Halk Bankası Eğitim Kredisi

halkbank egitim kred 7ab5606db01b83e8d0d3

Ülkemizde son yıllarda kredi çekme oranının giderek arttığı gözlenmektedir. Bu oranın artmasında çeşitli ihtiyaçlar ve mali sorunlar yatmaktadır. Kredi çekmekteki en önemli sebeplerden biri eğitimdir. Her vatandaş çocuklarının iyi yerlerde okumasını veya okurken mali anlamda herhangi bir sıkıntı çekmemesi için uğraşmaktadır. Son yıllarda artan özel okulların büyük talep görmesi eğitim masraflarını karşılamak amacıyla çekilen kredileri de beraberinde getirmektedir. Eğitim kredisi, gerek okulların talep ettikleri eğitim masrafları için gerekse lisans, yüksek lisans  veya doktora masrafları için birçok alanda kullanılmak üzere talep görmektedir. Aileler çocuklarının iyi imkanlarda zorlanmadan bir eğitim hayatı sürmeleri için uygun taksitli ve faiz oranına sahip bankalara yönlenmektedirler. Sizin için derlediğimiz bu yazımızda Halk Bankası’nın özel olarak düzenlendiği eğitim kredisinden bahsedeceğiz.

Halk Bankası Eğitim Kredisi Nedir?

Halk Bankası ülkemizde uzun  yıllardır hizmet veren bankalardan birisidir. Yaptığı çalışmalar ve sunduğu olanaklar bakımından her yıl müşteri portföyünü genişleten Halk Bankası, eğitim masraflarının en uygun şekilde ödenmesi için çalışmalara başlamış ve eğitim kredisi için özel bir seçenek oluşturmuştur. Son iki yıldır özel okulların artması, özel üniversitelere olan ilgi ve yüksek lisans, doktora gibi programlara olan talepler doğrultusunda bankalar eğitim kredisi adı altında yeni bir kredi seçeneği sunmaya başladılar. Halk Bankası da müşterilerin talepleri doğrultusunda, eğitim kredisi seçeneği hazırlayarak müşterilerine sundu.

Halk Bankası’nın Eğitim Kredisi, düşük faiz oranı ile dikkat çekmektedir. İhtiyaca bağlı olarak verilen kredilerde olduğu gibi Halk Bankası Eğitim Kredisi’nde de isteyenlere düşük faizli eğitim kredisi ve isteyenlere masrafsız eğitim kredisi imkanları sunulmaktadır.  Halk Bankası’nın Eğitim Kredisi kapsamında sunduğu imkanlardan biride bütçenize göre ayarlanan taksit seçeneğidir. Vatandaşların krediyi ödeme aşamasında zorlanmamaları için taksitlendirme ve faiz oranları son derece önemlidir. Bu bakımdan Halk Bankası Eğitim Kredisi kapsamında alınacak kredilerin geri ödemesinde müşterilerin rahat etmesi temel alınmıştır.

Halk Bankası Eğitim Kredisinin Olanakları

Halk Bankası’nın müşterilerine sunduğu eğitim kredisinin dikkat çeken özelliklerini bir üst başlıkta belirttik. Bankanın sunduğu kredinin özelliklerine ve diğer ayrıntılarından da bahsetmekte fayda var. Öncelikle eğitim kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşların yıllık maliyet oranları; faiz, tahsis ücreti ve vergileri kapsadığını ve örnek vade ve tutar üzerinden hesaplandığı belirtmeliyiz.  Tahsis ücreti kapsamında ücrete %5 Banka Sigorta Muamele Vergisi dahil edilmektedir. Halk Bankası Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isteyen bireyler söz konusu kredi kapsamında en fazla 50.000 TL kredi çekebilmektedirler. Buna göre Halk Bank’ın resmi sitesine göre 10.000 TL olarak belirlenen kredinin, kredi vadesi 48 ay, faiz oranı %1,10, tahsis ücreti 52,50 TL ve yıllık toplam maliyet oranı ise %17,3790 olrak belirtilmiştir. Diğer bir seçenekte ise yine 10.000 TL olarak belirlenen kredinin, kredi vadesi 48 ay, fazi oranı %1,16, tahsis ücreti kapsamı dışında, yıllık toplam maliyet oranı ise  %18,0441 olarak belirlenmiştir. Halk Bankası Eğitim Kredisi hakkında Halk Bankası’nın oluşturduğu maliyet tablosunun ayrıntılarına ulaşmak için yazının sonunda yer alan linke tıklayarak ulaşabilir ve aynı zamanda siteden Halk Bankası’nın diğer kredi imkan ve maliyet tablolarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Halk Bankası Eğitim Kredisi ve Şartları

Halk Bankası’nın sunduğu eğitim kredisinden yer almak isteyen kişilerin belirlenen belgeleri temin etmeleri ve şartları karşılamaları gerekmektedir. Buna göre kişiler öncelikle eğitim kredisinin kullanım alanları hakkında bilgilendirmekte fayda var. Eğitim kredisi, ilköğretimden lise son sınıfa kadar eğitim öğretim veren Devlet Okulları, Özel Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni dahilinde hizmet veren Kurslar; Spor Okulları, Yaz Okulları ve bunlara benzer eğitim-kültür hizmetleri veren kurumların öğrenci velileri ile lisans, ön lisans, master ve doktora öğrencileri yararlanabilmektedir. Halk Bankası Eğitim Kredisi’nden yararlanmak isteyen herkes için öncelikli belge ise eğitim görecek ya da gören kişinin eğitim ücretlerini gösteren belgeyi veya faturayı beyan etmesi ve müşteri beyan formunu doldurarak bankaya teslim etmesi gerekmektedir.  Bu koşullar sağlandıktan sonra eğitim kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen şartların dışında bankaların kredi kapsamında prosedür olarak istediği diğer belgeler arasında şunlar yer almaktadır:

1. Kimlik Belgesi

2. Gelir Belgesi (Kamu Çalışanları için Bordro, Özel Sektör için Bordro veya üzerinde haciz bulunmadığını teyit eden güncel onaylı gelir belgesi, SGK hizmet dökümü)

3. SGK Emekli Belgesi, Emekli Maaş Cüzdanı (Emekli olan müşteriler için)

4.Güncel Gelir Levhası ve Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Ticaret Sicili Gazetesi (Serbest Meslek Sahipleri için)

5. Ek Gelir Belgeleri ( Faiz Gelirleri için Hesap Cüzdanı, Kira Geliri için Kira Kontratı fotokopisi)

Yukarıda belirtilen belgeler standart kredi belgeleri olup, ayrıntılı bilgi ve detayları size en yakın Halk Bankası’na müracaat ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Halk Bankası resmi sitesinden Bize Ulaşın formunu doldurarak, soru, görüş ve önerilerini dile getirebilir veya 0850 222 0 400 veya 444 0 400’den Halkbank Dialog’u arayarak soru ve görüşlerinizi Müşteri Hizmetlerine iletebilirsiniz.

Halk Bankası Resmi Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Halk Bankası Eğitim Kredisi Maliyet Tablosu İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top