Öğrenci Kredi Kartlarının Faydaları Nelerdir?

Öğrenci Kredi Kartlarının Faydaları Nelerdir

Hemen hemen her öğrenci, bilindiği gibi maddi açıdan sıkıntıyla yüzleşmek durumuyla baş başa kalmaktadır. Üniversite öğrencilerinin birçoğunun başka şehirlerde tek başına mücadele etmeleri, onları maddi açıdan sıkıntılara sokmaktadır. Bu sebeple de öğrenciler için ufak çaplı olarak kolaylıklar sağlamak, onlar için oldukça büyük adımlar olarak görülmektedir. Bankalar da öğrencilere yardım edebilmek ve bu öğrencileri kendi müşterileri yapabilmek için, avantajlı kredi kartları sunmaktadır. Kredi kartı çıkarmakta oldukça temkinli yaklaşan öğrenciler bilinçli bir kullanımla birlikte birçok avantaj ve kolaylıktan faydalanabilirler. Bu amaçla yazmış olduğumuz “Öğrenci Kredi Kartlarının Faydaları Nelerdir?” sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öğrenci Kartlarının Faydaları

-Kişileri sorumluluk sahibi yapar. Öğrenci almış olduğu kredi kartıyla ödeyeceği borç tutarını, ödeme zamanını bilir ve bu duruma göre de sorumlulukların altına girmektedir.

-Öğrenciler oluşabilecek acil durumlara karşı kredi kartlarına ihtiyaç duyabilirler. Bu durumlarda öğrenciler gereksiz harcama ve ihtiyaç ayrımını iyice yapmalıdırlar.

-Para çalınması ya da kaybolması durumlarında öğrenci için oldukça büyük kayıplar yaşanmaktadır. Ancak, öğrenci kartları şifreler aracılığıyla kullanıldığından dolayı kaybolma ya da çalınma durumunda herhangi bir zarara sebep olmamaktadır. Telefonla iptali yapılan kredi kartları kullanıma kapatılacaktır.

-Birçok banka, öğrenci kartlarının kullanılmasıyla biriken puanlar ile olanaklar sağlamaktadır. İşlemlerin sonrasında da bu puanlar birçok ihtiyacı karşılayabilecek şekilde birikebilir öğrenciler de bunları kolaylıkla kullanabilirler.

-Nakit parayı her zaman yanınızda taşımak istemeyebilirsiniz. İhtiyacınız olan eşyayı peşin olarak alamayabilirsiniz. Bu durumda öğrenciler için sunulan kredi kartları sizlere oldukça yardımcı olmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartlarının Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Öğrencilere verilmekte olan kredi kartlarındaki limitler oldukça azdır. Bu limitin az olması dezavantaj bir durum gibi gözükse bile aslına bakılırsa öğrenciler için oldukça avantajlı bir durumdur. Çünkü bu durumun beraberinde borçlanmadaki kapasiteler de oldukça düşük seviyededir. Bunun haricinde de öğrencilere yönelik olarak ekstra indirimler, avantajlı fırsatlar da sağlanmaktadır. Aynı zamanda kredi kartların ödemesindeki gecikmede uygulanacak faiz oranları da oldukça düşüktür. Kredi kartınızın borcunu sizden istenilen sürede ödemeniz halinde bankalar ile herhangi bir sıkıntı yaşamanız söz konusu değildir. Ancak ödeme yapmamanız durumunda da bankaların sizi rahatsız etmesi olasıdır. Bankalar sizi arıyorsa, limitinizi artırmak, ödeme işlemlerinizden dolayı teşekkür etme, ekstra bir kart isteme, kredi isteyip istemediğinizi öğrenme gibi amaçlar ile sizleri aramaktadır. Ödemelerini aksatmadan yapan her kullanıcısına banka oldukça iyi davranmaktadır. Yapmanız gereken tek şey borçlarınızı zamanında ödeyebilmektir.

Öğrencilerin Kredi Kartı Başvurularında Aranılan Özellikler Nelerdir?

-Öğrencilerin öncelikle 18 yaş – 25 yaş arasında olması gerekmektedir. ( 25 yaşı üst sınırları da bazı bankalar tarafından 1-2 yaş değişiklik gösterilebilir.)

-TC vatandaşı olmak,

-Nüfus cüzdanı, pasaport fotokopisi ya da sürücü belgesi,

-Tüketici sözleşmesini imzalamak,

-Okuduğuna dair öğrenci belgesi (Açık öğretimde okumakta olan öğrencilerin başvuruları da çoğu bankalar tarafından kabul edilmez.)

Öğrenciler İçin Kredi Kartına Başvuru Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartları için başvuruları banka şubelerinden, internet aracılığıyla ya da telefon bankacılığı ile kolayca yapılabilmektedir. Bu başvuruyu hangi seçeneklerle yaptığınızın öneminin olmamasıyla beraber bankaya istedikleri evrakları teslim etmeniz de gerekmektedir. ( Eğer bankayla daha önceden bir çalışmaya geçtiyseniz de yalnızca tüketici sözleşmesinde imza atmanız, yeterli olabilecek bir işlemdir.)

Scroll to Top