İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

09876

Gelişen ve değişen dünyada insan ihtiyaçları günden güne artıyor. Çoğu ürün ve hizmet insanların ihtiyacı haline gelmiş durumda. Bu ihtiyaçları karşılamak için insanlar büyük çabalar gösteriyor. Fakat her şey yolunda gitmeyebiliyor. Belirli maddi sıkıntılar sebebiyle kişiler ihtiyaçlarını karşılamada zorlanabiliyorlar. İşte tam bu noktada bankalar tarafından kişilere sağlanan İhtiyaç Kredisi ortaya çıkıyor. İhtiyaç kredisi kısa vadede maddi sıkıntı çeken kişiler için oldukça faydalı bir kredi türüdür. Kısa vadede düşük tutarlı ihtiyaçlarınızı karşılamak için İhtiyaç Kredisini kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisine kişiler artık akıllı cep telefonlarıyla bile erişebiliyorlar. Banka şubesine gitmeden İhtiyaç Kredisi almak artık mümkün hale geldi. Bahsettiğimiz üzere ihtiyaçları karşılamak için kullanabilecek olan bu kredi türü kişiler için oldukça yararlı görünüyor. Her kredi türünde olduğu gibi İhtiyaç Kredisini de çekerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Yazının devamında İhtiyaç Kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken unsurları sizlere aktaracağız fakat öncelikle kısa bir şekilde İhtiyaç Kredisi çekmek için gereken başlıca şartları belirtelim;

 • Öncelikle belirtmemiz gereken şartlar arasında geçmiş kredi ödemeleri geliyor. Bankalar bu konuda oldukça titiz davranıyor. Eğer geçmişte çektiğiniz kredilerin ödemelerinde herhangi bir geciktirme veya ödememe durumu söz konusuysa ihtiyaç kredisi çekmeniz oldukça zorlaşıyor.
 • Her kredide olduğu gibi ihtiyaç kredisinde de 18 yaşını doldurmuş olma ön koşulu yer almaktadır.
 • Bankanın size ihtiyaç kredisi sağlaması için sizin de bankaya bir gelir kaynağı göstermeniz gerekiyor. Bankalar bu durumda kişilerden SSK kaydı veya vergi levhası belgelerini istiyor. Bunların kabul koşulu ise SSK kaydınız son 3 ayda dolmuş olmalı, vergi levhası işle başvuru yapacaksanız, vergi levhası gösterilen şirketin karda olması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İhtiyaç kredisi çekerken, çekeceğiniz miktarın ihtiyacınız kadar olmasına dikkat edin.

İhtiyaç kredileri kısa vadeli ihtiyaç durumlarında başvurulan bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi çekerken o anda ihtiyacınız olduğu miktarda kredi çekmelisiniz. Uzun vade için ihtiyaç kredisi çekmek sizin zararınıza olacaktır. Çünkü çekeceğiniz miktar üzerine faiz uygulanacaktır. Bu ayrıntıyı kesinlikle unutmayınız ve ihtiyaç kredisi çekerken dikkat ediniz.

 • Faiz oranlarına dikkat etmek çok önemli.

İhtiyaç kredisi çekerken faiz oranlarına dikkat etmeniz en önemli unsurlar arasında yer alır. Kredi çekebileceğiniz birçok banka bulunmaktadır. Bankalar farklı olduğu için uyguladıkları faiz oranları da değişmektedir. Bir bankada bulunan faiz oranı ile diğerindeki faiz oranı aynı olmayabilir. Bu sebeple ihtiyaç kredisi çekmeden önce farklı bankalardan bilgi alabilirsiniz. Faiz oranı kredinizin geri ödenmesi aşamasında çok önemlidir. Geri ödeyeceğiniz miktar faiz oranına göre belirlenmektedir.

 • Sigorta yapmayı unutmayın!

Krediyi alırken, krediyi aldığınız bankadan mutlaka hayat sigortası yaptırın. Bu şekilde geleceğe yönelik bir adım atmış olursunuz. İhtiyaç kredisini çektikten sonra başınıza herhangi bir durum gelebilir, bu durumda da kredinizin geri ödemesini yapmayabilirsiniz. Meydana gelebilecek bu tarz durumlarda hayat sigortası tarafından krediniz ödenecektir. Bu tarz bir önlem gereksiz gibi görünse de oldukça önemlidir.

 • Dosya masraflarına dikkat!

