İş Bankası Swift Kodu Sorgulama

Bu yazıda sizlere swift ile ilgili gereken bilgileri aktardıktan sonra Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan İş Bankası Swift kodu hakkında bilgi vereceğiz.

Swift Kodu Nedir?

Banka müşterilerinin en çok kullanmakta olduğu işlem para transferleri işlemidir. Para transferi işlemi hususunda müşteriler iki seçeneği kullanırlar. Bunlar havale ve EFT işlemidir. Para transferleri işlemi içerisinde ise müşteriler en çok EFT işlemini kullanmaktadır. EFT, bir müşterinin kendi hesabından başka bir bankada bulunan hesaba para aktarımı yapmasıdır. EFT, “Elektronik Fon Transferi” anlamına gelmektedir. EFT işlemini yapacak kişiler hesap numarası bilgileri veya İban numarası bilgisinin yanında kesinlikle işlem yapacakları bankaya ait olan Swift kodu bilgisine de sahip olmalıdır. Swift kodu “Bank Identifier Codes” yani bankanın kimlik kodudur ve uluslararası para transferleri konusunda bankalarda bu kodlar aracılıyla işlemler yapılır.

Swift kodları, her banka için ayrı özel olarak tanımlanmıştır ve bankalar için belirleyicidir. Yurtdışından para transferi işlemi yapılacağı durumlarda veya yurtdışına para transferi yapılacağı zaman, transfer yapılan bankanın Swift kodu ile işlemler yapılır. Uluslararası alanda para transferi söz konusu olduğunda bankanın adından çok Swift Kodu önemlidir denilebilir. Swift kodu sistemi, 1977 yılından beri faaliyettedir ve Türkiye’deki bankaların tamamını kapsamaktadır. Bu kod sayesinde işlemler daha hızlı yapılmaktadır.

Swift Kodu’na Neden İhtiyaç Duyulmaktadır?

Bu sorunu cevabı ise Uluslararası Bankacılık Kurulu tarafından 40 yıl önce alınan bir karardan sonra belirlenmiştir. Buna göre bankaların yurtdışı finansal faaliyetleri ve para aktarımı işlemlerinde kullanmak üzere ortak bir dil seçilmiştir. Yani swift kodu her bankanın kendine ait adının uluslararası standartlarda kodlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Müşteriler kendi hesaplarından yurt dışına para aktarmak istediklerinde bu kodu kullanırlar ve yine yurtdışından ülke içindeki bir TL hesabına para transferi yapılacağı zaman da bu kod kullanılır. Üstelik swift kodu sayesinde bu işlem dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir, böylece müşteriler zamandan da tasarruf etmektedir.

İş Bankası Swift Kodu Nedir?

İş Bankası’nın dış ticaret ürünlerinden biri olan Döviz Havalesi iki şekilde gerçekleşmektedir.

1. İş Bankası’na Döviz Havalesi Gönderilmesi İşlemi

Dünyanın herhangi bir yerindeki bankadan İş Bankası’na, döviz havalesi yapılabilmektedir. Ayrıca yurtdışı şubelerinden veya internet üzerinden online olarak havale gönderilebilmektedir. Swift kanalıyla gönderilecek olan bu havalelerde kullanılacak İş Bankası Bic/Swift Kodu: ISBKTRIS şeklinde olup şubeler için ayrı tanımlanmış swift kodu bulunmamaktadır. Amerika’dan gönderilmekte olan havaleler için kod CHIPS UID: 003546 kullanılır. Ayrıca havalenin alıcıya daha kolay ve sorunsuz ulaşması için alıcının adı, soyadı ve adresinin eksiksiz olarak yazılması, eğer biliniyorsa, alıcıya ait 26 haneli ve TR ile başlayan IBAN numarası bilinmiyorsa, alıcı kişinin hesabının bulunduğu şube kodunu içermekte olan hesap numarası veya alıcının yaşadığı yere yakın İş Bankası şubesinin adı veya kodu bilgilerinin doldurulması gerekmektedir.

2. İş Bankası’ndan Döviz Havalesi Gönderilmesi İşlemi

İş Bankası’ndan yurtiçindeki veya yurtdışındaki bankalara döviz aktarım işlemi yapılabilmektedir. Bu aktarım çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Bunlar: Türkiye’nin herhangi bir yerindeki İş Bankası şubesinden, Ticari ve Bireysel internet şubelerinden, 0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası telefon hizmeti hattından ve bankamatiklerden yapılabilir. Ayrıca yurt dışına gönderilecek tutarın az olması veya alıcıya net ödeme gerektiren durumlarda havale göndermek yerine, çek düzenlenmesi işlemi tercih edilmelidir.

İş Bankası’na Swift Kodu ISBKTRIS Nasıl Oluşturulmuştur?

Bu kodun karakter sayısı 8-11 karakter arasında değişmektedir ve Türkiye’de genel olarak 8 hane olarak kullanılır. İş Bankası swift kodunun ilk dört hanesi bankayı temsil eden kısaltmadır, sonraki iki hane ülke kodudur ve sondaki 2 haneli sayı da yerel koda karşılık gelmektedir.

Scroll to Top