Konut Kredisi Almanın Yolları

İnşaat sektörünün son yıllarda geldiği nokta herkesçe bilinmektedir. Çevremizde her geçen gün oldukça yenilikçi ve modern yapıların yükseldiğini görebiliyoruz. Birçok arz ve talebe cevap veren şekilde inşa edilip dizayn edilen bu konutlar bizlerin de aklını çelmektedir. Bu yüzden kendimize ait bir evin olması fikri kaçınılmazdır. Fakat ülkemizdeki ekonomik şartlar ve gelir düzeyleri göz önünde bulundurulduğunda herkesin bir ev sahibi olabilmesi pek imkanlı olmamaktadır. Bu amaçla yıllardır geliştirilmeye çalışılan bir sistem ile isteyen herkesin bir ev sahibi olabilmesinin önü açılmıştır. Kişilere gelir durumlarını göre verilen kredi desteği ile vatandaşlar artık almak istedikleri evleri satın alabilecekler. Hemde bu kredileri kredi taksiti şeklinde değil de eve kira öder gibi ödeme mantığı ile sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu kapsamda ülkemizde son 10 yıldır konut kredisi verilmektedir. Konut kredisi ile kişiler diledikleri eve sahip olabilmektedirler. Aldıklar konut kredileri ise çok düşük faiz oranlarına sahip ve 24 aydan başlayıp 48 aya kadar varan taksit seçenekleri ile şu anda ülkemizden en çok tercih edilen kredi türüdür. Peki bizler bir ev almak amacı ile konut kredisi çekmek için ne gibi şartlara sahip olmalıyız? Ya da en uygun konut kredisi veren bankalar hangileridir? Bunun yanında konut kredisi almanın yolları nelerdir? Tüm soruların cevabı için yazımızın devamını okumalısınız!

Konut Kredisi Almanın Yolları Nelerdir?

