Ev İpotekli Kredi Şartları

Ev İpotekli Kredi Koşulları

Günümüzde ihtiyaçlar sürekli olarak artmakta ve kişiler bu ihtiyaçları için bir takım maddi çabalar içerisine girmektedir. İhtiyaçlar için maddi çabaların yetersiz kaldığı noktalarda ise devreye bankaların sağlamış olduğu krediler girmektedir. Banka kredileri bu noktada adeta bir kurtarıcı görevi görüyor. Bankaların müşterilerine sağlamış olduğu pek çok kredi türü bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında en önemli kredi türlerinden birisi de ev ipotekli kredidir. Ev ipotekli kredi banka müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için önemli bir kredi türüdür. Tüm banka kredilerinde olduğu gibi ev ipotekli kredi şartları da bulunmaktadır. Ev ipotekli kredi şartlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ev İpotekli Kredi Nedir?

Ev ipotekli kredi alternatif olarak başvurabileceğiniz yüksek limitli kredi ihtiyacı duyduğunuz zamanlar için gerekli bir kredi türüdür. Ev ipotekli kredi diğer kredi türlerinden farklı olarak ikamet ettiğiniz veya sahip olduğunuz evi ipotek göstererek alınan kredidir. Genel olarak tüm bankalar ev ipotekli kredi verirken uzun vade imkanları sunarlar. Buna ek olarak verilen kredi miktarı da yüksek olur. Evinizi ipotek ederek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ev ipotekli krediyi alabilirsiniz. Diğer kredi türleri gibi ev ipotekli kredinin de birçok şartı bulunmaktadır.

Ev İpotekli Kredi İçin Gereken Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • İkametgah Belgesi (Son 3 ayda alınmış)
  • Adınıza düzenlenmiş elektrik, su veya doğalgaz faturası (Son 3 ayda alınmış)
  • Gelir Belgesi

–  Ücretli çalışanlar için; son aya ait maaş bordrosu ve fotokopisi

–  Serbest meslek çalışanları için; son vergi levhası ve fotokopisi

–  Emekliler için; maaş cüzdanlarının fotokopisi

–  Tapu fotokopileri, kira kontratları ve diğer gelir belgeleri (varsa)

Ev İpotekli Kredi Şartları

1. İpotek olarak verilecek olan ev kredisini çekecek kişi üzerine olmalıdır. Aksi takdirde işlemleri gerçekleştirmek mümkün değildir. Ev sahibi birinci dereceden yakın olması dahi durumu değiştirmemektedir. Ev ipotekli kredi almak istiyorsanız ipotek olacak evin sizin olması gerekir.

2. Ev ipotekli krediler evin değerinin bir kısmı olacak şekilde verilir. Bankaların genel olarak yaptığı uygulama ile ipotekli evin %50’sine kadar kredi verilir. İstisna olarak bazı bankalarda bu yüzdelik değer değişebilmektedir.

3. Ev ipotekli kredi almak için diğer kredi türlerinde de olduğu gibi 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.

4. İpotek olarak göstereceğiniz evin kat mülkiyeti veya kat irtifakını almanız gerekmektedir.

5. Ev ipotekli kredi alırken belirli miktar masraflar da bulunmaktadır. Bu masraflar içerisinde ekspertiz ücretleri de dahil edilmiştir. Ev ipotekli kredinin masrafları diğer konut kredileriyle hemen hemen aynı olmaktadır. Değişebilecek rakamları kredi alacağınız bankadan öğrenebilirsiniz.

6. Ev ipotekli krediyi bir kişi alıp, başka bir kişiye kesinlikle devredemez. Krediyi alan kişi üzerinden kredi devam eder.

7. İpotek olacak ev hisseli tapu olarak görünüyorsa diğer hissedarların kabulü ile ev ipotekli kredi almak mümkün olabilir. Tek bir hissedarın alması mümkün değildir.

Ev İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Tüm kredilerde olduğu gibi ev ipotekli kredinin de ödenmemesi durumunda bankaların yaptırımları bulunmamaktadır. Bu yaptırımlar krediyi alırken imzaladığınız sözleşme içeriğinde açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Kredi ödenmezse ne olur konusuna gelmeden önce kredinizi ödeyebileceğiniz miktarlarda almanızı öneririz. Öncelikle ev ipotekli krediyi almadan önce ödeyip ödeyemeyeceğinizi hesaplayın. Bu hesaplamayı yaptıktan sonra kredi başvurusunda bulunun. Ev ipotekli kredinizi iki taksit üst üste ödememeniz durumunda banka tarafından yaptırım uygulanmaya başlar. Burada uygulanan yaptırım; banka iki taksiti üst üste ödemediğiniz için ipotek gösterdiğiniz evi satışa çıkarma hakkına sahip olur. Banka evi satıp sizin bankaya olan borcunuzu tahsil eder

Ev İpotekli Kredi Veren 6 Banka Önerisi

VakıfBank Ev İpotekli Kredi

Sahip olduğunuz evi ipotek ederek 48 aya kadar vade ile yüksek miktarlarda kredi çekebilirsiniz. VakıfBank’ta ev ipotekli kredi aldığınız zaman otomatik olarak banka tarafından hayat sigortası yaptırılır. Ayrıca ipotek alınacak evin ekspertiz değerinin %80 ile sınırlandırma getirilmektedir.

Ziraat Bankası Ev İpotekli Kredi

Yüksek tutarlı ihtiyaçlarınız için Ziraat Bankası ev ipotekli krediyi kullanabilirsiniz. Üstelik uzun vadeli ödeme fırsatları ile ödeme yaparken zorluk çekmezsiniz. İpotek olacak konutun %80’ine kadar kredi kullanılabilir. 48 aya kadar vade imkanı bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından hayat, konut ve zorunlu sigortalar yapılmaktadır.

Akbank Ev İpotekli Kredi

Akbank ev ipotekli kredi verirken kendinize veya bir başkasına ait evi ipotek gösterme imkanı sunuyor. Bu sayede uzun vadede yüksek miktarlı kredi çekebiliyorsunuz. Şartları arasında ise gelir belgelenmesi şartı aranmaktadır.

Garanti Bankası Ev İpotekli Kredi

Sahip olduğunuz veya ikamet ettiğiniz evi ipotek göstererek, diğer ihtiyaçlarınız için kredi alabilirsiniz. İpotek gösterilecek konutun ekspertiz değerinin %50’sine kadar ve 250.000 Amerikan Doları karşılığı kredi kullanılır. Garanti Bankası ev ipotekli kredide genel olarak kefil aranmamaktadır. Kredi alt limiti 10.000 Amerikan Dolarıyken en fazla 48 ay vade bulunmaktadır.

QNB FinansBank Ev İpotekli Kredi

İpotek gösterebileceğiniz bir eviniz var ise QNB FinansBank’tan 300.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. 48 aya kadar vade imkanlarıyla ev ipotekli krediden faydalanmak isterseniz; QNB FinansBank şubelerini veya internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Ev İpotekli Kredi

Evinizi ipotek göstererek, başka ihtiyaçlarınızı karşılamak için ev ipotekli kredi Yapı Kredi Bankasında! Eğitim, tatil veya düğün masraflarınızı karşılamak için hemen bu kredi türünü kullanabilirsiniz. Üstelik uzun vadeler sayesinde ödeme kolaylığına da sahip olabilirsiniz.

Scroll to Top