Mikrokredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir?

Herhangi bir geliri olmayan kadınlar için yeni bir iş kurup, faaliyetlerini göstermelerini sağlayıp kazanç elde etmelerini sağlamak amacıyla verilmekte olan sermayeye mikro kredi denmektedir. Kadınlardan alacak oldukları mikro kredi ile birlikte herhangi bir teminat istenmemektedir. Kefalet olarak istenmeyen mikro kredi sisteminden yararlanmakta olan kadınlar aldıkları sermaye karşılığında ufak miktarlara bölünen anaparaları ödemektedirler. Peki mikrokredi nasıl alınır? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında görebilmeniz mümkündür.

Mikro kredi uygulamasının olmasıyla beraber iş hayatına atılmakta olan binlerce kadın bu sayede patron olmayı başarmıştır. Doğu Anadolu bölgesinde 6 ilde almış oldukları mikro krediler ile kendilerine ait işlerini kurmakta olan dar gelire sahip 2.035 kadın, üretime hem de aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar.

Mikro Kredi Nasıl Alınmaktadır?

Mikro kredi başvurusunda bulunan kadınlar 5’er kişilik belirlenen gruplara ayrılmaktadırlar. TİSVA aracılığıyla da belirlenmiş olan bu gruplara 3 günlük eğitim verilmektedir. Kadınlar da yakından incelenip, durumları hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmaktadır. Bu eğitimlerin sonrasında ise değerlendirmeden geçen kadınlara istemiş oldukları mikro krediler verilmektedir. Bu sayede de kadınlar çalışma hayatlarına atılmaktadırlar.

Alınmakta olan mikro krediler, yapılmakta olan iş hacmine bakılarak Valilik İl Özel İdaresine yapacakları başvurular ile belirlenmektedir. Belirlenmekte olan bu ücretler de bir yıl içinde her hafta olmak şartıyla düzenli bir şekilde geri ödenmesi yapılmaktadır. Mikro kredi alabilme başvurusu yapan kadınlar ilk kez başvuru yapıyorsa, 100-1.000 TL arasında kredi alabilme olanağına sahip olur. Aldıkları parayı düzenli olarak ödeyebildikleri ve yapılan toplantılara düzenli olarak katıldıkları durumda da ikinci yıl kredilerindeki alınabilme miktarı 2.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Devamındaki yıllarda da düzenli olarak ödemelerini yapan ve toplantılara katılan kadınlara aynı oranda kredi alabilme artışları olacaktır. Mikro kredi sistemiyle birlikte kadınlar 1000 TL- 15.000 TL arasında kredi kullanabilme olanakları vardır. Özellikle de evde kendi üretimlerini yapan kadınların ve küçük işletme kurmak isteyip sermayesi bulunmayan kadınların oldukça rağbet gösterdikleri bir kredidir.

Mikro Kredi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Mikro krediler genel olarak dar geliri olan ve çalışma olanakları olmayan kadınlar için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sebeple de maddi olarak durumları kısıtlı olan kadınların başvurularına öncelik gösterilmektedir. Kadınlar mikro kredi alabilmek için değerlendirildiklerinde, geleceğe yönelik olarak çalışma hırslarının olup olmadığına bakılmaktadır. Yeterli miktarda potansiyeli bulunan kadınlara da mikro kredi verilebilmektedir. Mikro kredi şartlarına bakacak olursak kadınların aşağıda belirtilen belgelerle beraber Valilik İl Özel İdarelerinde bulunmakta olan Proje Uygulama Merkezine gitmeleri gerekmektedir. Bu belgeler şöyledir;

-Mikro kredi için başvuru formu,

-Nüfus Aile Bildirimi,

-Fakirlik İlmühaberi,

-Sabıka kaydı,

-Mikro kredi talep işinin beyanı,

-Oturdukları evin kira olması durumunda kira kontratı,

-İkametgah belgesi,

-Sosyal güvencesinin bulunmadığını belirten belge,

-Kendisi, eşi ve anne babasına ait gayrimenkullerin tapu kaydı, istenmekte olan belgelerdir.

Mikro Kredi Aldıktan Sonra Yapılacak İşler Nelerdir?

Kadınların yapacakları mikro kredi başvurularında yapabilecekleri ve gelir sağlayabilecekleri işleri tercih etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda başarı sağlayacaklarını düşündükleri dallarda mikro kredilerini alıp, çalışma hayatlarına başlayabilme imkanlarına sahiptirler. Bu kapsamda yapılabilecek olan işlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

-İlk olarak alınan mikro kredi ile tavuk veya hindi alıp yetiştiriciliğini yapabilmeniz mümkündür.

-Ahşap boyama ürünlerini satma, boncuk dizme, terzilik yapma, triko makinesi alıp hazır giyim tipinde çalışmalar yapma gibi işleri yapabilirler.

-Kuaförlük yapabilir ya da kozmetik ürünlerinin satışını da yapabilirler.

-Züccaciye ve tuhafiye gibi yerler açabilme imkanlarına sahiptirler.

Alınan 1.000 TL ile Neler Yapılabilir?

Almış olduğunuz mikro kredi ile kullanacağınız 1.000 TL ile kendi evinizde üretim yapabilirsiniz. Yemek, erişte, mantı, hediyelik eşya, el işi ürünleri gibi uğraşılarla beraber bir dükkan kiralayarak bazı malzemeleri alıp, ticaret yapabilme imkanına da sahipsiniz. Ülkemiz şartlarında mikro kredi kullanıp açılan birçok sayıda pasta, gözleme, börek dükkanı bulunmaktadır. Bu işte bulunan kişiler zamanla işlerini büyütüp, bu işlere devam etmektedirler. Mikro krediler sizlere finansal açıdan destek sağlarken, aynı zamanda verilen eğitimler ile sizleri motive edip, öz güven sağlayarak işinize daha bağlı olmanızı sağlamaktadır.

Scroll to Top