Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihi Geldi Ne Yapılmalıdır?

Bankaların müşterilerin sağladığı hizmetlerden biri olan kredi kartları vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kartlar 18 yaşını geçmiş, aylık belli bir miktar gelir sahibi olan herkes tarafından kullanılmaktadır. Kredi kartları tüm alışverişlerde nakit para yerine kullanılmaktadır. Bankalar bu ödemeler sayesinde varlıklarını sürdürmektedirler. Bu yüzden birçok kampanya ve promosyon ile daha fazla müşteri çekmeye çalışırlar. Bizler de bize en uygun seçenekleri sunan bankaya ait ürünleri kullanmayı tercih ederiz. Her bankanın müşterilerine sunduğu seçenekler farklıdır. Bazı bankalar kart kullanımı için ücret almaz iken bazı bankalar almaktadır. Genel olarak bankacılık hizmetlerinde yapacağınız işlemler için ücret ödersiniz. Kartlı veya kartsız yapılan havale, EFT, para yatırma gibi işlemler ücrete tabii tutulur. Bazı bankalar ise bu işlemlerden ücret almamaktadır. Bunun yerine aylık veya yıllık kart kullanım ücreti almaktadır. Bazı bankalar ise hem bu işlemlere ücret alırken hem de aylık kart kullanım ücreti almaktadır. Bu yüzden bankaların kredi kartlarını kullanırken işlemler politikasını iyi inceleyin. Bu akabinde size en uygun kredi kartına sahip olabilirsiniz.

Yıllar önce bir bankadan aldığınız kredi kartı bir gün bankamatikte çalışmadığını gördünüz. Bu durumda ilk etapta bankamatikte sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Daha sonra anlarsınız ki kartınızın aslında kullanım süresi dolmuştur. Birçoğumuz bu durum ile karşılaşmadan farkına varmayız belki. İşte sizlere bu yazıda kredi kartının kullanım süresi bittiğinde neler yapılabileceği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yüzden bize sıkça sorulan sorulardan biri olan ”kredi kartımın son kullanma tarihi geldi ne yapılmalıdır” sorusunun cevabını aşağıdaki yazımızda açıkladık. Bu soru ve daha fazlası için aşağıdaki içeriğimizi okumalısınız.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Gelince Yapılması Gereken Şeyler

Her ürünün bir kullanma tarihi bulunmaktadır. Kullandığımız ürünler gelişen teknoloji ile birlikte yenilenmektedir. Bu yüzden bizlerin de sahip olduğu her şey bu doğrultuda eskiyecek ve yerine yenisi gelmesi gerekecektir. Bu durum bankamatik veya kredi kartları için de geçerlidir. İlk etapta bir kartın neden yenilenmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Kredi kartları genel olarak 5 ile 7 yıl arasında değiştirilmektedir. Bunun nedeni aktif olarak kullanılan kredi kartlarının zamanla yıpranması veya kırılmasından kaynaklı yenilenmesi durumudur. Zaman içinde kartların ön ve arka yüzünde bulunan rakamlar silinmekte ya da para çekerken pos cihazlarının algıladığı kısım zamanla eskiyip bozulabilmektedir. Bu durumda siz para çekmek isterken ya da bir ürün için ödeme yaparken kartınız cihazlar tarafından okunmuyor. Bu tür durumların önüne geçmek amacıyla bankalar kartlara birer tarih basmaktadırlar. Bu tarih kartınızı aldıktan sonra en son hangi tarihe kadar kullanabileceğinizi ifade eder. Şimdi sizlere bir resim üzerinden daha ayrıntılı anlatmaya çalışalım.

kredi kartı son kullanma tarihi

Yukarıdaki karttan görüldüğü üzere her kartın bir son kullanma tarihi vardır. Kredi kartları veya bankamatik kartları fark etmeksizin tüm kartlarda son kullanma tarihi kartın ön yüzünde bulunur. Son kullanma tarihi ay ve yıl olarak verilmektedir. Örneğin kartınızı aldıktan sonra 5 yıl sonrasında kullanım süresinin dolacağı ay ve yıl olarak belirtilir.

Kartlarınızı kullanırken son kullanma tarihi yaklaştığında dikkatli olmanız önerilir. Bunun nedeni ise son kullanım süresi dolan tüm kartların kullanımının durdurulmasıdır. Eğer sizinde kredi kartınızın son kullanım tarihi geldiyse bu durumda hemen bankaya başvurmalısınız. Banka eski kartınızı kullanıma kapatacaktır. Ardından ise size en kısa zamanda yeni kart tahsil edecektir. Bu süre içinde kimliğiniz ya da hesap cüzdanınızla beraber bankaya giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Son yıllarda birçok banka son kullanma tarihi gelen müşterilerini arayarak durumu bildirir. Müşterilerinin isteği üzerine yeni bir kartın basılması için izin verilir. Bu sayede kart kullanım süresi dolduğu anda müşteri hiç beklemeden kredi kartı adresine gönderilir. Tüm bu işlemler banka tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu tür bir hizmetten faydalanmak için bankaların size ulaşabileceği telefon, e mail veya ev adresi bilgilerinizi sürekli güncel tutmalısınız. Bu sayede zamanı gelince bankadaki personel size kolayca ulaşacak ve yeni kartınız doğru adrese gönderilecektir.

Scroll to Top