PTT HGS Nasıl Alınır?

hgs ve ogs arasindak 08f65dba5af0b24b7b30

Günümüzün modern teknolojisi ile birlikte her geçen gün trafikteki araç sayısında yüksek oranlarda artış yaşanmaktadır. Türkiye’de kara yollarında artan araç sayısının trafikte yaratmakta olduğu büyük sıkışıklık ve diğer tip sorunlar, trafiğin büyük bir çile haline gelmesine yol açabilmektedir. Ancak günümüz modern teknolojisiyle birlikte artık araçların trafikte en büyük sorunlarının başında kara yollarındaki otoyol ve köprü ücretli geçiş gişeleri oluşturuyor. Özellikle eskimiş ve çağın gerisinde kalmış bir sistemde hizmet vermekte olan OGS ve KGS gibi ücretli geçiş sistemlerinde araç sürücülerinin gişeden araçlarını durdurarak ve kart okutmaya çalışmaları hem vakit kaybı yaşamalarına hem de son derece sıkışık olan trafiğin iyice durma noktasına gelmesine yol açabiliyor. Bu durumun trafik içerisinde yaratmakta olduğu sorunlara çözüm arayışı sonucunda Hızlı Geçiş Sistemi geliştirilmiştir.

PTT HGS nasıl alınır sorusu burada önem kazanmaktadır. Otoyol ve köprülerden geçişlerde sıklıkla kullandığımız HGS, PTT şubelerinden hızlı ve kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bu yazımızda PTT HGS nasıl alınır konusunu ele alacağız. Öncelikle HGS için başvuru yapabileceklerin hem tüzel hem de bireysel kişiler olabileceğini belirtelim. Bu iki durumu da ayrı ayrı ele alıp detaylarıyla paylaşmaya çalışacağız.

Bireyler İçin PTT HGS Nasıl Alınır?

Herhangi bir şirkete veya kuruluşa bağlı olmadan sadece kendi adına HGS almak isteyen müşteriler PTT’ye gelerek araç ruhsatını ve kimliğini görevliye verir. Görevli de kişinin talebini işleme koyar ve kısa süre içerisinde kişinin işlemlerini tamamlar. İşlemlerin tamamlanmasının ardından da kişiye istemiş olduğu HGS etiketi verilir, böylece artık kullanıma hazırdır. Kişi bu etiketi arabasının ön tarafında uygun bir yere yerleştirip rahatlıkla kullanmaya başlayabilir.

Tüzel Kişiler İçin PTT HGS Nasıl Alınır?

Tüzel kişilerin her işte olduğu gibi HGS alması da biraz daha zahmetli olmaktadır. Çünkü en basitinden ihtiyaç duyulan evrak sayısı biraz daha fazladır. Aynı bireysel HGS başvurusunda olduğu gibi ilgili aracın ruhsatı ve kişinin kimliğinin olması gerekir. Aynı zamanda bu kişinin şirket adına işlem yapmaya yetkili bir kişi olması ve bunu da belgelendirmesi gerekmektedir. Bu yüzden vekaletname ve yetki belgeleri ile imza sirküleri talep edilmektedir. Gerekli evrakların PTT gişe görevlisine verilmesinin ardından işlemler başlatılır. Kısa süre içerisinde işlemler tamamlanır ve artık HGS etiketi hemen kullanıma hazır bir şekilde teslim edilir.

Gerek bireysel gerekse tüzel kişiler için HGS etiketinin fiyatları aynıdır. Fakat anlaşılacağı üzere her iki durum için sadece istenilen belgelerde bir değişiklik söz konusudur. Bir de kiralık araçlar için HGS etiketi alma durumu söz konusudur. Peki, kiralık araçlar için PTT HGS nasıl alınır, bu konu da önemlidir. Kiralık araçlar için HGS almak isteyen kişiler, bireysel başvurudaki gibi aynı evrakları hazırlar. Bu evraklara ek olarak araç kiralama sözleşmesini de ibraz etmek zorundadırlar.

