Maaş Aldığım Banka Maaşımın Kaç Katına Kredi Verir?

Maaşın Kaç Katı Kredi Alabilirim 2015

Her banka yaptığınız kredi taleplerini değerlendirirken kredi notunuza, aylık net gelirinize, mesleğinize ve maaş aldığınız yere göre değerlendirmeye alır ve buna göre etmenleri belirler. Bu etmenlerin değerlendirilmesi sonucunda banka kredi talebinizin olumlu ya da olumsuz cevabını belirler. Ancak eğer kredi talebinizi maaş aldığınız bankadan tercih etmeniz sizin açınızdan daha avantajlı ve daha kolay olabilmektedir. Çünkü maaşınızı aldığınız banka size kredi vermesi sonucunda kredi tahsilatında sıkıntı yaşamayacağını düşünerek, maaşınız yattığı zaman tahsilatını yapabilecektir. Maaş aldığınız bankadan kredi taleplerinizin avantajlı yanı ise gelirinizi bildiği için için sizlerden bordro veya gelir belgesi istememesidir. Kredi taleplerinizi hangi bankadan gerçekleştirirseniz gerçekleştirin kredi notunuza ve önceki ödemelerinize göre değerlendirme yaptığı unutulmamalıdır. Eğer notunuz düşük ve ödemeleriniz düzensiz bir şekilde ise kredi talepleriniz olumsuz sonuçlanacaktır. Maaş aldığınız bankadan kredi talebinde bulunmanız sadece müşterisi olduğunuz ve gelirinizi bildiği için sizlere işlemlerde kolaylık sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere maaş aldığınız banka maaşınızın kaç katına kadar kredi vermesi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Maaş Aldığım Banka Maaşımın Kaç Katı Kredi Verir?

Maaş aldığınız bankaya göre değişen kredi başvurularında verilen miktarlar da değişmektedir. Bazı bankalar maaşınızın 5 katına kadar kredi vermekte iken, bazı bankalar ise maaşınızın 15 katına kadar kredi imkanı sunmaktadır. Bu miktarın 20-22 katına kadar çıktığıda görülmektedir. Krediye başvuran kişinin bu durumda mesleği de önemlidir. Eğer birey özel sektörde ve sözleşmeli olarak çalışıyor ise maaşının 20 katına kadar kredi talebinde bulunduğunda banka tarafından kefil istenebilmektedir. Çünkü çalışmakta olduğu işin garantisi olmadığı için kefil isteyerek banka kendisini garanti altına almaktdır. Ancak birey memur olarak bir devlet kurumunda çalışıyor ise maaşının 20 katına kadar kredi talebinde bulunduğunda eğer kredi notunda da olumsuzluk yok ise banka kredi sağlamaktadır. Aylık sabit gelirinizin olması dahilinde bankalar için her zaman potansiyel müşteri konumunda olursunuz ve kredi çekme işlemleriniz diğer müşterilere oranla daha kolay olacaktır.

Bankalar zaman zaman kredi kampanyaları yapmaktadır. Maaşınızı aldığınız bankaların kredi kamanyalarını takip etmeniz sizin yararına olacaktır. Bazen bankanız kampanya dahilinde maaşınızın 5 katına kadar kredi verebileceği gibi, başka bir kampanyasında maaşınızın 15 katına kadar krediden faydalanabilirsiniz. Bu nedenle kredi çekecek iseniz bankanızın kampanyalarını takip edmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Maaşınızı aldığınız banka size vereceği krediyi hesaplarken aylık ödemeleriniz maaşınızın %60’ını geçmemesine dikkat ederler. Çünkü, bankalar maaşınızın geriye kalan %40’ı ile yaşamınızı devam ettirebilecek miktarı kişiye bırakmaktadır. Kişinin kira, fatura ödemeleri ve bazı harcamaları için bu miktara ihitiyacı vardır. Maaş aldığınız banka maaşınıza oranla verdiği krediyi en fazla 36 ay vade ile geri ödemeyi mümkün kılmaktadır. Bu vade Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun yaptığı son yasal düzenlemeler sonucunda tüketici kredilerine belirlenen vade oranıdır. Diğer kredi çeşitlerinin vade oranları değişmektedir. Örneğin; taşıt kredilerinde genellikle bankalar en fazla 48 ay vade ile sunarken, konut kredilerinde ise en fazla 120 ay vade vermektedir. Peki alabileceğiniz kredi miktarını nasıl hesaplayabilirsiniz.

Kredi Hesaplama

Bankadan alabileceğiniz krediyi hesaplama şu şekilde yapılmaktadır. Varsayalım 1500 TL aylık net geliriniz var. Bu miktarın %60’ını ilk olarak belirlemeniz gerekmektedir. 1500 TL’nin %60’ı 900 TL’dir. 900 TL’yi 36 ay vade verildiği için 36 ile çarptığınızda(900*36) 32400 TL maksimum miktar karşınıza çıkar. Maaşınızın dışında da geliriniz var ise bu gelir veya gelirlerinizi belgelediğiniz taktirde toplam miktar hesaplanarak bu miktar üzerinden kredi tutarınız belirlenerek sizlere plan dahlinde sunulur. Eğer bankalarda kredi notunuzda bir sıkıntı yok ve risk durumunuz bulunmuyor ise kredinizi alabilirsiniz. Kredi notunuz düşük ve herhangi bir bankadan kredi kartı ve kredi yüzünden yasal takibe düşmüşseniz maaş aldığınız banka kredi talebini olumsuz karşılayacaktır.

Almış olduğunuz krediyi ödememeniz halinde banka maaşınıza bloke koyabilmektedir. Bu durum ile karşı karşıya gelenlerin bankalarıyla görüşmeleri gerekmekte ve bir işbirliğine gidilerek maaşınızdaki blokeyi kaldırabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz tüm bilgiler genel olarak bankaların uyguladığı politikalardandır. Bazen farklı durumlar ile karşılabileceği de unutulmamalıdır.

Scroll to Top