 1. Ev fiyatlarının yüksekliği ve gelirin düşüklüğü para biriktirerek bir ev almayı neredeyse imkansız hale getirmiştir. Bu yüzden konut kredisi çekmeksizin ev alabilmek iyice zorlaşmıştır. İşte tam da bu noktada bankalar tarafından verilen konut kredileri ile kira öder gibi kredi taksiti ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredileri her banka için farklı özellikler taşımaktadır. Bankalarda da konut kredisi verirken kişilerde birçok şart aramaktadır. Bu şartlar kişinin en az asgari ücret alması, hayat sigortası, kefil ve benzeri. Bankaların belirlediği bu şartlar ile sizler konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Genel olarak konut kredileri peşinatlı ve peşinatsız olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Bazı bankalar konut kredisi verir iken kişiden bir peşinat isterler. Bazen de bir varlığı ipotek altına alınması şartı ile konut kredisi verilir. İşte bu noktada bankalardan en kolay biçimde konut kredisi almanın yollarını sizlere için paylaşalım.
 2. Bildiğiniz gibi konut kredisi başvurusunda bankalarda şahsen görüşmeler yapılmaktadır. Bu görüşmeler sırasından almak istediğiniz kredi miktarı ve size verilecek olan kredi miktarının birbirine denk düşmesi gerekmektedir. Bu sayede istediğini evi almak için gereken kredi miktarına ulaşabilirsiniz. Bu amaçla kolay ve uygun bir şekilde konut kredisi almanın bazı yollarını sizler için maddeler halinde sıralayalım.
 3. Öncelikle düzenli bir gelir sahibi olmak gerekmektedir. Bu şart en önemsenen durumlardan ilkidir. Çünkü banka tarafından düzenli bir gelirin varlığı demek krediyi vade boyunca ödeyecek maddi yeterlilikte olduğunun göstergesidir. Bu yüzden kredi başvurularından bir iş yerinde 6 aydır çalışıyor olmanız ve buradan düzenli olarak bir maaş alınması konut kredisi alabilmek için en kolaylaştırıcı yoldur.
 4. Konut kredisi almak isteyen kişilerin gelir düzeylerinin en az asgari ücret olması gerekmektedir. Ayrıca bu Gelirin de aylık minimum %10’unu kredi taksiti olarak ödeyebilmesi gerekmektedir. Çünkü konut kredisi taksitleri öder iken aylık geliriniz kredinin geri ödenecek tutarından fazla olması durumunda olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden bankalar ödeyeceğiniz kredi taksitinin gelirinizi sarsamayacak şekilde olması için gelir düzeyinizi doğru bir şekilde beyan etmeniz krediyi kolayca alabilmek için etkilidir.
 5. Kredi başvurusu yapan kişinin evli olması ve eşinin de çalışıyor olması konut kredisi almayı kolaylaştıran etmenlerden biridir. Bankalar bu duruma evde gelir sağlayan başka bir kişinin varlığına emin oldukları için ayrıca vefat, kaza gibi durumlarda krediyi ödeyecek bir muhatap olarak eşin varlığını saydıkları için daha kolay konut kredisi verebilmektedirler. Ayrıca eşlerden biri diğerine kefil olması halinde çok kolay bir şekilde konut kredisi alabilirsiniz.
 6. Bildiğiniz gibi konut kredisi çekmeden önce almak istediğiniz ev bankanın görevlendirdiği bir ekspertiz tarafından incelenir ve bu eve bir paha biçilir. Bazen bu süreçte eve biçilen değer ve akabinde verilecek olan konut kredisi miktarı az olabilmektedir. Bu durumdan mağdur olmamak adına evi daha öncesinde emsalleri ile karşılaştırarak başka bankaların ne kadar konut kredi verdiğini araştırın. Bu durumu banka ile istediğiniz krediyi almayı kolaylaştırabilirsiniz.
 7. Konut kredisi çekmeden önce; taşınmaz mülk sahibi olmak ve araç sahibi olmak durumu büyük avantajdır. Çünkü bankalar bu gibi varlıklara sahip olduğunuzu bildiği takdirde istediğiniz kredi miktarını kolaylıkla size verecektir. Tabi bu varlıkları ipotek altına alabilme ihtimali de vardır. Bu yüzden konut kredisi çekmeden bu durumu banka ile görüşmelisiniz.
 8. Almak istediğiniz ev için en az %25 oranında peşinatı sahibi olması halinde de çok kolay bir şekilde konut kredisi alabilirsiniz.
 9. Kredi notunuzu yüksek olması durumunda konut kredisini kolay bir biçimde alabilirsiniz. Kredi notu dediğimiz şey  KKB yani (Kredi Kayıt Kurumu) önceden kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı, ödeme düzeni gibi bir çok kritere göre sizi değerlendirerek bir kredi notu vermektedir. Bu kredi notu ne kadar yüksek olur ise bankaların size konut kredisi verme ihtimali o kadar artar ve kolaylaşır.
 10. Şayet ilgili bankanın itibarlı müşterisi iseniz bu durumda konut kredisi almak kolaylaşır.
 11. Daha önceden başka bankalardan çekmiş olduğunuz uzun dönemli kredi geçmişiniz varsa ve bu kredi ödemelerini zamanında yapmış olmanız halinde size konut kredisi verilmesi oldukça kolay olacaktır.
 12. Ayrıca başka bankalardan kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı vb. olunması, kredi kartı borçlarının zamanında ödenmiş olması, kredi taksitleri zamanında ödenmiş olması ve borçlarının tahakkuka düşmemiş olması halinde kişilerin konut kredisi başvurusu alması kolay hale gelecektir.
 13. Kişilerin sosyal güvencesinin bulunması da konut kredisi almanın kolaylaştıran yollarındandır.
 14. Son olarak daha öncesinde gereksiz amaçlar ile kredi başvurusu yapmamış ve kredi başvurusu sırasında başka bankalar ile sorunlu bir geçmişe sahip olmaması halinde konut kredisi almak iyice kolaylaşacaktır.

Konut Kredisi İçin Peşinat Bulmanın Yolları Nelerdir?

Konut kredisi almak için kişilerin peşinat sahibi olması çok önemlidir. Bu peşinat miktarı en az % 25 oranında olması gereklidir.Bu sayede kişiler diledikleri konut kredisi miktarına ulaşabilecekler. Bu yüzden sizlere konut kredisi için peşinat bulabilecek yolları sıralayalım.

 1. Peşinat için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. İhtiyaç kredisi alınması halinde peşinat miktarı tamamlanabilir. Kaba bir hesap yapılacak olursa ayda yaklaşık 1.100 TL civarında taksitle 36 ay vadeli 30.000 TL ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
 2. Bir mevduat hesabı açabilirsiniz. Mevduat hesabı aslında bir birikim hesabıdır. Bu hesaba para aktararak aynı zamanda mevduat faizinden de faydalanarak para biriktirebilirsiniz. Örnek olarak 10.000 TL mevduatınıza 1 yıl için yaklaşık 1000 TL’yi bulan mevduat faizi alabilirsiniz. Bu sayede 1 yıl içinde iyi para biriktirirsiniz.
 3. Birikmiş paranızı altına, dövize yatırım yapabilir ya da BES başvurusu yaparak %25 devlet katkısından faydalanarak para peşinat biriktirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz