Gişelerde HGS Etiketim Okunmuyor Ne Yapmalıyım?

Ulaşım, yıllar boyu insanların çeşitli ulaşım araçları yardımıyla yaptığı bir eylem olmuş ve günümüzde ister büyük şehir olsun ister küçük şehir, hayatımızın vazgeçilmez konularından birisi haline gelmiştir. Bütün insanlar ulaşımı bir şekilde kullanırlar. Şu an dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan ulaşım türü kara yolu ulaşımıdır. Bunun sebebi en ücra yerlere bile kara yolu ile ulaşım sağlanabilmesi durumudur. Bu sebeple insanlar yıllar boyunca kara yoluna önem vermiş ve kullanmıştır. Artan trafik otoyollara, köprülere ve otobanlara yani kısaca para tahsilatı yapılacak karayollarına ihtiyaç duyulmasına sebep olmuş ve buralardan geçişlerde bir geçiş ücreti alınması yöntemine gidilmiştir. Ülkemizde ilk zamanlar nakit olarak tahsil edilen bu ücret zamanla kartlı sistemlerin gelmesi ile yerine kartlı sistemlere bırakmıştır. Fakat kartlı sistem de dahi trafik aksamış ve uzun kuyruklara sebebiyet vermiştir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için HGS sistemi hayatımıza girmiştir. Bu yazıda “Gişelerde HGS Etiketim Okunmuyor Ne Yapmalıyım?” sorusuna ışık tutacağız.

HGS Nedir, Nasıl Çalışır?

Açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olan HGS, günümüzde para tahsilatı yapılacak tüm kara yollarında aktif olarak kullanılmaktadır. HGS’nin çalışma prensibi sistemin sizin araç plakanızı tanıması ve belirlenen ücret tahsis edilerek geçiş imkanı sağlaması şeklindedir. HGS’de bir etiket kullanımı mevcuttur. Bu etiket aracınızın ön camının ilgili yerine yapıştırılması koşuluyla tanınabilmektedir. Bahsi geçen bu etikette bir barkod numarası bulunmaktadır. Bu barkod numarası sizin araç plakanız ile eşleşmiştir. Geçişlerde sistemde bulunan kameralar bu barkod numaralarını okumaktadır. Ücret tahsili siz geçiş yaparken HGS hesabınızda bulunan bakiyenizden gerçekleşir. Günümüzde otoyollar ve boğaz geçişlerinde nakit ücret ödeme yöntemi kullanılmamakta olup yalnızca HGS ve OGS sistemleri kullanılmaktadır. Bu sebeple bu ulaşım yollarını kullanacak araç sahipleri bu konuya önem vermeleri gerekmektedir.

HGS’nin En Büyük Avantajı Nedir?

HGS’nin en büyük avantajı durma gereksinimine ihtiyaç olunmamasıdır. Sistem belirli bir hız ile geçiş sağlandığı takdirde okuma yapabilmekte olduğu için pratiktir. Bu sayede trafik sıkışmamış ve akıcılığını korumuş olur.

HGS Bakiyesini Nerelerden Doldurulabilirim?

HGS bakiyenizi çeşitli kanallar yardımı ile doldurmak mümkündür. Bu kanallar birçok PTT şubesi, PTTMatikler, anlaşmalı bankalar ve internet üzerinden epttavm.com sitesi şeklinde sıralanabilir.

HGS Etkiketlerini Nerelerden Temin Edebilirim?

HGS etiketleri anlaşmalı bankalar, PTT şubeleri ve akaryakıt istasyonlarından temin edilebilmektedir.

Gişelerde HGS Etiketim Okunmuyor, Ne Yapabilirim?

Bazı durumlarda gişelerden geçiş yapıldığında sistem kaçak geçiş uyarısı verebilmektedir. Öncelikle burada bilinmesi gereken bir konu vardır. Sistemin çeşitli sebeplerle barkod numarasını okumadığı ve kaçak geçiş uyarısı verdiği durumlarda manuel kontrol yapılmaktadır. Eğer sisteme kayıtlıysanız normal geçiş ücreti tahsil edilmiş gibi olmaktadır. Burada kontrol sisteme kayıtlı olan plakanız üzerinden yapılmaktadır. Eğer giriş çıkış yapıldığı tespit edilemez ise en uzun yol ücreti yansıtılır. Böyle durumlarda itiraz edilmeli ve ücret iadesi talep edilmelidir.

Bahsi geçtiği gibi HGS etiketinin okunmaması durumunun birçok sebebi olabilir. İlk önce HGS etiketinin yapıştırılma şekli kontrol edilmelidir. HGS etiketi yapıştırılması araç türünden türüne değişiklik göstermektedir. Genel olarak konuşmak gerekirse aracın iç tarafından ön camın ortasına yapıştırılması etiketin okunması için en iyi konumdur. Ayrıca aracın ön camında film olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı sürücüler HGS etiketlerini dikiz aynasının arkasına veya camın köşelerine yapıştırmaktadır. Bu yöntem görüş açısı sebebiyle pek tavsiye edilememektedir. Doğru yapıştırıldığı konusunda bir sıkıntı yoksa dikkat edilmesi gereken bir diğer konu aracın cam türüdür. Aracınız metalik cama sahip ise sistem mevcut etiketinizi okuyamayabilir. Böyle durumlar yapılacak şey aracınızda metalik cam olduğunu belirterek yeni bir HGS etiketi alınmasıdır. Sıkıntının bu konuda değil HGS etiketinde olduğu düşünülüyorsa yapılması gereken ilk şey PTT şubelerinde HGS etiketini kontrol ettirmek olmalıdır. Kontrol sonucu etikette bir sorun olduğu tespit edilirse yeni etiket temin edilmelidir.

Detaylı bilgi almak, yaşadığınız sorunları iletmek ve çözüm talep etmek için internet sitesini ziyaret edebilir, HGS Çağrı Merkezi numarası olan 0850 460 60 60’ı arayabilirsiniz. Hatalı okuma veya okumama durumlarına karşı belirli aralıklarla internet sitesinden kontrol etmek tavsiye edilmektedir.

HGS Müşteri Hizmetleri İnternet Sitesine Girmek için TIKLAYINIZ!

Scroll to Top