Kredi Kartı İle Ek Kart Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı İle Ek Kart Arasındaki Farklar

Günümüzde artan ihtiyaçları sonucu bireyler kredi kartlarını yoğun bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Yaşantılarımızda vazgeçilmez bir hal alan ve kuşkusuz bir parçası olan kredi kartları, 18 yaşını doldurmuş hemen hemen her bireyde bulunmaktadır. Sağladığı birçok kolaylık sonucu kullanımının arttığı bu kredi kartlarının özellikle taksitli alışveriş yapabilme, ödeme erteletme ve nakit taşıma gereksinimini ortadan kaldırması en iyi faydalarındandır. Bu kadar çok kullanımının artması beraberinde kendi ürünü olan ek kart kullanımını da getirmiştir. Fiziksel olarak görünümlerinde bir fark bulunmayan kredi kartı ve ek kart arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Ek kart asıl karta bağlı ve asıl kartın var olan limitinin kullanıldığı karttır. “Kredi kartı ile ek kart arasındaki fark nedir?” sorusunun cevabı ise yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Kredi Kartı İle Ek Kart Arasındaki Farklar

Kredi kartı, bankaların en çok kullanılan kredili ürünlerinden biri olarak bilinmektedir. Ancak bu kartlar kullanılırken çok dikkat edilmeli daha sonra mağdur olmamak adına doğru kullanılmalıdır. Yanlış kullanıldığında kredi kartları hayatınızı ters düz edebilirken, doğru kullanıldığında kurtarıcı bir melektir. Ek kart ise kredi kartına bağlı bir şekilde kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Kredi kartının bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Kredi kartı kullanıcılarının genellikle eşi ya da çocuklarına çıkarılan bir karttır. Ek kartın özellikleri asıl kredi kartına oranla daha kısıtlıdır. Bankalar tarafından çoğu ek kartlara kullanım sınırlaması getirilmiştir. Bu kısıtlamalara en iyi örnek ek kartın şifresi unutulduğunda işlemi asıl kredi kartı sahibinin yapması gerekmektedir. Ek kart çıkarabilmek için asıl kredi kartı gibi 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmemektedir. Bankadan bankaya değişen şartların olmasının yanında bazı durumlarda 16-18 yaş arası çocuklar ailelerinin rızasının belirtilmesi ile ek kart alabilmektedir. Böylece ebeveynler tarafından çocuklarının harcamaları kontrol edilebilmektedir.

Ek kart kullanıcılarına bankanın ana karta sunduğu bütün imkanlardan yararlanabilmesi sağlanmıştır. Ek kart sahiplerinin ellerindeki kartta kendi isim ve soy isimleri yer almaktadır. Kredi kartı numarası ve güvenlik kodu da asıl karttan farklıdır. Ek kart ile yapılan bütün harcamalar asıl kartın ekstresine yansıtılmaktadır. Böylece asıl kart sahibi kredi kartı ödemesinde hepsini ödeyerek tek limit üzerinden iki kişinin alışveriş yapmasına olanak sunmaktadır. Ek kart kullanan bireyin borç ödeme gibi bir yükümlülüğü yoktur. Kredi kartı ile ek kart arasındaki en belirgin fark; asıl kredi kartının limitini banka belirlerken ek kartın limitini asıl kart sahibi belirlemektedir. Kredi kartı kullanıcıları düzenli ödemeleri ve geliri doğrultusunda limit arttırma talebinde bulunabilir. Ancak ek kart kullanıcıları, asıl kart sahibinin yetkisi dışında bankadan limit arttırma talebinde bulunamaz. Ek kartlar asıl kart sahiplerinin yakınlarına büyük kolaylıklar sağladığı yadsınmaz bir gerçektir.

Ek kartlar için kredi kartlarının çift yumurta ikizleri dersek yanlış söylememiş oluruz. Ülkemizde genel olarak ebeveynleri tarafından üniversite okuyan öğrencilere çıkartılıp kullandırılan bir karttır. Ebeveynler ek kart çıkartarak çocuklarının ihtiyaçlarını mağdur olmadan karşılamasını amaçlamıştır. Ama bir yandan da çocuklarının harcamalarının kendi ekstrelerinde görmeleri onların ne yaptıklarını bilmesini sağlayarak içlerini rahatlatmaktadır. Asıl kredi kartı çıkartırken yaşanan prosedürler ek kart çıkartırken yaşanmamaktadır. İnternet Bankacılığından ek kart başvuru formu doldurulup bankaya iletildikten sonra ek kartınız çıkartılır ve ev adresinize kadar gönderilir. Ayrıca Telefon Bankacılığından veya direk olarak banka şubesine giderek kolay bir şekilde ek kart çıkartabilirsiniz.

Scroll to Top