PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu

ptt bonus

PTT hizmet anlayışını her geçen gün geliştirmekte ve hizmetlerine her geçen zaman yenilerini eklemektedir. Posta, Kargo, Operatör hizmetlerinin ardından şimdi de bir banka olma yolunda adımlar atmıştır. Bu kapsamda yeni bir gelişme olarak alışverişlerinizde avantaj sağlayacak bir kredi kartını piyasaya sunmuştur. Biz de bu yazımızda PTT Bonus kredi kartı başvurusunu anlatacağız.

PTT Bonus Kredi Kartı nakit çekme sırasında, ayrıca hizmet ya da mal alımında belirlenmiş olan kredi limitlerinde kullanılacak MasterCard logosuna sahip olan kartlardır. PTT Bonus Kredi Kartı ile Bonus kartın kendi müşterilerine sağladığı fırsat ve ayrıcalıklarından da haberdar olabilmeyi ve yararlanabilmeyi sağlayan bir anlaşma sağlanmıştır. Bilinen kredi kartlarındaki taksitli ve tek çekim ödeme, para yatırma ve çekme işlemleri gibi işlemleri sorunsuz olarak yapılabilmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartının Güncel Avantajlarını Öğrenme

PTT Bonus Kredi kartı kampanyaları birlikte sahip olduğunuz güncel avantajları PTT’nin sitesinden öğrenebilirsiniz.
Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi verdiğiniz iletişim bilgilerine istinaden Garanti Bankasının bir müşterisi gibi kısa mesaj (SMS) yoluyla tarafınıza avantajlar, kampanyalar hakkında bilgi aktarımında bulunulur.

PTT Bonus Kredi Kart Çeşitleri

3 çeşit kart vardır: Gold kart, Classic kart, ve Platinum’dur. Bu çeşitlenmenin sebebi, kartın puan kazandırma şeklidir. Classic kart en az puan, Gold kart ise en fazla puanı kazandırır. Bu çeşitlenme aynı zamanda limitlerin de bir göstergesidir. Classic kart, en az limitli; Gold kart en fazla limiti ifade etmektedir. Limitler banka ile görüşülerek belirlenmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartlarında Müşterilerden Alınan Ücretler

İlk yıl müşterilerden bir kart ücreti alınmamaktadır. Bu birçok karttan avantajlı bir özelliktir. Ancak 2. yıldan itibaren alınmaya başlanacak olan kart ücretleri Classic kart için yıllık 59 TL, Gold kart için yıllık 66 TL, Platinum kart için yıllık 73 TL olarak belirlenmiştir.

PTT Bonus Kredi Kartlarında Faiz Oranları

Nakit Avans Ücreti: Nakit çekilen tutar için alınan ücreti olarak açıklanmıştır. Nakit avans işlemlerinde, işlem tutarı üzerinden 3,5 % + 5 TL (minimum 8 TL) ücret alınır.

Gecikme Faizi: T.C. Merkez Bankasının açıkladığı azami gecikme faiz oranı uygulanır. Mevcut oranlar ekstrenizde yer almaktadır. Alışveriş %2,02, Nakit Avans %2,02, Gecikme ise %2,52 oranında olmak üzere belirlenmiştir. Bu oranlar diğer kredi kartlarında olduğu gibidir.

PTT Bonus Kredi Kartlarında Kayıp ya da Çalıntı Durumu

Kayıp ya da çalıntı bildirimlerinden önceki 24 saatte gerçekleşen hukuka aykırı yapılmış olan kullanımdan doğan zararlardan 150 Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumlu olunur. Yani kartınız çalınır ve bildirirseniz ve hukuksuz şekilde bir para çekimi oldu ise (150 TL’ye kadar), banka bu zararınızı karşılamaktadır. Ancak, bildirim yapılmaması halinde bu sınır uygulanmaz ve bildirim yapılmaması nedeniyle 24 saat öncesinde yapılan harcamaların tamamından müşteri sorumlu olur.

PTT Bonus Kredi Kartları Başvuruları Nereden Alınır?

PTT Bonus kredi kartlarına online web üzerinden form doldurarak ya da bir kısa mesaj (SMS) atarak başvurmanız mümkün olmamaktadır. Başvurular şu an için sadece PTT Merkez ve Şubelerinden yapılabilmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartları Başvuruları Nasıl Yapılır?

PTT şubelerine başvurunuzu yapmak için gittiğinizde kişisel bilgilerinizin yer aldığı bir form aracılığı ile başvurunuz alınmaktadır. Bu formu eksiksiz doldurmanız ve yetkili personele teslim etmeniz halinde kart alım süreciniz başlatılmaktadır. Bu formda kimlik bilgileriniz, adres bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz yer almaktadır. Elbette başvuru sırasında gerekli kimlik bilgilerinizi kimlik fotokopinizi ve gelir belgenizi de PTT şubesine yada PTT merkezine sunmak gerekir. Başvuru işleminden sonra bilgileriniz müşteri veri tabanı üzerinden incelenerek doğrulama sağlandıktan sonra kredi kartı almak için uygun bir müşteri iseniz başvuru sonucunuz formda belirttiğiniz iletişim bilgilerinize istinaden bildirdiğiniz cep numaranıza kısa mesaj (SMS) olarak iletilir.
Kartınız adınıza basıldıktan ve teslime hazır hale geldikten sonra, yine formda belirtilen iletişim adresinize gönderilmektedir. Talebiniz halinde size en yakın PTT şube ya da merkezinden de kartınızı alabilmeniz mümkün olmaktadır.

PTT Bonus Kredi Kartı İçin Şifre Almak

Kartınızı teslim aldıktan sonra kartınıza bir şifre tanımı yapmanız gerekmektedir. PTT Bonus Kredi Kartları için şifre alma işlemlerinizi iki şekilde yapabilirsiniz:

  • Çağrı Merkezi: Çağrı Merkezini arayarak, gerekli kimlik bilgilerinizi paylaşarak güvenlik kontrolünden geçtikten sonra başvurunuz esnasında verdiğiniz cep telefonu numarasına kısa mesajla (SMS ile) şifreniz tarafınıza ulaştırılır.
  • SMS: Cep telefonunuzun kısa mesaj menüsüne girerek “ŞİFRE” boşluk “Kendi belirlediğiniz 4 haneli şifre” boşluk “Kartın ön tarafında yer alan son dört hane ve kartın arkasındaki son üç rakamı” yazıp (birleşik olarak) 3290’a göndermeniz yeterlidir. Sonrasında telefonunuza şifreniz kısa mesaj (SMS) olarak iletilecektir.
    Eğer yukarıda anlatılan şekilde PTT Bonus Kredi Kartınız için şifre alma işlemini gerçekleştirmezseniz, kartınız kullanılabilir olmayacaktır.

PTT Bonus Kredi Kartlarında Şifre Değiştirme

Şifre değiştirme işleminizi Pttmatik’lerden ve diğer banka ATM’lerinden yapabilirsiniz.

PTT Bonus Kredi Kartlarında Ekstre Dönemleri

İki adet ekstre kesim dönemi vardır. 1 . dönem her ayın 8’idir, 2. dönem ise her ayın 24’üdür. İsteğiniz doğrultusunda bu iki dönemden birini ekstre kesim tarihi olarak belirleyebilirsiniz.

PTT Bonus Kredi Kart Borcu Ödemeleri Nereye Yapılır?

PTT Bonus Kredi Kartı borç ödemeleri PTT merkez ve şubelerinden yapılabileceği gibi Pttmatik’lerden veya İPÇ (İnteraktif Posta Çeki) üzerinden de yapılabilmektedir.

İPÇ(İnteraktif Posta Çeki), yolu web üzerinden sunulan bir hizmettir. İnteraktif Posta Çeki Başvurunuzun onaylanması sonrası sistemde kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak gönderilir. 8(sekiz) haneli bir şifredir ve rakamlardan oluşur. SMS ile gelen ilk şifre giriş işlemleri sırasında gelecek ekranlardan değiştirilir ve yeni belirlenen şifre değiştirilene kadar sürekli kullanabilir. Şifrenizin bloke olması halinde 444 1 788 Çağrı Merkezinde bloke kaldırılabilir. Şifrenin unutulması halinde en yakın PTT işyerlerinden yeni şifrenizi temin edebilirsiniz.

Resim1 2

PTT Bonus Kredi Kartımı Kolaylıkla İptal Ettirme

Bir kredi kartı başvurusu yaparken müşterilerin en çok dikkat edilen kriter, iptal ettirmem gerekirse kolaylıkla bu kartı iptal ettirebilir miyim acaba endişesidir. PTT Bonus Kredi Kartınızı, iptal ettirmek istediğinizde rahatlıkla iptal ettirebilirsiniz. Kartı iptal ettirmek istediğinizde tüm borçlarınızı ödemiş olmanız yeterlidir. Yine bir PTT merkez veya şubesine başvurarak form doldurmanız gerekir. Başvurunuz değerlendirildikten sonra kartınız iptal edilir. Kart iptal edildiğinde banka hesabınızda veya varsa PTT tarafından verilen ATM kartınızın özelliklerinde herhangi bir değişim olmayacaktır. Yine şubelerden havale gerçekleştirip almaya devam edebilir, herhangi bir kart olmadan vezneler aracılığıyla da işlem yapabilirsiniz. Yani, sadece kredi kartı özelliğinden vazgeçmeniz diğer hesap ve banka işlemlerinden vazgeçmeniz anlamına gelmez.

Scroll to Top