İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir

Sayfa İçeriği

Vergi Borcu Nedir?

Ülke ekonomilerinin önemli bir noktasında yer alan vergi ödemeleri sosyal, siyasi, ekonomik ve birçok açıdan kalkınma sağlar. Yediğiniz gıdalar, giydiğiniz elbiseler, kullandığınız arabalar; yani bütün bunların hepsinde belirlenmiş oranlarda vergi ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bütün ürünlerde KDV ya da ÖTV adı altında vergi miktarları bulunmaktadır. Devletin bu vergileri düzenli olarak toplayabilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bünyesinde yer alan Vergi Daireleri, bu konu ile ilgilenmektedir. Bu kurumlara olan vergi borcu kredi kartı ile ödenebilme imkanına da sahiptir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bakanlığa bağlı olarak vergi dairelerine vergi borçlarını kredi kartları ile ödeme yapılabileceği gibi, Gelir İdaresinin Bakanlığına bağlı olan resmi internet sitesinden de vergi borçlarınızı ödeyebilmeniz mümkündür.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcu ödemesinde birçok farklı çeşitte yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilkine bakacak olursak, vergi dairesine gidip ödeme işlemini yapmaktır. Ödeme işlemini yapabileceğiniz diğer bir yol ise, internet sitesinin de vasıtasıyla ödeme işlemini yapmaktır. İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir sorusu akıllara takılmakta olan soruların başında gelmektedir. Kredi kartını kullanarak vergi borçlarını ödemek isteyen kullanıcılarda öncelikli olarak banka ya da kredi kartlarını, bankalarını arayıp müşteri hizmetlerine bağlanarak, kullandıkları bu kartları İnternet Bankacılığı işlemlerine açmaları gerekli olan bir durumdur.

İnternet Bankacılığına kredi kartınızı açma işlemleriniz sırasında, Müşteri Hizmetleri çalışanının sizden kimlik ve doğum bilgilerinize dair gerekli olan bilgileri almak istemesi normaldir. Yapılacak olan bu işlemin ardından doğru kişi ile görüşme yaptığından emin olmasıyla beraber banka ya da kredi kartınızı İnternet Bankacılığı için kullanılabilir duruma getirecektir. Bu işlem yaklaşık olarak 5 ya da 10 dakika arasında kısa bir zaman diliminde gerçekleşeceğini belirtmekte fayda vardır. Bu işlemlerin ardından kredi kartınızla beraber vergi borcunuzu, bankaya ait mobil uygulamasını da indirerek gerçekleştirebilmeniz mümkündür. İndirdiğiniz uygulamada kullanıcı bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Böylece herhangi bir şubeye gitmenize gerek kalmadan kolaylıkla işlemlerinizi yaparak İnternetten Kredi Kartı İle Vergi Borcu Nasıl Ödenir sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

Kredi kartları ya da banka kartlarınız ile vergi borçlarınızı ödeyebileceğiniz gibi, Gelir İdaresi Bakanlığının kendi internet sitesinden de ödeme işlemlerinizi kolayca yapabilmeniz de mümkündür. TC kimlik numaranız, vergi geliri tahsil numaranız ve de herhangi bir banka ya da kredi kartınız ile bu işlemlerini yapabilmeniz de olabilecek bir işlemdir.

Vergi Borcunuzu Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Bu işlemi yapabilmek için öncelikle vergi borcunuzun olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Vergi borcunuz sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için e-Devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine TC kimlik numaranızın olduğu belgenizle beraber gidip kolayca şifrenizi alabilirsiniz. TC kimlik numaranızı verip 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilmeniz mümkündür.

Öncelikle e-Devlet sitesine girmeli ve e-Devlet şifrenizle birlikte giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama bölümünden ”İnternet Vergi Dairesi ” şeklinde arama işlemini yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki görseldeki gibi çıkan sonuçta, ilk sırada yer alan ‘Gelir İdaresi Başkanlığı/İnternet Vergi Dairesi ‘ şeklinde çıkan sonuca tıklamanız gerekmektedir. Ekran Görüntüsü 4

Bu işlemin ardından karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz bir sayfa gelecektir. En üst kısımda yer alan  “İnternet Vergi Dairesi’’ seçeneğinden ‘Hizmete Git’ butonuna basmanız gerekmektedir.

hizmet

Hizmete Git butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada ”Borç Sorgulama ve Ödeme” kısmına tıklayınız. Ekran Görüntüsü 5

Çıkan sayfanın sizi yönlendirmesi ile, TC numaranızın orada bulunduğunu göreceksiniz. Ardından istenen işlemlerde de vergi tipini, vergi dairesini, fiş numaranızı, vergi türünüzü ve dönem başlangıç tarihinizi Ay/Yıl — Bitiş Ay/Yıl olacak bir şekilde giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından da sorgula ve öde butonuna basarak vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilir ardından da mevcut borcunuz var ise ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü 6

 

Borç Bilgilendirme Servisinden Kimler Yararlanabilir?

Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün kaynaklarına bakılarak 2007 yılında yapılmakta olan çalışma kapsamlarında Türk vatandaşı olan bütün herkese (yaşamı sona eren kişiler de dahil olmak üzere) TC kimlik numarasına sahip olmaktadır. Bu durumla ilgili olarak Nüfus Müdürlüğünden ya da e-Devlet şifreniz ile beraber E-Devlet sitesinden rahatça öğrenebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda, yalnızca eş ve babanızın TC kimlik numarası ile değil, nüfus kayıt örneklerinde yani kütükte kayıtlı olan baba, anne, eş ya da çocuklardan herhangi birisinin de TC kimlik numarası ya da o bile yoksa anne kızlık soyadı bilgisi ile de bu sorgulama işlemleri için geçerli olan bir durumdur.

Scroll to Top