KREDİ KARTI İLE SGK ÖDEME

AKBANK KREDİ KARTI BAŞVURUSU

E-Devlet sisteminin hizmete girmesi ile birlikte resmi işlemlerimizin bir çoğunu internet aracılığı sayesinde E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilir hale geldik. E-Devlet sistemi ile SGK çatısı altında birleşmiş olan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Kredi kartlarının da yaygınlaşması ile birlikte mevcut prim borcunuzu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bu yazımızın devamında sizlere kredi kartı ile SGK ödeme işleminin nasıl gerçekleştirildiğini anlatacağız.

Kredi Kartı ile SGK Ödeme Nasıl Yapılır?

Öncelikle E-Devlet sisteminin resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştireceğimiz kredi kartı ile SGK ödeme için sizlere vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız. Tıklamış olduğunuz bağlantıda karşınıza aşağıdaki görsele benzer bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.

sgk3

Sonrasında ise karşınıza gelecek olan bağlantıda sizlere aşağıdaki görselde göstermiş olduğumuz bilgileri girmeniz istenecektir. Gerekli bilgileri gerekli alanlara girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

sgk4

Sisteme giriş yaptıktan sonra artık kredi kartı ile SGK ödeme işlemini yapmaya hazırsınız. Aşağıdaki görselde olduğu gibi giriş yaptığınız sistemde yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • “Sorgu Türü” kısmında SSK ödemesi için 4A, BAĞ-KUR ödemesi için 4B ve Emekli Sandığı ödemesi için 4C seçeneğini seçiniz.
  • “Sorgu Tipi” kısmından sorgu tipinizi seçiniz.
  • Sorgu tipinizi seçtikten sonra İşveren Sicil numarasını giriniz.
  • Güvenlik kodunuzu giriniz.
  • Borç Sorgula butonuna tıklayınız.

sgk10

Borç sorgulama butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşacaksınız. Burada ise kredi kartı ile SGK ödeme yapmak istediğiniz borcunuzu seçip karşısında bulunan “Ödeme Yap” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

sgk12

“Ödeme Yap” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görsele benzer bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada ödeyeceğiniz miktarı kutucuk içerisine aldığımız yere giriniz ve “Onay” butonuna tıklayınız. “Onay” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza ödeme yapacağınız banka tipini seçmeniz istenecektir. Kredi kartı ile SGK ödeme yapacağınız bankayı seçtikten sonra karşınıza aşağıdaki görsele benzer kredi kartı bilgilerinizin istendiği bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • 16 haneli kredi kartı numaranızı giriniz.
  • Kredi kartının üzerinden bulunan kart sahibinin Adı ve Soyadını giriniz.
  • Kredi kartının son kullanma tarihini Ay/Yıl şeklinde giriniz.
  • Kartınızın arka yüzünde bulunan 3 haneli CVV kodunu giriniz.
  • “Onayla” butonuna tıklayınız.

“Onayla” butonuna tıkladıktan sonra kredi kartınızın kayıtlı olduğu telefon numaranıza bankanızdan güvenlik amacıyla gönderilmiş olan bir kod gelecektir. Bu kodu aşağıdaki görselde göstermiş olduğumuz gibi ilgili alana tıklayıp “Gönder” butonuna tıkladıktan sonra kredi kartı ile SGK ödeme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Ödeme işleminizi gerçekleştirdikten sonra sizlere ödeme ile ilgili dekont sayfası açılacaktır bu sayfada dekontunuzu bir çıktıdan çıkartmanız güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. Dekontunuzu mutlaka alınız. Bu işlemlerinden sonrasında E-Devlet sistemi aracılığı ile kredi kartı kullanarak SGK ödemenizi gerçekleştirmiş bulunacaksınız.

Kredi Kartı ile SGK Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Scroll to Top