PTT Çalışma Saatleri

osmangazi ptt e1488266771726

PTT, yani Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, Türkiye’de kurulmuş ilk posta örgütüdür. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 23 Ekim 1840 tarihinde “Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü” adıyla kurulmuştur. Ve bu yapılanma ayrıca Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adıyla da belli bir zaman anılmıştır. Bir posta örgütü olma amacıyla kurulan Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlıdır. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün yıllık bütçesi 423 Milyon Türk Lirası’dır Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 2013 senesinin Mayıs ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edilen yasa tasarısı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi halini almıştır. Ayrıca; 24 Şubat 2017 yılında ise yayımlanan bir kararname neticesinde Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün devlete ait tüm hisselerinin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi kararlaştırılmıştır.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Yaptığı İş Birliği

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren, köprü ve otoyollarda kullanılması planlanan ve zaten kullanımda olan OGS ve KGS’nin yerine geçirilecek olan Hızlı Geçiş Sistemini hayata geçirmiştir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketleri, Türkiye’deki tüm PTT şubelerinden alınabilir ve OGS ve KGS’nin yarattığı bekleme süresi sorunu ortadan kaldırmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ilk önce İstanbul’daki köprülerde kullanılmak üzere tüm köprü ve otoyollarda bekleme süresi ve yakıt kaybı sorunlarının önüne geçmek üzere kurulmuştur.

PTT Çalışma Saatleri Nasıldır?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, çalışma saatleri, eğer çok yoğun bir şube ise, 08.30-17.00 olarak belirlenmiştir. Bunun dışında 08.30-12.00, 13.30-16.30 saatleri arasında PTT şubeleri hizmet vermektedir.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü Hangi Sosyal Sorumluluk Projelerinde Etkinlik Göstermiştir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, hem ülkenin önceliklerini belirleyerek kendi hizmet sınırları içinde faaliyet göstermektedir hem de ülkenin en köklü kurumlarından biri olarak, yurttaşlara başka alanlarda da fayda sağlamaya gayret göstermektedir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olan PTT, 2017 yılında “ENGELLİLERE KÜTÜPHANE HİZMETİ” adıyla bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Bu proje, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle yürütülmektedir. Hayatlarını evde geçirmek zorunda kalan engelli, hasta ve yaşlı vatandaşların kütüphane hizmetinden ve Halk kütüphanesinden yararlanması için özel bir tarife belirlenmesi amacıyla verilen bir hizmettir. Bunun yanı sıra Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün bağışları ve devam eden projeleri de bulunmaktadır. PTT’ nin 2014 ve 2015 tarihleri arasında yaptığı bağışlar, eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri ve de bulunduğu sosyal sorumluluk projeleri şunlardır;

-EBG Marka Trafo, Bolu-Göynük Belediye Başkanlığına hibe edildi

– Karaman iline 70.000 fidan dikilmiştir ve aynı zamanda Orman Bölge Müdürlüğü’ne 350.000 Türk Lirası aktarılmıştır.

– Zonguldak Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu ve M. Yayla Ortaokulu Müdürlüklerine atıl durumda bulunan bilgisayar ve donanımlar hibe edildi

– Çorum Merkez Atatürk İlkokulu Müdürlüğü’ne atıl durumda bulunan bilgisayar ve donanımlar hibe edildi

-Bolu-Mudurnu Belediyesi Başkanlığı’na ESAŞ Marka Trafo hibe edildi

– Kurumun atıl durumda olan 7 adet dizüstü bilgisayarı Malatya Yeşilyurt Şehit Kenan Çetin İlkokul Müdürlüğü’ne hibe edildi

-Osmaniye Meslek Yüksek Okulu’na malzeme hibe edildi.

Kurumun dahil olduğu 2014-2015 arası sosyal sorumluluk projeleri ise;

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün dahil olduğu “PTT Sevgi Postası Gönüllülük Hareketi” projesi ile lösemili çocuklar için çalışmalar yürütülmesi projesi, LÖSEV’in verdiği posta çeki hesabından yapılan bağışlar ile yürütülmüştür.
Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, PTTBANK Daire Başkanlığı hizmet alanı dahilinde Türkiye genelindeki tüm PTT şubelerinde, tüm şehit ce gazi çocuklarına eğitim burcu vermek için yardım parası toplanılmıştır.
Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, engelli müşterilerinin ve de yakınlarının faydalanması için “pttcell Güzel Günler Gelecek Tarifesi” projesini müşterilerinin hizmetine sunmuştur.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün bazı sosyal sorumluluk projeleri de halen devam etmektedir:

Çevre Yönetim Sistemi Projesi

Organ Bağışı Kampanyası

PTT-TÜRK Kızılayı Kan Bağışı Kampanyası

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneğine Üyelik

PTT Sevgi Postası Faaliyetleri

Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzalanması

PTT Ağaçlandırma Projesi

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 2014 yılında ise; LÖSEV Projesi, SOMA KAZAZEDELERİNE YARDIM KAMPANYASI, Gazze’ye Yardım Kampanyası, Çevre Yönetim Sistemi, Organ Bağışı Kampanyası, Ptt-Türk Kızılayı Kan Bağışı Kampanyası’nı yürütmüştür.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, 2012 yılında ise; Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’ne üyelik gerçekleştirmiştir. Küresel İlkeler Sözleşmesi, Hatıra Ormanı, Kitap Taşıma Kampanyası, Ptt-Türk Kızılayı Kan Bağışı Kampanyası’nı yürütmüştür.

Scroll to Top