Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarıı

Artan tüketim ve/veya tüketim ihtiyacı ile birlikte paraya duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu durum gelişen teknoloji ve sağlanılan avantajlar ile birlikte bireyleri kredi kartlarına yönlendirmiştir. Kredi kartlarının yapılan alışverişler sonucunda bireylere bonus paralar kazandırması ya da bankaların bu kartlar aracılığı ile müşterilerine alacakları ürün için daha fazla taksit imkanı sunması bütün bireylerin kredi kartı kullanmasına sebep olmaktadır. Neredeyse 18 yaşını doldurduktan sonra her birey kredi kartı bulunmaya başlıyor. Ayrıca kredi kartları adeta paranın yerini tutan bir sanal para görevini görerek o an içerisinde yatmamış olan maaşınızdan veya elinizde bulunmayan paradan harcama imkanını sunmuştur. Bu durum bütün bireyleri cezbetmiştir. Peki bu kadar kolay harcama imkanı veren kredi kartlarının geri ödemesi nasıl olacaktır? Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yaptığınız harcamalar sonucu oluşan dönem borcunuz üzerinden ödeme yapmanız gereken en aşağı tutardır. Asgari ödeme tutarı kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar yapılması gereken en az ödeme tutarıdır. Eğer kredi kartı borcunuzun en azından asgari ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar gerçekleştirmezseniz kredi kartı alırken bankanızla yapmış olduğunuz anlaşmanın dışına çıkmış olursunuz. Bu durum yasal zorunluluğu gerçekleştirmediğiniz anlamına gelir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar aracılığı ile kredi kartı sahibi olurken aslında yapacağınız bütün harcamaların en azından asgari tutarını zamanında ödeme sözünü yasal olarak verirsiniz. Zaten bankalar da bunun güvencesini yasal olarak da ellerinde bulundurduğundan kredi kartlarını müşterilerine sunarlar.

Çeşitli sebeplerden dolayı kredi kartı borcunuzun en azından asgari tutarını bir yıl içerisinde 3 kez ödemezseniz kredi kartınız nakit çekimine ve limit aşımına kapatılmaktadır. Bunun dışında ard arda 3 kez kredi kartı borcunuzun asgari tutarından az ödeme yaparsanız veya asgari tutarı ödemezseniz kredi kartınız borcunuzun tamamını ödeyene kadar kullanıma kapatılmaktadır. Asgari ödeme tutarını zamanında ödememeniz kredi sicilinizi olumsuz yönde etkileyeceğinden daha sonraki bankacılık işlemlerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Kredi sicilinizin bu olumsuzluklardan etkilenmesini istemiyorsanız gelirinizle orantılı olarak harcama yapmanız sizler için faydalı olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödendiği Zaman Ne Olur?

Eğer kredi kartınızın dönem borcunun tamamını ödemek yerine sürekli olarak asgari tutarını ödüyorsanız kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmanız neredeyse imkansız olacaktır. Çünkü bankalar sürekli olarak kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyen müşterilerinin faiz oranlarını yüksek tutarlar. Bu durumda kredi kartı borcunuzu hatırı sayılır bir faiz oranıyla ödemeye devam edersiniz. TCMB tarafından bu faiz oranı aylık %1,84 akdi faiz olarak belirlenmiştir. Akdi faiz, piyasa da uygulanan en yüksek faiz oranıdır.

Asgari Ödeme Tutarının Toplam Borca Oranı Nedir?

Asgari ödeme tutarlarının toplam borca olan oranları her bankada farklılık gösterebilmektedir. Minimum oranlar ise kanunlar tarafından belirlenmiş durumdadır. Kanunlara göre; eğer 15.000 TL limite sahip bir kredi kartına sahipseniz asgari ödeme tutarı dönem borcunuzun %25’inden daha az olamaz. 15.000 TL – 20.000 TL arasında bir limite sahip bir kartınız varsa asgari ödeme tutarı dönem borcunuzun %30’undan daha az olamaz. 20.000 TL ve üzeri limitli bir karta sahipseniz dönem borcunuzun %40’ından daha az bir asgari tutar olamaz.

Scroll to Top