MTV Ödemesi Alan Bankalar Hangisi?

Bandrol Nasıl Ödenir?

Ülkemizde taşıt sayısı gün geçtikçe artıyor. Trafikte daha rahat olmak isteyen vatandaşlar taşıt alma yoluna gidiyor. Fakat taşıtları sadece satın almayla işlemler bitmiyor. Devlet tarafından belirlenmiş Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) taşıt sahibi olan herkesi ilgilendiriyor. Her vatandaşın yılda 2 taksit ile ödemesi zorunlu olan MTV bulunuyor. Peki, MTV Ödemesi Alan Bankalar Hangisi? Merak edilen bu soruyu sizler için yazımızda yanıtladık. Bankaların detaylı listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunun’ da belirtilmiş olan vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahipleri tarafından yılda 2 kez olmak suretiyle ödenir. MTV hesaplanırken araçların farklı özellikleri dikkat alınmaktadır. Her aracın vergi bedeli aynı değildir. Otomobil ve motosikletler için aracın silindir ve yaşı, otobüs gibi büyük araçlarda araç kapasitesi ve yaşı dikkate alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç sahibinin bulunduğu yerdeki vergi dairesinden yapılmaktadır. Buna ek olarak vergi dairesinin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden de ödeme yapılabilmektedir. Bazı bankaların internet üzerinden MTV ödeme hizmetleri de bulunmaktadır. Fakat internet üzerinden ödeme yapıyorsanız, vergi dairesi internet üzerinden alınan dekontları kabul etmiyor. Bu sebeple Motorlu Taşıtlar Verginizi internet üzerinden ödedikten sonra ödeme yaptığınız bankanın şubesine giderek, dekont almanız gerekmektedir. Bu dekont vergi dairesine verilmektedir.

MTV Ödemesi Alan Bankalar Hangisi?

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) anlaşmalı olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi Alan bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların listesini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

AKBANK, AKTİF YATIRIM BANKASI, ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI, ALTERNATİFBANK, ANADOLUBANK, ARAP TÜRK BANKASI, CITIBANK, DENİZBANK, BURGAN BANK, FİBABANKA, FİNANSBANK, HSBC BANK, ICBC TURKEY BANK, ING BANK, KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, ŞEKERBANK, T.C. ZİRAAT BANKASI, TURKISHBANK, TURKLAND BANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI, TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI, TÜRKİYE GARANTİ BANKASI, TÜRKİYE HALK BANKASI, TÜRKİYE İŞ BANKASI, POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT), TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI VE KREDİ BANKASI, ZİRAAT KATILIM BANKASI.“ Listelemiş olduğumuz bankla listesinde bulunan tüm bankalardan MTV ödemesi yapabilirsiniz.

MTV ödemesini internet üzerinden yapmak isterseniz, bu bankaların tümü internet ödemesi yapmak için uygun değildir. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için “ AKBANK, HSBC BANK, ZİRAAT BANKASI, GARANTİ BANKASI, HALK BANKASI, TÜRKİYE İŞ BANKASI, VAKIFLAR BANKASI” bankalarını tercih edebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Geciktirme Cezası

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksitini ödemeyen araç sahiplerinden ikinci taksitte ilk taksiti de ödemesi beklenir. Ödeme yapan araç sahipleri için herhangi bir problem söz konusu değildir. Fakat iki taksiti de ödememiş olan araç sahipleri için durum biraz farklılaşmaktadır. İki taksiti de ödemeyen araç sahipleri öncelikle posta yoluyla uyarılır. Bu uyarı da dikkate alınmazsa araç sahibine ait banka hesapları üzerine haciz uygulaması gerçekleştirilir. Ödemediği tüm Motorlu Taşıtlar Vergisi haciz koyulan hesap üzerinden tahsil edilir. Bu sebeple Motorlu Taşıtlar Verginizi geciktirmemeye özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi İnternet Üzerinden Sorgulanabiliyor!

Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu hizmet ile beraber Motorlu Taşıtlar Vergisini internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapmak için öncelikle GİB İnternet Vergi Dairesine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sayfada bulunan “Borç Sorgulama ve Ödeme” butonunun üzerine gelip, “MTV Borcu” bağlantısına tıklayınız. Bağlantıya tıkladıktan sonra bir takım kişisel bilgilerin bulunduğu boşlukları doldurmanız gerekiyor. Bu alanları doldurduktan sonra MTV sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem üzerinde anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemenizi de yapabilirsiniz. Bu hizmet ile birlikte vergi dairesi ve bankalara gitmeye gerek kalmadan istediğiniz yerden verginizi ödeyebilirsiniz.

Scroll to Top