kredi başvurusu nasıl yapılır

Bankacılıkta Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Ülkemizde çok sayıda kullanılan kredi kartları alışverişte, nakit ihtiyaçlarda, taksitli büyük alımlarda olmak üzere daha çok çeşit alanlarda kredi kartı kullanılmaya başlanmıştır. Aldığımız maaşların yetersiz gelmesi durumunda ya da bizlerin o an ki olan nakit ihtiyacında kullanıma açık olan bu kredi kartlarının çeşidi oldukça fazladır. Vatandaşların da farklı ödeme yolları ve değişik taksit seçenekleriyle aldığı bu kartlar alışverişte olmak üzere çok çeşitli alanda kullanılır. Vatandaşlar olarak bizlerin en az iki bankadan kredi kartına sahip olmamız doğru kullanım da isek hiç problem değildir. Yani işini bilen belirli bir geliri olan ve borcunu bilen insanlar için bu kredi kartları aslında çok avantajlıdır. Ödenmesi gerektiğinde faturaların gününde ödendiği takdirde bizler kolaylıkla bu kredi kartlarını kullanabiliriz. Dışarı şöyle bir çıktığımızda karşılaşacağımız insanların küçüğünden büyüğüne herkesin bir kredi kartına sahip olduğunu görürüz. Kredi kartı kullanımı vatandaşlar tarafından eğer yanlış kullanılır ve ödemeler gerçekleştirilmezse bizlere olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kredi kartını ödemeyi düşünmeksizin harcayıp saçıp savurursak sonu hiç de güzel olmayan sonuçlarla karşılaşabiliriz. Ödemeyi gerçekleştiremediğimiz her ay bu kredi ödemesi bizlerin adına kredi kartı borcu olarak yazılır. Bizlerin adına yazılan bu borcun da bir ödeme süresi vardır. Ancak ödemeye geçirdiğimiz her bir gün yaptığımız harcamanın faize bindiğini ve minimum tutarın en büyük mevlalara ulaştığını görürüz. Böyle olunca da faiz oranı her geçen gün artar. Ödememiz gereken tutar yükseldikçe yükselir. Bizlerde çok daha zor durumlarla karşılaşabiliriz. Üstelik ödenmeyen her bir gün için bizlerin adına yüklü bir miktar para oluşur. Bankalarda bu borcu en kısa zamanda ödememiz gerektiğini belirtseler de geçen aylar günler sonucunda bu iş avukatlara kadar gider. Avukatlara kadar giden bu olay karşısında borçlu kişi olarak adımız Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. Daha çok halk dilindeki adına kara liste dense de bizler Merkez Banka tarafından mercek altına alınırız. Bir banka değil diğer bankalardan da kredi alımında adımız kara listede gözükür. Dolayısıyla kara listede adı olan vatandaşların adına negatif bir durum olan bu olay karşısında yapılması gereken şey borcu ödeyip kara listeden çıkmaktır. Ancak Bankacılıkta Adımızı Kara Listeden Nasıl Çıkabiliriz? bu soruyu kendimize sorar durarız.

Bankacılıkta Kara Listeye Nasıl Girilir?

Bir bankadan almış olduğumuz kredi kartı ile alışverişimizi yapıp kartımızın limitini doldurduktan sonra bizlere bir ödeme fatura gelir. Bu gelen faturada yer alan kredi kartının son ödeme tarihi vardır. Bu tarihte bizler faturayı ödemezsek borcumuz faizlenir. Bu şekilde ödemeyip bizlere tanınan zaman da geçerse bu borç bizlerin adına yazılır. Giderek artan faizlenen bu borcu ödemeyince de bu iş avukata kadar gider. Dolayısıyla sonrasında da adımız Merkez Bankasında alınır. Bizim adımızda böylece kara listeye girmiş olur.

KARA LİSTEDE OLAN KİŞİLER

Adımız Kara Listede Olursa Ne Olur?

Bizler yalnızca bir bankadan aldığımız krediler sonucunda bile adımızın kara listede geçme imkânı vardır. Bizler bu durumda Merkez Bankası tarafından mercek altına alınırız. Yani dolayısıyla da bir başka bankadan kredi alma olasılığımızı tamamen yitirmiş oluruz. Avukatlara giden bu durum sonucunda da evimize, aracımıza el konabilir haciz işlemleri başlatılabilir. Bizler de mal varlığımızı bu şekilde kaybedebiliriz.

Bankacılıkta Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

İnsanlık hali olarak kredi kartı kullanıcısı olan bizlerin de başına elbette ki böyle durumlar gelebilir. Ödemelerimiz gecikebilir, paramız kalmayabilir ve bankalara elbette ki bir gün borçlanabiliriz. Ülkemizde yaşayan insanların istatistiklere göre dörtte birinin kredi kartı borcu vardır. Adımız kara listede yer alırsa en kısa zamanda bu listeden adımızı sildirmemiz gerekir. Bunun içinde bizlerin hesabına yazılan yani adımızın üzerine kayıtlı olan borcu sildirmemiz gerekir. Yani bizler kara listeden çıkmak kredi notu alabilecek duruma gelmek istiyorsak öncelikle adımıza olan tüm borçlarımızı tek bir kuruşuna kadar kapatmamız gerekir. Her ne zaman olursa olsun bizler borcumuzu ödediğimiz takdirde adımız otomatik olarak bu listeden çıkarılacaktır. Zaten bizler bu borcu ödediğimiz takdirde Merkez Bankasından yanş kara listeden ismimiz silinir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top