İhtiyaç kredisi işlemleri sırasında banka tarafından size dosya masrafları yansıtılacaktır. Dosya masrafları da bankadan bankaya hatta aynı bankanın farklı şubesinde dahi değişebilmektedir. Ufak bir ayrıntı olsa da kayda değer dosya masraf ücretlendirmeleri yapılmaktadır. Detaylı bir dosya masrafı incelemesi yapmadan ihtiyaç kredisi almaya karar vermeyiniz. Araştırmanızı yaptıktan sonra en düşük dosya masrafı sunan bankadan ihtiyaç kredinizi çekebilirsiniz.

 • Harcamalarınızı da hesaba katın.

İhtiyaç kredisi çektiğiniz zaman tabi ki de bu kredinin bir geri ödemesi olacaktır. Kredinin ödemesi aylık olarak yapacağınız için diğer harcamalarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü hem aldığınız kredinin taksit miktarını ödeyeceksiniz hem de o ay yapacağınız masrafları ödeyeceksiniz. Bu konu üzerinde biraz hesaplama ve planlama yapmanız gerekebilir. Kredi ödemesi harici normal giderlerinizi hesaplayın. Ekstra ortaya çıkabilecek durumları da unutmayın. Tüm bu planlamaları yaptıktan sonra ortaya çıkacak miktarlar ışığında kredi çekiniz. Belirli bir plan çerçevesinde ihtiyaç kredisi sahibi olmazsanız, geri ödeme aşamasında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 • İhtiyaç Kredisi çekmek için her bankaya başvuru yapmayın!

İhtiyaç kredisi çekerken başvurduğunuz bankadan kredi çıkmaz diye umutsuzluğa kapılıp, farklı birçok bankaya başvuruda bulunmayınız. Bu durum mevcut kredinizin çıkma aşamasını zora sokabilir. Aynı anda çok bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz için kredi puanınız düşecektir. Kredi puanınız düştüğü için de kredi almanız zora girecektir. Kredi alırken mevcut geliriniz üzerinden inceleme yapılır. Eğer ödeyebileceğiniz bir krediye başvurduysanız, banka tarafından bu kredi zaten size verilecektir. Başka bankalara da başvuruda bulunarak kredi çıkma ihtimalinizi düşürmeyiniz.

 • İhtiyaç Kredinizi kısa vadeli çekin!

Kısa vadeli ihtiyaç kredisi çekmek sizin için avantajlıdır. Ne kadar uzun vadeli kredi çekerseniz faiz oranı da doğru orantılı olarak artacaktır. Bu sebeple kredilerinizi mümkün olduğunca kısa vadede almaya özen gösteriniz. Eğer ki bu konuda titiz davranırsanız ihtiyaç kredinizin geri ödemesi oldukça kolay olacaktır.

 • Maaş aldığınız bankadan İhtiyaç Kredisi daha avantajlı!

Bankalar bildiğiniz gibi ihtiyaç kredi türünde diğer kredi türlerine göre daha fazla faiz uyguluyor. Eğer maaş aldığınız banka üzerinden ihtiyaç kredisi çekerseniz durum tamamen değişiyor. İhtiyaç kredinizi maaş aldığınız bankadan alırsanız banka size büyük faiz indirimleri uygulamaktadır. Mevcut olarak maaşınızı oradan aldığınız ve bir bağlılığınız olduğu için banka bu durumlarda maaşlarını kendi bankasından alanlar için önemli fırsatlar sunuyor. Maaş alıyorsanız ve ihtiyaç kredisine ihtiyacınız varsa kesinlikle maaş aldığınız bankayı seçmelisiniz. Diğer bankalara nazaran büyük avantaj sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • İhtiyaç Kredisi sözleşmesini ayrıntılı okuyun!

İhtiyaç kredisi çekerken bankalar size birçok vaatte bulunabilir. Kişiler genellikle kendisine uygun vaadi veren bankadan ihtiyaç kredisi çekmeyi tercih eder. Kredinin sözleşme aşamasına geldiğiniz zaman sözleşmeyi direk olarak imzalamayınız. Kredi almadan önce banka tarafından verilen vaatler bu sözleşmede yer alıyor mu bakınız. Sözleşmeyi ayrıntılı olarak inceleyiniz. Bilmediğiniz herhangi bir masraf veya yaptırım ile sonradan karşılaşmamak için sözleşmeyi ayrıntılı olarak okumak çok önemli.

 • Farklı bankaları değerlendirin.

Ülkemizde mevcut olarak hizmet veren birbirinden farklı birçok banka bulunmaktadır. Tüm bankaların ihtiyaç kredisi şartları farklı olmaktadır. Farklı banka seçeneklerini değerlendirip ihtiyaç kredisi çekerseniz, sizin için yapılan avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Scroll to Top