Neden Kredi Alamıyorum?

banka faiz oranlari

Günümüz dünyasında artan kredi kartı ve/veya kredi kullanımı, ihtiyaçların artması ile birlikte herkesin talep ettiği ürünler olmuşlardır. Bireyler bir şeylere sahip olmak, ihtiyaçlarını gidermek ve planlarını gerçekleştirmek için kredilere ihtiyaç duymakta ve başvuruda bulunmaktadır. Kredilerin yanında bireyler yaptıkları alışverişlerde de genellikle kredi kartlarını gerek avantajları gerek o an için paraya olan ihtiyacınızı ortadan kaldırması nedenleri ile sıkça kullanmaktadır. Kredi kartı ve/veya kredi kullanımlarınızı dikkatli yapmalı ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ileride kredi başvurularınızda kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması, “neden kredi alamıyorum?” sorusunu sormamak için ödemelerinizi düzenli gerçekleştirerek kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir. Bankaların özellikle dikkat ettiği noktaların başında gelen kredi notunun öneminin farkında olup yarının adımlarının temellerini bugünden atmalısınız.

Kredi Alamama Nedenleri Nelerdir?

Her banka, kredi kartı ya da kredi başvurusu başvurusu yaptığınızda değerlendirme aşamasında farklı ölçütler sonucu karara varmaktadır. Bazı müşterilerin başvuruları bankanın ölçütlerine uymadığı ya da dışında kaldığı durumlarda reddedilmektedir. Eğer bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ve olumsuz cevap aldı iseniz “Neden kredi alamıyorum?” diye sormakta iseniz, aşağıdaki maddeler sizlere yardımcı olacaktır.

  • Kredi başvurunuzda gelir durumunuzu beyan etmiş ama bu beyanınızı belgeleyememişseniz,
  • Gelir durumunuzu belgelemiş ancak talep ettiğiniz miktar gelirinizin çok üstünde ise,
  • Kredi başvurusunda bulunduğunuz sırada başka bankadan kullandığınız kredi ödemeleri devam ediyor ve kredi ödemelerinde düzensizlik ve sorun var ise,
  • Kredi kartı ve/veya kredi ödemelerinizde en az 4 ve daha çok gecikme, ödenmeme durumu söz konusu ise,
  • Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veri tabanı içerisinde kredi referansı bulunmuyor ve çalıştığınız işyerinde 6 aydan az bir zaman diliminde çalışıyor iseniz,
  • Merkez Bankasına ait “Kara Liste” adı verilen uygulama içerisinde yer alan kredi sicillerinde yasal veya idari takip geçmişiniz var ise,
  • Daha önceden bir yakınınız veya arkadaşınızın kredi borcuna kefil olmuş ve kredi sahibinin kredi borcunu ödememesi sonucu takip altına alındı iseniz kredi başvurunuz onaylanmayacak, olumsuz dönüş yapılarak reddedilecektir. Bu nedenle yukarıdaki maddeleri iyi bir şekilde incelemeniz ve kavramanız gerekmektedir.

Kredi başvurusunda bulunacaksanız kullandığınız kredi kartı var ise ödemelerinizi düzenli bir şekilde aksatmadan yapmanız çok önemlidir. Hem kredi hem de kredi kartı ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaptığınız taktirde kredi notunuz yüksek olacak ve kredi başvurunuzda bankalar tarafından olumlu bir şekilde değerlendirileceksiniz.

Tüm ödemeleriniz düzenli, kredi notunuz yüksek ama hala kredi alamıyor iseniz gelirinizi belgeleme durumundan kaynaklandığını unutmamanız gerekmektedir. Gelir belgenizi bankaya sunmuyor iseniz ne yazık ki kredi alamazsınız. Bu nedenle geliriniz çok yüksek olsa dahi bankaya belgeleyemediğiniz sürece bunun banka için bi önemi olmayacak, para kazanmadığınız kanısına vararak kredi borcunuzu ödemeyeceğinizi düşünecektir. Bankaya gelirinizi bildirirken dikkat etmeniz gereken noktalar olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle kendinize ait gelirinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde belgelemeniz çok önemlidir. Çünkü bazen geliriniz başvurduğunuz kredi miktarına yeterli gelmeyebilir, bu durum tamamen talep ettiğiniz kredi miktarının gelirinize oranıyla alakalıdır. Örneğin, 2000 TL geliriniz var ise aylık ödemenizin 1000 – 1200 TL’yi geçemeyecek şekilde bir kredi miktarına başvurabilirsiniz. Ancak yine 2000 TL geliriniz var ama başvurduğunuz kredi miktarının aylık ödemesi 1500 TL’yi buluyor ise kredi başvurunuz onaylanmayacak, reddedilecektir. Bu nedenle kredi miktarınızı gelirinize oranlı bir şekilde belirlemeniz krediyi alabilmeniz açısından önemlidir.

Kredi notunuz düşük veya gelirinizi belgeleyemiyor iseniz, bir kefil ile bankaya başvurarak kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ancak yanınızda getirdiğiniz kefil için de aynı şekilde kredi notu yüksek, aylık net gelirini belgeleyebilir olması gerekmektedir. Eğer belgelerinizi ispatlayabiliyor ise kredi başvurunuz kefil ile olumlu sonuçlanabilir ama yanında getirdiğiniz kefilin kredi notu düşük ve aylık net gelirini belgeleyemiyor ise veya bunlardan biri şartlara uymuyor ise kredi başvurunuz onaylanmayacak, reddedilecektir.

Yukarıdaki açıklamalardan yola çıkarak tüm kriterleri yerine getiriyor ama yinede kredi alamıyor iseniz, neden kredi alamıyorum? sorusunu bizzat bankanıza sormanız gerekecek, birebir görüşmeniz faydalı olacaktır.

Scroll to Top