Kredi Kartı İle Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle Emlak Vergisi Ödemesi

Günümüzde kullanımı bir hayli yaygınlaşan kredi kartlarından birçok işlem yapmak mümkündür. Alışverişten birçok ödemeye kadar kullanabildiğiniz kredi kartları ile emlak vergisi ödemesi de gerçekleştirebilmeniz mümkün kılınmıştır. Kredi kartının hiç kuşkusuz birçok fayda sağladığı yadsınmaz bir gerçektir. Ancak kredi kartları doğru kullanılmadığı süreçte faydasından çok zararı olacağı da unutulmamalıdır. Emlak vergisi nedir? Emlak vergisi borcu nasıl sorgulanır? Kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır? Tüm bu soruların detaylı cevapları yazımızda yer almaktadır.

Emlak Vergisi Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Emlak vergisi bir diğer adıyla arsa vergisi, sahip olduğunuz ev, arsa, arazi veya binanın devlete ödemesi gereken miktar olarak bilinmektedir. Kısacası devlet tarafından taşınmaz mal varlığına alınan vergidir. Emlak vergisi sahip olduğunuz yerin bağlı olduğu belediyeye ve belediyenin sahip olduğu internet sayfasındaki hesaplara ödenebilmektedir. Emlak vergisi devlete ödenmesi gereken vergiler arasında olduğu unutulmamalıdır. Emlak vergisi borcunuzu sorgulamak istediğinizde birçok yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • İlk olarak bağlı olduğunuz belediyenin internet sitesine girmeniz gerekir. Eğer belediyeniz E-Belediye sistemine geçmiş ise buradan kolay bir şekilde sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • E-Belediye sistemine geçmemiş belediyelere bağlı bireyler belediyeye giderek borçlarını öğrenebilirler.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB)’ndan da emlak vergisi borcu borç bilgilendirme servisinden öğrenilebilmektedir.
  • Son olarak artık her işlemimizi gerçekleştirebildiğimiz E-Devlet üzerinden de emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Emlak vergisi her yıl Mayıs ve Kasım aylarının son gününe kadar iki eşit taksitte ödenebilmektedir. Cezalı bir durumla karşılaşmamak için emlak vergilerinin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Emlak vergisini ödemediğiniz taktirde her ay için faiz işlemektedir.

Kredi Kartı ile Emlak Vergisi Ödemesi

Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme en kolay ödeme yöntemlerinden biridir. İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirilen ödemeler sayesinde vatandaşlar belediye binalarına gidip zaman kaybetmeden kısa sürede bu işlemi yapabilmektedirler. İnternet üzerinden kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar ilk olarak belediye sitelerine girmeleri gerekmektedir. Siteye girdikten sonra E-Belediye linkine tıkladığınızda sicil numaranız veya T.C kimlik numaranızı girerek emlak vergisini ödeyebilirsiniz. Online tahsilat sistemini getiren belediyeler vatandaşları kuruma getirme zahmetinden kurtarmış ve zaman kazandırmıştır. Belediyelerin online tahsilat sistemi dışında bankaların sitelerinden de ödeme gerçekleştirilmektedir. Bağlı bulunduğunuz bankanın web sitesine girerek ödemeler bölümünden vergi ödemelerini seçtikten sonra gerekli adımları takip ederek kolay bir şekilde emlak vergisi ödemenizi gerçekleştirirsiniz. Ayrıca bankalar emlak vergisi ödemelerinde taksit imkanı da sunmaktadır. Bankalara göre değişebilen bu taksit fırsatlarından kredi kartınızın ait olduğu bankanızı arayarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Son olarak belediye veznelerinde bulunan POS cihazları üzerinden de kredi kartınız ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı dışında PTT havalesi ile de emlak vergisi ödenebilmektedir. Aşağıda emlak vergisi ödeyebileceğiniz bankaları sizlere sunduk.

Emlak Vergisini Ödeyebileceğiniz Bankaların Listesi

arap

Yukarıdaki adı geçen bankalar emlak vergisi ödeme dönemlerinde çeşitli kampanyalar düzenlemekte, birçok taksit fırsatıyla kapılarını size açarak ödemelerinizde sıkıntı çekmemenizi sağlamaktadır. Emlak vergisi ödemelerinizi zamanında yapmalı aksi takdirde devlete olan borcunuzun artacağını unutmamalısınız. Sizin bilmediğiniz ancak sahip olduğunuz arsa, arazi vb. yerler için belediyeler vergi hesaplaması yapmakta ve devlete bildirmektedir. Bir gün bankaya veya resmi bir kuruma gittiğinizde büyük bir emlak vergi borcu ile karşılaşmamak adına vergi borcunuzu düzenli aralıklar ile sorgulamalı, herhangi bir yanlışlık olduğunu gördüğünüz durumlarda ise belediyelere başvurarak düzeltmelerin yapılmasını sağlamalısınız.

Scroll to Top