Kredi Kartında D Güvenliği Nedir?

Icon 3DSecure

İhtiyaçların artmasıyla birlikte her geçen gün kredi kartına başvuran kişi sayısı oldukça artış göstermektedir. Kredi kartı kullanımının artmasına rağmen bazı güvenlik önlemleri ne yazık ki ihmal ediliyor. Bu yazımızda kredi kartını doğru ve güvenli kullanabilmek adına bazı bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartıyla Alışveriş Yaparken Güvende Misiniz?

Kredi kartı ile alışveriş yaparken güvende olup olmadığınıza emin olmak biraz zor. Çünkü kredi kartı ve ödeme yollarının ardında yatan yazılımlardan çoğu kişinin haberi yok. Bireyler kredi kartı alışverişlerini kişisel bilgilerini her sayfada tarayıcının altında yer alan ve SSLs in adı verilen bir im üzerinden yapmaktadır. Bu im, tarayıcıların sizlerin göndermiş olduğu herhangi bir bilginin üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını işaret ediyor. Birçok site bu noktada günümüzün en önde gelen online güvenlik uygulaması olan 3D Secure servislerini hizmete sokmuş bulunuyor.

3D Secure Nedir?

3D Secure, internet üzerinden yapılmakta olan alışverişlerin daha güvenli bir hale gelmesi amacı ile kart kuruluşları tarafından geliştirilen bir tür kimlik doğrulama sistemi olarak çalışır ve birçok banka ve alışveriş sitesi tarafından kullanılmaktadır. İnternet üzerinden yapılmakta olan alışverişler sırasında girilen şifre ile kredi kartı onaylama işlemi yapılmaktadır. Visa Kredi Kartı için Verified by Visa ve Master Card için Secure Code adı verilmektedir.

3D Secure Neden Güvenlidir?

3D Secure sistemi ile birlikte yapılacak olan alışverişlerin geçerli olabilmesi için ilk olarak kart sahibi tarafından yapılan işlemin, banka tarafından kart sahibine verilmiş olan özel ödeme şifresi ile onaylanması gerekir. Böylelikle kart numaranız bir başkası tarafından öğrenilmiş ya da çalınmış olsa dahi internet üzerinden yalnızca siz alışveriş yapabilirsiniz.

3D Secure Nasıl Çalışır?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde 3D Secure uygulamasının tercih edilmesi her daim yapılması gereken en doğru işlemdir. Kredi kartının 3D ile tanımlı olabilmesi için öncelikle kullanmakta olduğunuz bankanın sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numarası bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. 3D Secure ile gerçekleştireceğiniz işlemlerde sepet aşamasının ardından artık ödeme noktasına geldiğiniz zaman bu arayüzün ortasında bir pencere açılır. Bu pencere bankanıza ait olan ödeme penceresidir. Şifre bilgilerinizi bu ekrana girerek, şifre güvenliğinizi sağlama alırsınız. Daha önce kredi kartınız için 3D tanımlaması yapmamış olsanız da, ilk işleminiz ile birlikte bu kayıt gerçekleşecek ve kartınız 3D işlemleri için hazır hale gelecektir.

Ödeme işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için 3D Secure ile ödeme butonuna basmanızın ardından herhangi bir şifre sorulmadan siparişiniz onaylanırsa kartınızın 3D ile uyumlu olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca 3D Secure ile ödeme esnasında onaylama ya da banka tanımlama ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız ödemelerinizi normal bir şekilde de gerçekleştirebilirsiniz. 3D Secure ile tanımlı olan kartlar ile internet üzerinden işlem yapmanız halinde ödeme işlemlerinize ait olan tüm detaylar banka sistemine kayıtlı olan cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilecektir. Bu sayede kredi kartınız kullanılarak herhangi bir işlem yapılması halinde mağduriyetinizin önüne geçebilirsiniz.

3D Secure Sisteminin Faydaları Nelerdir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde 3D Secure, Secure Code ve Verified by Visa ile kart bilgileriniz korunmaktadır.

3D Secure ile var olan kart bilgilerinizi kendiniz tarafından belirlenmiş olan bir şifre ve güvenlik sembolü ile koruyabilirsiniz.

Sizden başka hiç kimse sizin kartınızı kullanarak internet üzerinden alışveriş yapamayacaktır.

Sisteme internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde kayıt olabilir ve ödemelerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

3D Sisteminin Sanal Mağazalara Faydaları Nelerdir?

3D Secure sayesinde sanal mağazalar, siteleri üzerinden alışveriş yapan kişinin kartın gerçek sahibi olduğunu anlayabiliyor. Böylelikle ortaya da bu tür bir sebepten dolayı problem çıkmıyor. Böylelikle internet üzerinden yapılan işlemlerin kötüye kullanması ve ters ibraz olarak geriye dönüş ihtimalleri oldukça büyük bir oranla azalış gösteriyor. Böylelikle yapılan işlemlerin ardından kart sahiplerinin haberi dışında yapılan alışverişlerin önüne geçiliyor.

3D Secure Başvurusu Nasıl Yapılır?

3D Secure ile birlikte işlem yapmak isteyen kişiler kullanmak istedikleri kredi kartının bağlı olduğu bankaya başvuruda bulunmalı ve 3D Secure kaydını yaparak 3D Secure şifresini almalıdır. Sanal mağazalar ise kullanılmakta olan sanal POS cihazının bağlı olduğu banka ile iletişime geçmeli ve sanal pos için 3D Secure sisteminin kullanılmak istediğini belirtmelidir.

Kullanmakta olduğunuz bankanın internet sitesinde yer alan güvenlik bölümü üzerinden bu hizmetlere dahil olup olmadığı hakkında bilgi almanız mümkündür. Dilerseniz bankanız ile çeşitli yollar aracılığı ile iletişime geçerek daha sağlıklı, net ve doğru bilgiler edinebilirsiniz.

Scroll to Top