HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de Eylül 2012 dönemi itibariyle otoyol geçişleri ve boğaz köprülerinin kullanımına ilişkin ödemeler için hızlı geçiş sistemi, yani HGS, adı verilen sisteme geçiş yapılmıştır. Bununla beraber HGS geçiş ihlali, HGS ceza ve HGS bakiye sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler merak edilmeye başlanmıştır. Bu yazımızda “HGS bakiye sorgulama nasıl yapılır” sorusuna cevap vereceğiz.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir?

Önceki dönemlerde otoyol ve köprü geçişlerinde gişelerde nakit para ile ödemeler yapılmaktaydı. Her geçen gün araç sayısının artış göstermesi ve gişeler önünde araçların uzun kuyruklar oluşturup büyük bir trafiğe sebep olması sebebiyle ilk olarak otomatik geçiş sistemi (OGS) devreye alınmıştı, bununla birlikte nakit para ile geçiş yapılması engellenmişti ama OGS cihazlarının maliyetli olması yüzünden arzu edilen verim alınamayınca kartlı geçiş sistemi (KGS) adı verilen yeni bir sistem devreye girmişti. Kartlı geçiş sistemi de gişeler önündeki yoğun dur-kalk eylemlerine ve araç trafiğine engel olamayınca teknolojinin getirdiği gelişmelerden de faydalanarak hızlı geçiş sistemi (HGS) kullanıma sunuldu.

HGS Bakiye Sorgulama

Hızlı geçiş sistemi için bakiye sorgulama işlemi yapmak için farklı yollar mevcuttur. Telefon yoluyla HGS bakiye sorgulama seçeneği için 444 1 778 ya da 0850 460 60 60 numaralı telefon hatlarını kullanarak müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

PTT Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama

PTT’nin HGS müşteri hizmetleri sayfasından da hızlı geçiş sistemine ilişkin hizmet alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak aşağıdaki linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından müşteri hizmetleri giriş sekmesinden tüm işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

PTT Sayfası Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama

E-Devlet üzerinden HGS bakiye sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine giderek kolayca temin edebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama işlemi için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayınız. Ardından T.C. kimlik numarasını ve E-Devlet şifresini girerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HGS Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

HGS ürün satışı esnasında müşteri tarafından beyan edilen ve sistemde kayıt altında tutulan cep telefonu numarasına müşterinin hgs bakiyesinin azalması durumunda kısa mesaj yöntemiyle bildiride bulunacak, otomatik mesajlar iletilecektir. El terminalleri ve şarj üniteleri vasıtasıyla da HGS ürünlerinizin çalışır durumda olup olmadığını ve bakiye durumunu kontrol edebilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgulama işlemi neticesinde hatalı olduğunu düşündüğünüz sonuçlarla karşılaştıysanız Karayolları Genel Müdürlüğü’ne itirazda bulunmanız gerekir.

Plakadan HGS Ceza Sorgulama

HGS ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz bankadan plakadan HGS ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı geçiş sistemine yönelik ceza sorgulama işlemleri için en güvenilir ve en hızlı yol ise yukarıda anlatıldığı üzere E-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilen işlemler sonucunda ortaya çıkar.

Sadece plaka yazarak sorgulama yapmak istiyorsanız da HGSmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinde yer alan “geçiş ihlali sorgula” butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan ekrana araca ait plakayı girip güvenlik kodunu da yazdıktan sonra “sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama işlemi neticesinde 2015 senesi ve sonrasına ait dokümanlar karşınıza çıkar. Son 2– 3 güne ait HGS cezaları sayfaya girilmemiş, son bilgiler güncellenmemiş olabilir.

İsimden HGS Sorgulama

Sadece isim ve soy isim yazılarak HGS sorgulama işleminin yapılması şu anda mümkün değildir. HGS bakiye durumunuzu ve cezalarınızı sorgulamak için HGS müşteri hizmetlerini aramanız ya da turkiye.gov.tr sitesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

HGS Nasıl Alınır?

Hızlı geçiş sistemi için etiketlerinizi ya da kartlarınızı PTT şubeleri ya da Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hali hazırda anlaşmalı olduğu bankalar yardımıyla satın alabilirsiniz. HGS kartı ve etiketi alım işlemi sırasında aracınıza ait ruhsat belgesi, ruhsat sahibinin kimliğiyle birlikte bizzat başvuru yapması gerekir. Eğer ki araç ruhsatı başkasının adına kayıtlıysa prosedürü takip edebilmek adına Karayolları Genel Müdürlüğü’nden bilgi almak ve ona göre adım atmak gerekir. HGS ile geçişler ön ödemeli sistem kullanılarak yapıldığı için hesabınıza önden ödeme yapmanız gerekir. Posta çeki ile ödeme yapabileceğiniz gibi kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatında bulunabilirsiniz. PTT vezneleri yardımıyla da HGS ödemeleri yapmanız mümkündür.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz