Kredi Kartı Blokesi Nasıl Ve Ne Zaman Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Günlük yaşantımızda artık neredeyse hemen hemen her birey kredi kartı kullanmakta ve birçok işlemini bu kartlar ile gerçekleştirmektedir. Bu kadar kullanımının artmasının sebebi bankaların ürünü olan birçok kredi kartını büyük kolaylıkla bireylere sunmasıdır. Bireyler böylesine kolay aldıkları kredi kartlarını elbette rahatlıkla da kullanmaktadırlar. Alışverişten her türlü ödemelerine ve nakit ihtiyaçların giderilmesine kadar çoğu durumda kredi kartını kullanan bireylerin birçoğu ödeme aşamasına gelindiğinde sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bilinçsizce kullanılan kredi kartlarının borçları zamanla artarak ödenmesini güçleştirmekte ve ödenemediği durumlarda bloke olmakta hatta haciz aşamasına gelmektedir. Ancak kredi kartları doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında yararlı bir ihtiyaç aracı olduğu unutulmamalıdır. Kredi kartı borcuyla başa çıkamayan bireylerin genellikle sordukları “Kredi kartı blokesi nedir?” “Kredi Kartı Blokesi Nasıl Ve Ne Zaman Açılır?” gibi soruların cevaplarını yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Günümüzde bankaların sunduğu kredi kartları iki şekilde bloke edilmektedir. İlk olarak kredi kartı blokesi, kredi kartı borçlarını ödemeyen bireylerin kartlarının kullanılmaz hale gelmesidir. Yani kredi kartı blokesi, kredi kartlarının tüm özelliklerinin kapatılması işlevsiz hale getirilmesi demektir. Bu durumda kredi kartı kullanıcısı birey ödeme, harcama ve nakit çekimlerinde kartını kullanamayacaktır. Kredi kartınızın bloke olmasını istemiyorsanız kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Ödeyemediğiniz durumlarda en azından asgarisini ödemeli ve daha dikkatli kullanmalısınız. İkinci olarak ödeme dışında kredi kartlarınızın kaybolması veya çalınması durumlarında da kendiniz banka ile görüşüp kartlarınızı bloke ettirebilirsiniz.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Açılmaktadır?

Bankaların müşterilerine vermiş olduğu kredi kartlarının zamanla yanlış kullanımından dolayı ödemesi yapılamayan kartlar bloke olur ve borçları tamamen ödenmeden açılmazlar. Kredi karlarının borcunun ödenmediği durumlarda kartın kullanıma kapatılması sonucunda kişiler bankaya başvurmaktadır. Ancak kişiler borçlarını ödemediği takdirde bloke edilen kartları üzerinden herhangi bir hak talep edilebilmesi mümkün değildir. Çünkü kredi kartı başvurusu sırasında kişilerin imzaladığı sözleşmede bu durum yer almaktadır. Ödeme gerçekleşmediği durumlarda yaptırımların mahkeme ve icraya kadar gideceği de belirtilmiştir. Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz ilk ay kartınız bloke edilmez. Kredi kartınızın dönem borçlarını 3 ay arka arkaya ödemediğiniz takdirde bloke ile karşı karşıya kalırsınız. Borcunun tamamen kapatıldığı durumda kredi kartlarınız belli bir süre sonra açılmaktadır. Hatta bazı bankalar borcu kapatılan kredi kartlarını yarım saat içerisinde kullanıma açmaktadır. Genel olarak bankalar bloke olan kartların borçlarının ödenmesinin ardından en geç iki gün içinde açmaktadır.

Kredi kartı borçlarının dışında kayıp ve çalıntı durumlarında kullanıcılar tarafından banka ile görüşülüp bloke ettirilen kredi kartların yeniden kullanıma açılması durumu mümkün değildir. Bu durumda kişi yeniden bankasından kart talep etmesi gerekmektedir. Banka ise bu talep sonrası müşterisine yeniden kart düzenler ve gönderir. Bu süreç yaklaşık olarak bir hafta civarında sürmektedir.

Kredi Kartınızın Bloke Olması Kredi Sicilinizi Etkiler Mi?

Kredi kartınızın borçlarınızdan dolayı bloke edilmesi durumunda kredi siciliniz olumsuz olarak etkilenecektir. Kredi kartı borcu ödememesinden dolayı bloke olan kartlarınız sonucunda kredi siciliniz büyük oranda etkilenir. Hatta ileride kredi alımına ihtiyaç duyduğunuzda başvuru sonrasında karşınıza çıkarak başvurunuzun olumsuz olarak değerlendirilmesine neden olacaktır. Kredi kartı borcunun ödenmemesinden dolayı yaşanan blokelerin dışındaki kayıp veya çalıntı durumlarındaki blokelerden kredi siciliniz etkilenmemektedir. Çünkü bu bloke biçimi sizin mağdur olmamanız için yapılan bir uygulamadır.

Scroll to Top