Ptt Bank Swift Kodu Sorgulama

Ptt Bank Swift Kodu Sorgulama

Swift kodu para transferlerinde en önemli unsurlardan biridir. Uluslararası para transferlerinde birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde pek çok sebepten yurtdışına para transferi yapılmaktadır. Yine aynı şekilde yurt dışında birçok kişi ülkemizde bulunan banka hesaplarına para transferleri yapılmaktadır. Para transferlerinde olası sorunları engellemek için IBAN’dan sonra kullanılan en yaygın sistem Swift kodu uygulamasıdır. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda Swift kodunun ne işe yaradığından ve PTT Swift kodunu nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Swift Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Swift kodu uluslararası para transferinde kullanılan bankalara özel olarak verilen kodlardır. Bu kodların kullanılmasında en büyük amaç para transferleri sırasında oluşabilecek herhangi bir sorunu engellemek için oluşturulmuştur. Yurt dışında ülkemizdeki bir bankaya yapacağınız para transferleri için yada ülkemizden yurt dışında bir bankaya yapacağınız para transferlerinde Swift kodunun kullanılması gerekmektedir. Swift kodları her bankaya özel olarak verilen kodlardır ve şubelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sistem ile hem hızlı hem de güvenli olarak para transferleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bu sistem sayesinde oluşabilecek yanlış transferler de engellenmektedir. Bu kod sisteminin temelinde banka adından ziyade, Swift kodu önemlidir.

Swift kodları oluşturulurken oldukça basit olarak tasarlanmış 8 ile 11 karakter arasında değişen kodlar oluşturulmaktadır. Ülkemizde genelde Swift kodları 8 karakterden oluşmaktadır. Swift kodlarının oluşumunda ilk 4 hanede bulunan karakterler bankayı simgeleyen bir kısaltmadan oluşmaktadır. Sondaki 2 hane ülke kodunu simgelemektedir. Sonda bulunan 2 hane ise yerel kodu simgelemektedir. Bazen para transferlerinde ya da fon yönlendirilmesi yapılması esnasında Swift kodu 11 hane olarak istenmekte olabiliyor. Bu durumda Swift kodunuzun sonuna 11 haneye olacak şekilde ‘’X’’ harfi ile tamamlamanız yeterli olacaktır.

Swift Kodu Nasıl Kullanılır?

Swift işlemi yapılırken öncelikle Swift yapacağınız hesabınızı, işlem ücretinin alınacağı hesabınızı, transfer gerçekleştirmek istediğiniz bankanın bulunduğu ülkeyi ve bu bankanın baş harfini, transfer yapacağınız bankanın ya da şubenin bulunduğu şehrin ilk üç harfini girmeniz gerekmektedir. Bunun yerine eğer bankanın Swift kodunu biliyorsanız yalnızca kodu girmeniz yeterlidir. Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yaptıktan sonra yazdığınız kriterlere uyan ve Swift sistemine tanımlı olan bankaların listesi önünüze çıkacaktır. Transfer yapmak istediğiniz banka listede yer almıyorsa işlemi şubenize giderek yapmanız gerekecektir.

Swift Kodu İle Para Transferi Süresi

Swift kodu ile yaptığınız para transferlerinde, işlemi gerçekleştirdiğiniz saate göre transferin süresi değişmektedir. Buna göre, saat 17:00‘den sonra yaptığınız işlemleriniz 3 gün içerisinde saat 17:00’den önce yaptığınız işlemleriniz ise 2 iş günü içerisinde işlemi gerçekleştirdiğiniz bankaya ve hesaba ulaşmaktadır.

PTT Swift Kodu Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde birçok banka Swift kodu sistemini kullanmaktadır. Swift kodları bankaya ve şubelere göre değişmektedir. Swift kodları para transferlerinde yanlışlıkları önlemek için oldukça önemlidir. Birçok banka Swift kodu kullanımını zorunlu tutmaktadır. Bu bakımdan yurt dışı para transferlerinde ya da yurt dışından Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya yapacağınız para transferlerinde Swift kodu kullanmanız gerekmektedir.  Swift kodları bankların resmi sitelerinden genellikle öğrenebilir. Fakat olası bir yanlışlığı engellemek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak para transferlerini gerçekleştirmenizi önermekteyiz.

PTT ülkemizde şube sayısı bakımında oldukça yaygın olan bir kurumdur. Uzun bir süredir faaliyetlerine devam eden PTT Bank aracılığı ile gerçekleştireceğiniz para transferlerinde de Swift kodu kullanabilirsiniz. PTT’ye bağlı Swift kodları PTT’nin bünyesinde yer alan şubelerin sayısının çokluğundan dolayı PTT Bank Müşteri Hizmetleri’nden öğrenmeniz gerekmektedir. Yurt dışından para transferini gerçekleştireceğiniz işlemlerde PTT Müşteri Hizmetleri çağrı merkezinden, kurumsal e-mailden veya PTT genel müdürlüğünün telefon numaralarından öğrenebilirsiniz. PTT Müşteri Hizmetleri için aşağıda yer alan telefon numarasından, kurumsal e-mailden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine aşağıda yer alan linkten de canlı destek alabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetleri: 444 1 788

PTT Kurumsal e-mail ve Genel Müdürlük Tel. No:  info@ptt.gov.tr  /    312 509 50 00

PTT Canlı Destek İçin Lütfen Tıklayınız.

Scroll to Top