Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Aynı Anda İki Kredi Çekilir Mi?

Nakit para ihtiyacının olduğu zamanlarda krediler hemen herkesin imdadına koşar. Bu anlamda krediler faydalı olduğu gibi sonrasında ödeme sıkıntısı çekildiği için zararlı yanları da bulunur. Örneğin çektiğiniz bir krediyi geri ödeyemediğiniz zaman ikinci bir kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bazılarımızın hayatını tamamen krediye odaklı olarak yaşaması kötü bir durum olsa da ülke ekonomik şartları düşünüldüğünde halkın maddi sıkıntı çekmesi elbette olasıdır. Bankalarda daha sonra o parayı faizle geri alacakları için bireylerin kredi çekmesinden hoşnuttur. Krediler bankaların gelir kaynağı olmaktadır. Çünkü kredi, para karşılığı para satılma işlemidir. Konumuzdan fazla uzaklaşmadan kredilerden bahsettik. Peki Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi? Fakat ilk krediyi çekebilmek için gereken şartlar olduğu gibi ikinci veya üçüncü krediyi çekmek içinde bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ancak biz bu yazımızda sadece ikinci kredinin nasıl çekileceği konusunda birtakım bilgiler vereceğiz. Birden fazla kredi çekmek için önceden ele aldığımız “Aynı anda kaç kredi çekilebilir?” konulu başlığı inceleyebilirsiniz. Dilerseniz şimdi ikinci krediyi nasıl çekeceğimizi ele alalım.

İkinci Krediyi Çekme Şartları Nelerdir?

Bildiğimiz üzere bankaların bizlere sunduğu pek çok kredi türü var. Eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, tarım kredisi ve daha pek çoğu. Krediler hakkında bildiğimiz şeylerin dışında önemli detayları sizlerle paylaşmak için bu konuyu ele alıyoruz. Başlayalım öyleyse.

  • İkinci krediyi çekmek için yapılan başvurularda sunmuş olduğunuz maaş bordrosu önemlidir. Bu konuda ince bir hesap vardır. Örneğin ilk çekmiş olduğunuz kredi için aylık 500 TL ödeme yapıyorsunuz. İkinci çekecek olduğunuz kredinin aylık ödemesini 300 TL olarak ele alalım. Toplamda 800 TL eder. Bu durumda sizin bankaya göstermiş olduğunuz aylık gelirinizin en az 1.600 TL olması gerekmektedir.
  • Bankalar sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinize yukarıdaki yöntem ile bakarken, önceden almış olduğunuz, ödemesi biten veya bitmeyen kredilerinizi de inceler. Onların da ödemelerini zamanında ve tam yapmış olmanız çekeceğiniz bir sonraki krediyi etkilemektedir. Bankalar ödemelerinizin düzenle ve kriterlere uygun olup olmadığı konusunda bir inceleme yapar. Böylece sorunsuz bir ödeme geçmişine sahipseniz kredi başvurunuz da çabucak onaylanır ve kısa bir süre içinde kredi almış olursunuz.
  • Yukarıda saymış olduğumuz maddeler ile bağlantılı olarak kredi notunuz da önemlidir. Bankalardan öğreneceğiniz kredi notunuz, size kredi çıkıp çıkmayacağı hakkında bilgi vermektedir. Kredi notunuz düşük olduğu takdirde yüksek bir ihtimalle ikinci kredi talebiniz reddedilecektir. Siz başvuru yaptıktan sonra bankalar çok titiz bir değerlendirme yapmaktadır. Krediyi çekecek kişi bu sırada kullanmadığı hesapları kapatma, varsa borcunun ödenmesi gibi kredi notu yükseltecek işlemler yapabilir.
  • İstediğiniz her bankadan kredi çekebilirsiniz. Ancak uzmanlar tarafından önerilen ikinci kredinizi, sahip olduğunuz krediyi çektiğiniz bankadan almanızdır. Bu sayede ikinci krediyi çekerken daha fazla miktar talep edip birinci kredinizi kapatabilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz ve çekecek olduğunuz kredinin birbiri ile bağlantılı olmasına gerek yoktur. İstediğiniz türden krediyi, istediğiniz bankadan çekme şansına sahipsiniz. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz uzman önerisini gözardı etmemenizi öneririz.

Yazmış olduğumuz maddelerden de anlaşıldığı üzre ikinci krediyi almanız için bu saydığımız maddeler dışında engel olan bir şey yok. İstediğiniz gibi çekebileceğiniz ikinci kredinizi istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Bankaların en dikkat ettiği şey bu alanda ödemelerinizi düzgün yapıp yapmadığınızdır.

Scroll to Top