Garanti Bankası Swift Kodu Sorgulama

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri 1

Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış olan bankaların da müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına çeşitli uygulamalar içerisine katılmaları gerekmektedir. İşte bu sistemlerden birisi müşterilerin ve bankaların döviz transferi ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına oluşturulmuş swift sistemidir. Swift sistemi nedir? Swift kodu nedir? Garanti Bankası Swift Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır? Bu tür sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) uluslararası bankacılık sistemleri gereğince 1973 yılında kurulmuş bir sistem olmakla beraber aktif olarak 1977 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem içerisine Türkiye’de de var olan bütün bankalar dahildirler. Bu kod aracılığı ile yurt dışından Türkiye’nin herhangi bir yerine ya da Türkiye içerisinden yurt dışına para transferi kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Swift kodu aracılığı ile dünya üzerinde ki bütün bankalar tanımlanmaktadır. Swift kodları 11 haneden oluşmaktadır eğer bankanın swift kodu 11 haneden az ise “x” harfi eklenerek 11 haneye tamamlanmalıdır.

Bankaların kişilere sunmuş olduğu finansal hizmetler sırasında bireylerin çeşitli bilgilerine ihtiyaç duyduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yurt içi işlemler sırasında bu bilgiler genellikle T. C. kimlik numarası, hesap numarası, şube numarası, IBAN numarası, kart şifresi vb. olurken yurt dışı para transferi veya başka işlemlerinizde ise ihtiyaç duyulan bilgilerden birisi kullanmış olduğunuz bankanın swift kodu olmaktadır. Bu kod farklı iki ülke arasında ki para transferini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir ve her banka bu kodu kendisine özgü olarak oluşturur yani her bankanın swift kodu birbirinden farklıdır.

Garanti Bankası Swift Kodu

Yurt içi faaliyetlerine oldukça fazla önem veren Garanti Bankası yurt dışı faaliyetlerini de önemsemekte ve gün geçtikçe yurt dışı bankacılığını da geliştirmektedir. Yurt dışında açtığı şubeler (Luxemburg, Çin, Moskova, Malta ve daha bir çok yer) ile birlikte Garanti Bankası’nda swift koduna çok da fazla yerde ihtiyaç duyulmayacağı düşünülse bile swift kodunun internet işlemlerinde de kullanıldığı ve bu sebeple de gerekli olduğu unutulmamalıdır. Bu kod aracılığı ile dünya üzerinde ki bütün kıtalar arasında Garanti Bankası desteğiyle gerçekleşmektedir.

Garanti Bankası swift kodu TGBATRISXXX olarak belirlenmiştir. Para transferlerinizde istenilen bölüme bu swift kodunu yazarak para transferinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Eğer yurt dışından hesabınıza döviz transferi gerçekleşmesini istiyorsanız parayı yatıracak kişiye yukarıda belirtilen swift kodunu ve soyadınız ile birlikte hesap numaranızı size gönderimi yapacak olan kişiye iletmeniz yeterli olacaktır.

Garanti Bankası aracılığıyla döviz transferi işlemlerinizi internet bankacılığı, şube üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi 444 0 333 nolu Alo Garanti ile de gerçekleştirebilirsiniz. Alo Garanti yılın her günü 24 saat hizmet vermektedir. Eğer para transferlerinizde şirketler adına Alo Garanti hizmetini kullanacaksanız iki farklı yetki seviyesi bulunmaktadır.

 • EFT, Havale ve Swift yapamaz: Eğer bu yetkideyseniz para transferleri dışında ki işlemlerinizi Alo Garanti aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tüm işlemleri yapabilir: Bu yetkiye sahipseniz para çekme dışında ki bütün işlemleri Alo Garanti ile gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti İnternet’ten Swift İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Garanti internet aracılığıyla döviz transferi (swift) işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikli olarak;

 • Döviz transferi için döviz hesabınızı,
 • İşlem ücretinin alınacak olduğu TL hesabınızı,
 • Döviz transferini gerçekleştirecek olduğunuz bankanın bulunduğu ülkeyi ve bankanın ilk harfini,
 • Döviz transferini gerçekleştirmek istediğiniz bankanın şubesinin bulunduğu şehrin ilk üç harfini girmeniz gerekmektedir.

Tüm bu bilgiler ile zaman kaybetmek yerine, para transferi yapacak olduğunuz bankanın swift kodunu biliyorsanız swift kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Siz bu giriş işlemlerini tamamladıktan sonra swift sistemine tanımlı olan bütün bankalar karşınızda listelenecektir. Bu listeden transferi yapacağınız bankayı seçebilirsiniz. Eğer bu listede transferi gerçekleştireceğiniz banka yoksa işleminizi şubeye giderek yapmanız gerekmektedir.

Eğer döviz transferi (swift) işleminizi saat 17:00’a kadar gerçekleştirirseniz para transferiniz iki iş günü içerisinde gerçekleşeceği gibi saat 17:00’dan sonra gerçekleştirirseniz üç iş günü içerisinde karşı taraftaki bankaya transferiniz ulaşmaktadır. Ayrıca tercihinize göre eğer saat 13:45’e kadar olan döviz transferlerinizi ek ücret karşılığında valörlü olarak aynı gün içerisinde karşı taraftaki hesaba iletebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz swift transfer tutarı üzerinden karşı banka tarafından masraf/komisyon kesintisi yapılabilmektedir bu ücrete BSMV dahil olmaktadır.

Garanti Bankası Döviz Transferi (Swift) Ücretleri

Garanti bankası swift ücretleri genel olarak aşağıdaki şekildedir;

Alo Garanti İle:

 • Yurt dışına giden havale azami olarak 55 TL
 • Yurt dışına giden havale ileri gün valörlü  55 TL
 • Yurt dışına giden havale aynı gün valörlü 60 TL

Cep Şubesi İle:

 • Yurt dışına giden havale ileri gün valörlü 55 TL
 • Yurt dışına giden havale aynı gün valörlü 60 TL

İnternet Şubesi İle:

 • Yurt dışına giden havale ileri gün valörlü 55 TL
 • Yurt dışına giden havale aynı gün valörlü 60 TL
 • Yurt dışına giden geç havale aynı gün valörlü 65 TL

Garanti Bankası Swift ek ücretleri ve diğer ürün ve hizmet ücretleri için aşağıda bulunan linki tıklayarak incelemeniz yeterli olacaktır.

Garanti Bankası Swift Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin önde gelen bankalarından birisi olan Garanti Bankası aracılığı ile yurt dışına para transfer etmek istiyorsanız ya da yurt dışında herhangi bir bankada bulunan hesabınızdan Garanti Bankası’nda bulunan hesabınıza para transferinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bankanızın swift kodunu bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu kodu öğrenmek için tek yapmanız gereken Garanti Bankası internet sitesi üzerinden “Garanti Bankası Swift Kodu Sorgulama” hizmetinden yararlanmanız yeterli olacaktır.

Ayrıntılı bilgi almak için Garanti Bankası şubelerine başvurabilirsiniz.

 

Garanti Bankası Ürün ve Hizmet Ücretleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Scroll to Top