Kırmızı Kalem Yedim Kredi Alabilir Miyim?

Günümüzde birçok farklı banka birçok farklı kredi ya da kredi kartı çeşidi sunuyor. İhtiyaç kredisi, araç kredisi ya da ev kredisi… Kredi kartlarının da taraftarlar için olanı, market alışverişleri için olanı, akaryakıt alışverişleri için ve daha birçok çeşidi bulunuyor. Ne zaman ihtiyaç duysak bir bankanın yardımına koşuyor olsak da özellikle ülkemizde sıklıkla duyduğumuz bir olay var. O da kredi ya da kredi kartı yüzünden borç altına girmek. Her ne kadar çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor olsak da kimi zaman bu borçları ödeyemiyor ve borç altına giriyoruz. Belirli bir süre ödenmeyen borçlar ise kırmızı kalem durumunu ortaya çıkartıyor. Şimdi sizlere Kırmızı Kalem Yedim Kredi Alabilir Miyim sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kırmızı Kalem Yemek Nedir?

Bankalar neredeyse herkese kredi ya da kredi kartı hizmeti sunuyor olsa da bazı kişilerin bu hizmetlerden yararlanması pek mümkün olmuyor. Bunun nedeni ise farklılık gösterebiliyor. İcra takibine girmek, haciz gelmesi, kara listeye dahil olmak ve kırmızı kalem yemek gibi sebepler kredi ya da kredi kartı hizmetlerinden faydalanmamız için bir engel teşkil ediyor. Bankalardan kırmızı kalem yiyen kişiler de kredi ya da kredi kartı gibi fırsatlardan faydalanamayacaktır. kredi kartınızı üst üste üç ay ya da daha uzun bir süre boyunca ödemediğiniz takdirde yasal takibe girdiğiniz an aslında kırmızı kalem yemişsinizdir. Yani bankaların tamamı üzerinizi çizmiştir. Bununla birlikte kredi çekip ödememeniz halinde de bankalar üzerinize kırmızı kalem çekecek ve siz tüm borçlarınızı ödeseniz dahi sizinle bir süre çalışmayacaktır.

Bu sebepten dolayı bireylerin kredi çekmek ya da kredi kartı almak gibi bir niyeti varsa her ne olursa olsun bu finansmanlara ait borçları aksatmamanız gerekiyor. Paranız yoksa daha uygun ödeme koşullarını tercih etmeniz mümkün. Örneğin kredi kartı ödemelerinizin asgari kısmını ödemekle başlayabilir, kredi borcunuzu da yapılandırarak daha uzun vadeler ve küçük miktarlar ile ödemeye başlayabilirsiniz. Borcunuz 1 TL dahi olsa bu borcu kapatmanız da fayda var. Zira ileride düşük miktarlı kredi almak isteseniz dahi bankalar size dur diyecek ve önce borcunuzu ödemenizi söyleyecektir. Fakat kırmızı kalem yiyen kişilerin 5 yıl boyunca bu kalemden kurtulması mümkün gözükmüyor. Bu yüzden siz siz olun kırmızı kalem yememek için borcunuza sadık olun.

Kırmızı Kalem Yedim Nasıl Kredi Çekerim?

Kırmızı kalem yiyen kişiler, buna sebep olan borçlarını ödemiş olsa dahi belirli bir süre boyunca kredi ya da kredi kartı alamaz. Bankalar ile yeniden çalışabilmeniz için yaklaşık 5 yıl boyunca beklemeniz gerekir. Bu süre dolana dek yapabileceğiniz şeyler, aktif borçlarınızı ödemek ve yeni bir mevduat hesabı oluşturarak banka ile olan maddi ilişkinizi yeniden güçlendirebilmek adına adımlar atmak olacaktır. Kredi ya da kredi kartı borcunu uzun bir süre boyunca ödemeyen kişilerin kredi notu oldukça düşecek ve bu tür finansmanlardan faydalanmasını engelleyecek hale gelecektir. Bu sebeple ne olursa olsun borcunuza sadık olmanız ve zamanında ödeme yapmanız gerekir. 1-2 aylık borç biriktirme bir yana 3 ayı doldurduğunuz takdirde bankalar bir avukat ile iş birliği yaparak size belirli bir süre tanıyacaktır. Bu süre zarfı içinde borcunuzu kapasanız da kapamasanız da artık kırmızı kalem yemiş olursunuz. Bu noktadan itibaren borçlarınızı taksitlendiremez ve borçlarınızı ödeseniz dahi kırmızı kalemden çıkamazsınız.

Çeşitli sebeplerden dolayı kırmızı kalem yiyen kişiler yasal olarak 5 yıl boyunca hiçbir banka ile işlem yapamayacağı için herhangi bir tutarda kredi çekmesi de mümkün olmayacaktır. Zira bankalar bu tür durumlarda hali hazırda borcunu ödememesi ile bilinen kişiler ile çalışmayı tercih etmeyecektir. Fakat birçok bankanın 2 yıllık süre konusunda yumuşatmalar yaptığı görülmüştür. Bu sebeple çeşitli durumlarda müşterilerine kredi çekmesi ya da kredi kartı alması için izin verebilir. Fakat bunun mümkün olabilmesi için çalışmak istediğiniz bankaya giderek ilk olarak bir hesap açtırmanız gerekiyor. Daha sonra bu banka üzerinden çeşitli ödemeler yapmanız gerekiyor. Örneğin elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerinizi bu banka üzerinden ödemeniz halinde kredi notunuz da yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır. Fakat bu tür işlemler daha çok bankanın güvenini kazanmaya yönelik atılan adımlardır. Bankalar da kimi zaman kırmızı kalem yemiş olan kişiler ile çalışır. Fakat bunun için öncelikle bankanın güvenini bu tür işlemler ile kazanmanız gerekir. Daha sonra bankaya düşük limitli kredi kartı limitinde bulunabilir ve bu kredi kartının ödemelerini zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Böylelikle bir süre sonra tekrar kredi çekebilirsiniz.

Scroll to Top