CVV / CVV2 Kodu Nedir ? Silinirse Ne Olur?

kredikartı

Kredi kartları hayatımızın birçok yerinde aktif olarak kullanmaya başladığımız araçlar arasında yerini almıştır. Kredi kartları ile taksitli alışverişler, otomatik ödeme talimatları ve nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda nakit para çekimleri gibi birçok işlemimizi gerçekleştirebiliyoruz. Kredi kartları ile artık yaygınlaşan internet üzerinden alışveriş sistemleri ve ödeme şekilleri ile ilgili işlemlerimizi de gerçekleştirebiliyoruz. İnternet aracılığı ile herhangi bir işlemi gerçekleştirir iken bizlerden kredi kartı bilgilerimiz istenmektedir. Bu bilgilerden birisi de CVV kodudur. Peki, CVV nedir ve ne işe yarar? Yazımızın devamında CVV kodu nedir, ne işe yarar, CVV kodu silinmiş ise ne yapmalıyım, kredi kartı CVV kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır gibi sorularınızın yanıtına ulaşabilirsiniz.

CVV kodu İngilizce Card Validation Value sözcüklerinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşturulmuştur. Kart Güvenlik Kodu gibi bir anlam taşıyan kredi kartınızın arka yüzünde imza bölümünde bulunan 3 haneli bir kredi kartı kodudur. CVV kodu nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra dilerseniz biraz daha detaylarına göz atalım.

cvv

CVV kodu kredi kartı şifresi ile karıştırılmamalıdır. Bu kod her kredi kartına özel bir koddur ve internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde güvenlik sağlama amacıyla oluşturulmuştur. CVV kodunuzu başka bir kişi ile paylaşmamanız güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. CVV kodu Visa kredi kartı tiplerinde mevcut bir koddur. CVV kodu yukarıdaki görselde de gösterildiği gibi imza bandının üzerinde veya sonunda yer alan 7 haneli numaranın son 3 hanesidir. CVV kodları internet üzerinden alışveriş yapıldığında kart sahibini onaylamak amacıyla oluşturulmaktadır. Böylece sahtekarlık olaylarının gerçekleştirilmesini önlemektir. Bu güvenlik kodları alınmadan kartlardan herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Bu kodlar kredi kartı şifresi olarak düşünülmemelidir. Herhangi bir kredi kartına ait şifre, kredi kartlarının üzerinde yazılı bir şekilde bulunmamaktadır. Kredi kartı şifresi sadece sizlerin oluşturduğu bir şifre çeşididir.

CVV ile CVV2 Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartı hizmeti sunan bazı bankalar sanalkart hizmetleri ile, sanalkart sahiplerine kartlarını iletirken, sanalkartın yanında bir kart daha teslim ederler. Bu karttaki mevcut güvenlik kodu Visa kredi kartları tipinde CVV2 olarak nitelendirilmiştir. CVV2 kodunu CVV kodundan ayıran şeyler ise 4 haneli bir kod olması ve CVV2 kodunun CVV kodundan daha zor çözüldüğünün öne sürülmesidir. Aralarında bu söylemin dışında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

CVV kodunuzu kesinlikle ve kesinlikle başka bir kişi ile paylaşmayınız. Kredi kartı numaranız bilinse dahi CVV kodu olmadığı sürece internet üzerinden işlem gerçekleştirilememektedir. Eğer CVV kodunuz ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız kredi kartınıza ait banka ile iletişime geçip gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediniz.

Kredi kartları güvenlik kodları çeşitli isimlerdedir. CVV Visa kredi kartı güvenlik kodu, CVC MasterCard kredi kartı güvenlik kodu, CSC debit kartlar güvenlik kodu ve CID American Express kredi kartı güvenlik kodudur.

cvv

CVV Kodu Silinmiş İse Ne Yapmalıyım?

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden beri, hepimiz zaman zaman şifrelerle ilgili sorunlar yaşıyoruz. İnternet bankacılığını kullanıyorsak ve bir de internetten alışveriş yapıyorsak buna müşteri numaraları ve parolaları da eklememiz yani pek çok sayıyı aklımızda tutmamız gerekiyor. Kredi kartları her ne kadar hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da bu kadar çok sayıyı akılda tutmak da kolay iş değil. Neyse ki, CVV kodunu aklımızda tutmamıza gerek yok. Tabi eğer silinmemişse! Peki ya silinmişse? O zaman bir an önce bankanızı aramanız gerekiyor. Böyle bir durumda bankalar kullanmakta olduğunuz kartın yeniden basılmasını ve tarafınıza gönderilmesini sağlayacaklardır. Normal şartlarda 10 günü bulabilen bu sürenin kısaltılması için de yine bankanıza bu talebinizi bildirmelisiniz.

Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme

Kredi kartlarında bulunan CVV kodları sistem tarafından her karta özel olarak üretilmiş şifrelerdir. Sadece kartı elinde bulunduran kişi tarafından bilinmesi ve istendiği takdirde girilmesi gereken bir koddur. Kartı elinde bulunduran kişi dışında, banka görevlisi ya da herhangi başka biri bu kodu göremez, bilemez. Telefon bankacılığı aracılığıyla görüştüğünüz müşteri temsilcileri de bu koda sistemlerinde ulaşamazlar. Dolayısıyla silinen CVV kodunu öğrenmenin bir yolu yoktur. Yapılacak olan, müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmektir. Aynı işlemi, kredi kartını aldığınız banka şubesinden de yapabilirsiniz. Bu durumda bankanız sizden kart yenileme ücreti talep edebilir. CVV kodunun silinmiş olması, kredi kartının kullanımını engelleyen bir durum değildir. Fakat internet ya da telefon üzerinden alışveriş yapılırken, güvenlik gerekçesiyle bazı firmalar bu kodu da isterler. Bu sizin de güvenliğiniz için faydalı bir uygulamadır. Böylece herhangi bir şekilde kart numaranızı öğrenen birinin sizin kartınızla alışveriş yapması olanaksız hale gelmektedir.

Scroll to Top