafından net çizgiler koyulmadığı için biraz muallakta kalan bir konudur. Evde bakım parası alıyorsanız ve krediye ihtiyacınız varsa şansınızı deneyebilirsiniz.

Scroll to Top