Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

KREDİ PUANI SORGULAMA

Günümüzde kredi kartı kullanımında büyük artış yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise kredi kartlarının sağlamış olduğu avantajlardır. Gerek taksitli ödeme seçenekleri gerek kazandırdığı puanlar kredi kartı kullanımını arttırmaktadır. Ancak kredi kartı kullanımının artmasının yanında kredi kartı borçlarını ödeyemeyenlerde de artış oldu. Birçok kişi bankalara kredi kartını ödeyemiyor. Eğer siz de bunlardan bir tanesiyseniz ve kredi kartı borcu 3 ay ödenmezse ne olur diyorsanız yazının devamında vermiş olduğumuz bilgileri takip ediniz.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Herhangi bir bankadan alacağınız kredi kartı dönem borcunuz 30 günde bir kesilecektir. Hesap kesim tarihinizi siz belirleyeceksiniz. Borç ödeme süreniz ise ilk ay 30 günü kapsayacak bir dönem borcu ile 9 günlük ödeme süresi de dahil olmak üzere 39. güne kadar ödeyebilme imkanına sahipsiniz. Bu ödeme tutarını, elinizde tümünü ödeyecek kadar para yok ise % 25’i yani asgari tutarı kadar ödeyebilirsiniz. Bir dönemlik kredi kartı borcunuzu ödemezseniz ne olur diyorsanız uyarı mesajlarıyla bankadan borcunuzu ödemeniz gerektiği hakkında bilgilendirilecek ve bu esnada bakiyeniz var ise kartınızı kullanabileceksiniz. 2. dönem kredi kartı borcu dönemi ise 30. gün başlayan ve 60. gün sona eren bir dönemdir. Birinci dönem ödemediğiniz borçlarınız ile birlikte hesap kesim tarihiniz de borcunuzun üzerine yansıtılacaktır. İkinci dönem ödeme tarihinizse hesap kesim tarihinden sonraki yine 9 gün olarak ortaya çıkacaktır. İkinci dönemde üst üste kredi kartı borcunuzu ödemezseniz ne olur diyorsanız kredi kartınızda limitiniz olmuş olsa bile kartınız kullanıma kapatılacak ve size borcunuzu ödemeniz konusunda bankanızdan uyarılar gelecektir. Ancak ödemeyi yaparsanız kredi kartınız tekrar kullanıma açılacaktır.

Bu sorunun cevabında önemli olan dönem ise 3. dönemdir. Kredi kartı borcu 3 ay ödenmezse ne olur diyorsanız adınıza idari takip süreci başlayacaktır diyebiliriz. Ödeme yapmanız için ise size toplamda 7 günlük bir süre verilecektir. Bu 7 gün içinde de borcunuzu ödemezseniz 8. gün yasal takip süreniz başlayacaktır. Bununla birlikte avukat işlemleri de başlayacaktır. Yani kredi kartı borcu 3 ay ödenmezse ne olur derseniz, ilk hesap kesim tarihinden itibaren 2 dönem ve 7 gün, yani toplamda 67 gün sonra yasal takip işlemi başlatılacaktır deriz.

Scroll to Top