Kredi Kartı Numarası Nedir Nerede Yazıyor?

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor?

Kredi kartları hayatımızın büyük bir bölümünde yer almaktadır. Her 5 vatandaştan en az 2’sinin kredi kartı kullandığı görülmüştür. Bildiğiniz gibi bankacılık sektörü en çok geliri kredi kartları ve krediler ile elde etmektedir. Bu yüzden tüm bankaların temel politikasında kredi kartı ve kredi kullanmak için teşvikler vardır. Bu nedenle her türlü sosyal medya hesabından kredi kartlarının özellikleri ve faydaları ile ilgili reklamlar görebilirsiniz. Cep telefonlarınızdan mail adreslerinize kadar birçok iletişim kanalı ile sizlere kredi kartı fırsatlarından bahsetmektedirler. Siz daha önce o bankadan bir hizmet almasanız bile size ulaşarak ürün ve hizmetlerinden bahsederler. Daha önce söylediğimiz gibi kredi kartları birçok alanda bizlere büyük fayda sağlamaktadır. Kredi kartlarının en çok kullanıldığı alanlar gıda ve giyim alışverişi yapılan alanlardır. Zaman zaman yanımızda nakit paranın bulunmadığı durumlar olur. Kredi kartları ile yanımızda yeterli nakit para olmasa dahi alışveriş yapabiliriz. Bankacılık sektörü de kredi kartı kullanımını artırmak ve kredi kartının devamlılığını sağlamak için birçok promosyon kampanyası yürütmektedir. Bu kampanyalar ise her bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden bizlerin kredi kartı alırken birçok bankayı değerlendirmemiz gerekmektedir. Birçok banka kredi kartı kullanımında ek taksit seçenekleri sunmaktadır. Bildiğiniz gibi fiyatı yüksek ürünleri para toplayarak almak yerine kredi kartları kullanarak hemen alabilmemiz mümkündür.Şimdiki yazımızda sizlere kredi kartları hakkında biraz bilgi vereceğiz. Ayrıca başlıktan da gördüğünüz “Kredi Kartı Numarası Nedir Nerede Yazıyor?” sorusuna da cevap vereceğiz.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazıyor?

Kredi kartları bankalar tarafından müşterilerinin başvurusu sonucu verilen ve tüm alışverişlerde kullanılan kart türüdür. Bu kartlar nakit para karşılığı gördüğü için alışveriş yapılan tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Taksitli alışveriş yapmaya da imkan veren kredi kartları her ay sonunda yapılan harcamalar sonucunda oluşan borç ederi kadar ödenir. Kredi kartları her müşteriye ve her bankaya göre değişiklik gösterir. Aynı kimlik gibi kredi kartları da her vatandaşa özeldir. Bu gün ülkemizde 55 milyon kişi bankamatik kartı ve kredi kartı kullanmaktadır. Bu kartların hepsi birbirinden farklıdır. Bu farkı da kartlardaki ”kredi kartı numarası” sağlamaktadır. Kredi kartı numarasını size bir resim üzerinde anlatalım.

Kredikarti numarasi

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere kredi kartı numarası oklarla belirtilmiştir. Kredi kartı numarası 16 haneden oluşmaktadır. Bu 16 hane de sayıların kombinasyonundan oluşmaktadır. Kredi kartı numarası tüm kartlarda kartın ön yüzünde bulunmaktadır. Genel olarak kartın ön yüzünde ve isim ve soy isimin de üst kısmında bulunur. Bu bölgeye dokunduğunuzda sayıları çıkıntılı bir biçimde hissedersiniz. Kredi kartı numarası parçalara ayrılarak okunmaktadır. Kredi kartı numarasında bulunan ilk rakam kartın ödeme sistemlerinden hangisi ile kullanıldığını göstermektedir. Bildiğiniz gibi iki ödeme sistemi vardır. Bu sistemlerden biri Visa diğeri ise Mastercard olarak bilinmektedir. Eğer kartınızı Visa ödeme sistemine ait ise bu durumda kart numarası 4 ile başlar. Eğer Mastercard ödeme sistemine ait ise bu durumda da 5 rakamı ile kredi kartı numarası başlayacaktır. Daha sonra kredi kartı numarasının ilk 6 hanesini içine alan bir grup vardır. Bu 6 rakamlı gruba ” prefix ” adı verilmektedir. Prefix grubu her bankanın sahip olduğu bir özel koddur. Bu grubu bakılarak kartın hangi bankaya ait olduğu bilinmektedir. Bank Identification Number (BIN) sistemi tarafından bankalara tahsis edilen bu kodlar daha sonra bankalar tarafından müşterilere verilen kredi kartlarında yer alır. Bu 6 haneli gruptan sonra geriye kalan rakamlar ise 9 haneli bir grup geriye kalır. Bu gruptaki rakamlar ise bankanın kendi müşterisi için oluşturduğu ”hesap numarasını” ifade eder. Her banka bu numarayı kendi oluşturur ve müşteriye özel olarak verir. 0 rakamından başlayıp 9 rakamına kadar devam eden bir hesap numarası ile tüm müşteriler birbirinden tamamen farklı birer kart numarasına sahip olmaktadır. Son olarak ise kredi kartı numarasının son rakamı da ” check digit” adı verilen bir güvenlik rakamıdır. Birtakım yöntemler sonucunda bu rakam varlığında kartın geçerliliği araştırılır. Bu rakam sayesinde kredi kartlarının geçerliliğinin kontrolü sağlanmış olur.

Scroll to Top