Kuveyt Türk Swift Kodu Sorgulama

kuvety turk

Geçmişten bugüne bankacılık sistemleri teknolojinin de etkisiyle oldukça hızlı bir şekilde gelişti ve yaygınlaştı. Artık bankacılıkla ilgili yapmamız gereken çoğu işlemimizi kolaylıkla ve güvenle yapabiliyoruz. Para transferleri de bunlardan bir tanesi. Gerek yurt içine gerek yurt dışına yapacağınız transferlerde dünya çapında güvenli bir ağ olmasına rağmen kimi zaman bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu sıkıntıların yaşanmaması veya minimum düzeyde yaşanması için kurulmuş bir sistem vardır: Swift sistemi.

Bu yazımızda uluslararası alanda para transferi yapanların sıklıkla karşılaştığı ve bilmeleri gereken bir kavram olan swift sisteminden, swift kodunun nasıl belirlendiğinden ve Kuveyt türk swift kodunun nasıl sorgulanacağından bahsettik.

Öncelikle Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltılmış hali olan swift sistemi 1973 yılında kurulmuş ve hayatımıza fiilen 1977 yılında girmiştir. Bu kavram Türkçe’ye uluslararası bankalar arası finansal telekomünikasyon topluluğu olarak çevrilebilir. Bu sistem banka tanımlama kodu adı verilen BIC kodları sayesinde her bankayı tanımlar. Her banka kuruluşunun bir veya daha fazla BIC kodu olabilir.

Swift dünya çapında geçerli olan bir sistemdir ve uluslararası para transferleri için geliştirilmiştir. Swift sistemi bu anlamda ciddi kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Hem uluslararası para transferlerinde meydana gelebilecek olan hataları hem de bu hatalardan kaynaklanan masrafları minimum düzeye indirir. Aynı zamanda uluslararası para transferlerini elektronik ve güvenli ortamda hızlı bir şekilde yapmamızı sağlar. Swift kodu, bankacılık sisteminde her bankaya özel olarak belirlenir ve her bankayı tek kılar. Böylece oluşabilecek karışıklıkların ve problemlerin önüne geçer. Swift sistemi uluslararası alanda para akışını oldukça kolaylaştıran bir sistemdir. Hem hızlı hem ucuz hem de kolay bir işleyişi olduğu için kullanıcının işini oldukça kolaylaştıran bir sistemdir.

Swift İşleminin Ücreti Ne Kadardır?

Swift işlemi, hızlı kolay ve güvenli olmasının yanı sıra düşük ücretli bir sistemdir. Kullanılan en ucuz uluslararası para transfer sistemidir. Ancak bu ücret bankadan bankaya değişiklik gösterir. Her bankanın aldığı komisyon oranı farklı olmasına rağmen bankaların swift işlemini ücretlendirmedeki ortak özelliği aktarılan paranın miktarı büyüdükçe bankanın aldığı komisyonun da büyüyor olmasıdır. Kuveyt türk için bu komisyon ücreti, 35 USD olarak belirlenmiştir. Siz swift ücretini merak ettiğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak komisyon ücretini öğrenebilirsiniz.

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer swift sistemini kullanarak bir para transferinde bulunacaksanız, swift yapacağınız hesabınızı, işlem ücretinin yapılacağı hesabınızı, para transferi gerçekleştireceğiniz bankanın bulunduğu ülkeyi ve bu bankanın ilk harfini ve de transferi gerçekleştirmek istediğiniz bankanın bulunduğu şehrin ilk üç harfini girmeniz gerekir. Ancak tüm bunlara gerek kalmadan yalnızca swift kodunu girerek de para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işlemlerinizi saat 17:00’dan önce yaparsanız paranın karşı tarafa ulaşması iki iş günü içerisinde yapılır. Ancak işlemlerinizi 17:00′ dan sonra gerçekleştirirseniz üç iş günü içerisinde para karşı tarafa ulaşır.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Swift kodu 8 ila 11 karakterli bir koddur. Ülkemizdeki bankaların swift kodları genellikle 8 hanelidir. Bu kodun kaç karakterli olduğu ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Swift kodunda ilk dört hane bankayı simgeleyen banka kodunu belirtir. Sonraki iki karakter ülke kodunu belirtir bu karakterler Türkiye için TR’dir. Bir sonraki iki karakter ise şube kodunu belirtir ancak bu bölüm bazı durumlarda üç haneli olabilir. Swift işlemlerinde kod 11 haneden az ise ve 11 haneye tamamlamanız gerekirse sonuna X koyabilirsiniz.

Bazı bankaların swift kodları:

VakıfBank BIC kodu/swift kodu: TVBATR2A

Ziraat Bankası BIC kodu/swift kodu: TCZBTR2A

Akbank BIC kodu/swift kodu: AKBKTRIS

Yapı Kredi BIC kodu/swift kodu: YAPITRISFEX

DenizBank BIC kodu/swift kodu: DENITRIS

Finansbank BIC kodu/swift kodu: FNNBTRIS

Garanti Bankası BIC kodu/swift kodu: TGBATRIS

Halkbank BIC kodu/swift kodu: TRHBTR2A

HSBC Bank BIC kodu/swift kodu: MIDLTRIX

ING Bank BIC kodu/swift kodu: OYAKTRIS

İş Bankası BIC kodu/swift kodu: SBKTRIS

Şekerbank BIC kodu/swift kodu: SEKETR2A

Kuveyt Türk BIC kodu/swift kodu: KTEFTRİS

Kuveyt Türk Swift Kodu Sorgulama

Kuveyt Türk swift kodu KTEFTRİS’dir. Bu kod da “KTEF” Kuveyt türk banka kodunu simgeler. Arkasından gelen “TR” bankanın bulunduğu ülkenin iso kodudur, “İS” ise şube kodunu tanımlar.

Yukarıda bahsettiğimiz sıraya göre Kuveyt Türk bankasının swift kodunun ne olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz ancak bu sıra aklınıza gelmeyebilir veya bulduğunuz koddan emin olmak isteyebilirsiniz. Kuveyt türk swift kodunu kendiniz elde edebileceğiniz gibi daha kolay yollara da başvurarak öğrenebilirsiniz.

Eğer Kuveyt Türk swift kodunun ne olduğunu öğrenmek için uğraşmak istemiyorsanız şehrinizde bulunan size en yakın herhangi bir Kuveyt Türk şubesine gidebilirsiniz. Ama bir kod öğrenmek için şubeye kadar yorulmaz istemezseniz, Kuveyt Türk internet şubesini veya Kuveyt Türk telefon bankacılığını kullanarak da swift kodunu sorgulatabilirsiniz. 444 0 123 veya 0850 251 0 123 numaraları telefonları arayarak müşteri hizmetlerinden swift kodunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kuveyt Türk Swift Kodu Sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top