İş Bankası Bireysel Emeklilik

İŞ BANKASI KREDİLERİ

Yaşantımızın büyük bir kısmını belirli işlerde, belirli maaşlarda çalışarak geçirmekteyiz. Belli bir dönemden sonra gerek fiziksel olarak gerekse zihinsel olarak artık eski performans da çalışmak mümkün olamayacak. Bu durum için devletin Sosyal Güvenlik Kurumu insanlar belirli yaş ve belirli çalışma gününü doldurmuş kişiler için emeklilik sistemi oluşturmuştur. Bunun dışında birçok banka devlet desteği ile birlikte çalışma hayatınızda tasarruflar ederek emeklilik hayatınızın daha rahat geçmesi için bireysel emeklilik sistemleri sunmaktadır. Bu yazımızda ise Türkiye’nin köklü bankalarından birisi olan İş Bankası bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik; ekonomik anlamda hayatımıza yön veren kuruluşlar olan bankaların bize sağlamış olduğu bir hizmettir. Bu hizmetten 18 yaşını doldurmuş fiili birey kimliğine sahip herkes yararlanabilmektedir. Diğer tüm bankalarda olduğu gibi İş Bankası bireysel emeklilik hizmetinden emekli olabilmeniz için 10 yıl süreyle bu hizmetin primlerini ödemiş olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte 56 yaşını doldurduğunuzda emekli olma şansına sahip olabiliyorsunuz. Tasarruf edeceğiniz aylık tutarınız için devlet desteği % 25’tir. Yani yatırım amaçlı hesaba eklemiş olduğunuz 100 liranıza ek olarak 25 lira da devlet desteğinden yararlanabiliyorsunuz. Bazı aksi durumlarda yatırım hesabınız 10 yılını doldurmadan tasarruf etmiş olduğunuz primlerinizi geri almak isterseniz devlet desteğinde belirli kesintilere uğrayacağınızı unutmayınız. Bankadan alacağınız bu hizmet için başvuru işlemleri bizzat banka şubelerinden yapılmaktadır. Bankanın verdiği kredi kartı hizmeti, bireysel ihtiyaç kredisi hizmeti gibi telefonla ya da internet üzerinden başvuru yapılamamaktadır.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi sayesinde ödediğiniz katkı paylarının % 25’ine karşılık gelen tutar devlet katkısı olarak sizin adınıza ilave edilecektir ve sisteme dahil her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu katkıdan yararlanabilmektedir. İş Bankası bireysel emeklilik sistemi ile ödeyeceğiniz katkı paylarının herhangi bir üst sınırı da söz konusu değildir. Lakin kazanılacak katkı miktarı yıl içerisinde brüt asgari ücretin % 25’i ile sınırlıdır. İş Bankası ile emeklilik sistemini kullanırken bütçenizin elverdiği en yüksek tutarda belirlemeniz sizlere daha fazla devlet katkısı almanızı sağlayacaktır. Aşağıda İş Bankası2nın belirtmiş olduğu tablo ile İş Bankası bireysel emeklilik sistemini kullanmanız durumunda alacağınız devlet katkısı ve devlet katkısı hakkı kazanmak için ne kadar sürenin gerekli olduğu bilgileri mevcuttur.
Ödediğiniz Aylık Katkı Payı Devlet Katkısı Tutarı
100 TL 25 TL
200 TL 50 TL
400 TL 100 TL
800 TL 200 TL
Devlet Katkısı Hak Kazanma Süreleri
Sistemde Bulunulan Süre Devlet Katkısının Ne Kadarına Hak Kazanılır?
3 yıldan az 0%
3<=Süre<6 yıl 15%
6<=Süre<10 yıl 35%
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından önce) 60%
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından sonra) 100%
Bunların dışında İş Bankası bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;
  1. Tamamen şeffaf ve güvenli bir sistem olması.
  2. Ücretsiz sağlık danışmanı sağlanması ve acil ambulans hizmeti.
  3. Anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim hizmetleri.
  4. Yatırım yapmak isteminiz durumunda sizlere özel yatırım danışmanlığı hizmeti gibi hizmetler sunulmaktadır.

Eğer İş Bankası bireysel emeklilik sistemi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizlere vereceğimiz İş Bankası resmi sayfası olan aşağıdaki bağlantıdan ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Bireysel Emeklilik İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top