Odeabank Hgs Nasıl Alınır?

9785

Yapılan yolların birçoğu vatandaşa ücretsiz geçiş hakkı sunarken bir kısmı da geçişleri ücretlendirmektedir. Geçmişten günümüze yol ücretlendirmelerinin ödemeleri farklı şekillerde yapılırken ücret ödeme nedeni ile trafikte büyük bir yoğunluk oluşmaktaydı. İşte bu trafik sıkışıklığına çözüm ise teknolojinin hız kesmeden gelişerek ortaya çıkardığı HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) olmuştur. Peki nedir HGS, nerelerden alınır, Odeabank ile HGS nasıl alınır işte bütün bu sorularınızın cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

HGS Nedir?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi); ücretli yolların ücretlerinin tahsil edileceği noktalarda bekleme olmadan ve trafiğin akışını yavaşlatmadan aracınızın cinsine ve paralı yolun uzunluğuna göre elektronik sistemler aracılığı ile HGS kartınızdan belirlenen ücretin tahsil edildiği sistemdir. Günümüzde ücretli yolları kullanabilmek için HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kartına sahip olmak şart olmuştur aksi takdirde tanımlanan araç plakanıza bu yolları paar ödemeden geçmeye çalıştığınız durumlarda yüklü miktarda ceza gönderilecektir.

Ücretli Yoldan HGS’siz Geçiş Durumunda Ne Yapılmalı?

Çeşitli sebeplerle HGS’nin alınamamış olması ya da geçiş anında elektronik sistemin HGS eiketini ya da kartını okuyamaması durumunda HGS’ye sahip olmak için yalnızca 15 gün süre bulunmaktadır. Bu süre içerisinde HGS çıkarılmalı ve gerekli ücretin ödenmesini sağlamalısınız eğer HGS’nizi belirtilen süre içerisinde çıkartmazsanız ödemeniz gereken yol ücretinin tam 10 katı ceza tarafınıza gönderilir. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kartı ya da etiketini çıkarmak ise oldukça basittir. HGS kartınızı ya da etiketini PTT’ler aracılığı ile kolayca çıkarabileceğiniz gibi bir çok banka aracılığı ile de çıkarabilirsiniz. Sürekli olarak kullandığınız banka ile de kolayca HGS kartınızı ya da etiketinizi çıkarabilirsiniz.

Odeabank Hgs Nasıl Alınır?

Kurulduğu günden bugüne oldukça hızlı adımlar ile büyük bir ilerleme kaydeden ve Türkiye’nin önde gelen bankaları arasına emin adımlarla yükselen Odeabank rakipleri ile içerisinde bulunduğu yarışı oldukça hızlandırarak HGS kartı ya da etiketi çıkarma ve yükleme işlemlerini de gerçekleştirmeye başlamıştır.

Odeabank aracılığı ile; ilgili banka personeline HGS almak istediğinizi söyleyerek gerekli belgeler ile birlikte yalnızca 5 TL etiket bedeli ve 30 TL bakiye yüklemesi gerçekleştirerek HGS etiketine sahip olabilirsiniz.  Eğer HGS etiketi yerine HGS kartına sahip olmak isterseniz 5 TL yerine 15 TL ücret ödeyerek HGS kartına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Odeabank hesabınızdan HGS kartınıza otamatik ödeme talimatı vermeniz durumunda HGS kartınızın içerisinde bakiye bulunmasabile geçiş esnasında otamatik ödeme talimatı aracılığı ile ücret tahsil edilebilecektir. Böylece herhangi bir sıkıntı ile karşılaşma durumunuz en aza inecektir.

Odeabank HGS kartı sahibi olabilmek için Odeabank şubelerine başvurmalısınız. Size en yakın Odeabank şubeleri için aşağıda bulunan linke tıklamalısınız.

Size En Yakın Odeabank Şubesi İçin TIKLAYINIZ!

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hgs başvurularında bireysel başvurular için araç sahibinin kimliği ile araç ruhsatı gerekli olmaktadır.

Kurumsal başvurularda ise araç sahibinin kimliği ve araç ruhsatına ek olarak temsil belgesi istenmektedir.

HGS başvurularının gerçekleşebilmesi için araç sahibinin bizzat başvuruyu gerçekleştirmesi gerekmektedir başka kişilerin başvuruyu gerçekleştirebilmeleri mümkün değildir.

HGS İhlali: Çeşitli sebepler ile plakanıza kayıtlı HGS ihlalinin bulunup bulunmadığını öğrenebilmek için e devlet sistemini kullanabilirsiniz. Plaka bilgilerinizi girerek HGS ihlalinizin olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorular için 444 1 788 numarasını arayabileceğiniz gibi, Odeabank HGS sorularınız için ise 444 8 444 numaralı Odeabank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Scroll to Top