PTT HGS nasıl alınır konusundan sonra bir de HGS sorgulama konusu vardır. HGS kart kullanıcısı araç sürücüleri internet üzerinde yer alan PTT HGS Müşteri Hizmetleri web sayfasından son derece kolay bir şekilde HGS geçiş ihlali sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. Araç sürücüleri dijital platform üzerinde PTT HGS Müşteri Hizmetleri web sayfasına doğrudan erişim sağlayarak “Geçiş İhlali Sorgula” ekranından üye olmadan, şifresiz olarak HGS geçiş ihlali sorgulama yapabilirler. HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi için araç sürücülerinin sadece araç plaka bilgisini girmeleri en ayrıntılı şekilde bilgi alınabilmesine yardımcı olabilir. Dijital platform üzerinde yer alan PTT HGS Müşteri Hizmetleri web sayfasından HGS bakiye sorgulama işlemleri ise üyelik gerektirir.

HGS bakiye sorgulama işlemleri kişiler tarafından PTT HGS Müşteri Hizmetleri web sayfasında bulunan müşteri hizmetleri giriş penceresindeki yeni üye ekranından üyelik işlemleri yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda kişiler T.C. kimlik numarası, e-posta ve şifre girerek, üye olabilir ve HGS bakiye sorgulama yapabilir. Ayrıca kişiler HGS bakiye yükleme işlemlerini de sadece PTT şubeleriyle sınırlı kalmayarak, pek çok farklı noktadan yapabilme imkanına sahip olabilirler. PTT HGS alımı ise sadece PTT şubelerinden olmaktadır.

Müşteri Hizmetleri

 • HGS Müşterileri, Müşteri Hizmetleri Sayfasına üye oldukları takdirde otoyol ile köprülerde yaptıkları  geçiş bilgilerini ve ayrıca HGS ürünündeki bakiyelerini sorgulayabilir.
 • Müşteri hizmetlerinin sayfasında araç plakasına ait ihlal olup olmadığı üye olmadan da sorgulanabilir.
 • Müşteri hizmetleri sayfasında markaya göre, modele göre araç sınıflandırılması, ağır vasıta araç için HGS aboneliği, HGS ürünleri için kolay montaj kılavuzları gibi Hızlı Geçiş Sistemi’ne dair ayrıntılı bilgilere yer verilmektedir.

  Ürün Hizmetleri

 • PTT işyerlerinden Etiket ve Kart tipi HGS ürünler için Nakit, Posta Çeki Hesabı ve PTT Bonus Kredi Kartından satış ve bakiye yükleme işlemi yapılabilmektedir.
 • PTT işyerlerinden aldığınız HGS ürünleri için Posta Çeki Hesabına ve PTT Bonus Kredi Kartına otomatik ödeme talimatı verilmektedir.
 • PTT işyerlerinde kurulu bulunan PTT Matiklerden PTT iş yerleri aracılığı ile alınan ürünler için HGS ürün numarası ile nakit ve hesaptan bakiye yüklemesi yapılmaktadır.
 • PTT işyerleri aracılığı ile aldığınız ürünler için bilgi güncellemesi yapılmaktadır.
 • KGS nakit kart sahiplerinin ilgili belgelerle başvurusu üzerine HGS ürünlerine bakiye aktarımı yapılabilmektedir.
 • PTT işyerleri aracılığı ile alınan HGS ürünlerinin iptal işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Kişinin iptal ettiği ürünlerde HGS hesabında kalan bakiye ürün sahibinin başvurusu üzerine iptal tarihinden itibaren 1 ay sonra ürün sahibine nakit olarak tüm PTT işyerlerinden iade edilmektedir.
 • PTT iş yerleri aracılığıyla alınan HGS ürünleri arasında bakiye aktarımı yapılmaktadır.

HGS Müşteri Hizmetleri Sayfasına erişmek için Tıklayınız!

Scroll to Top